
Antikoncepční pilulka pro muže: Nově vyvinutá látka umožňuje řídit plodnost „podle potřeby“. Zabírá na počkání, funguje efektivně a účinek za den odezní
Přijít do lékárny a slyšet chlapa říct, že chce „pilulku pro muže“, to je prý snem Dr. Lonnyho Levina, jednoho z lídrů vědeckého týmu, který je na cestě k vyvinutí první antikoncepční tablety pro muže. Druhým vedoucím z týmu je Dr. Jochen Buck, který je stejně jako jeho kolega profesorem na Weill Cornell Medicine.
Jak to funguje
Průlom představuje nově vyvinutá látka s pracovním označením TDI-11861. Jde o inhibitor proteinu známého jako rozpustná adenylátcykláza (sAC, soluable adenylyl cyclase), který je nezbytný pro pohyb spermií. Zatímco předchozí pokusy vyvinout lékovou antikoncepci pro muže pracovaly s myšlenkou snížení počtu spermií, tato látka jim brání v pohybu. Spermie tak nemůžou doplavat k vajíčku a oplodnit ho. Její účinnost bez výrazných vedlejších účinků nyní vědci ověřili na myších.
Studie, kterou tým zveřejnil v časopise Nature Communications, dokazuje, že už jedna dávka zmíněného inhibitoru znehybní myší spermie až na dvě a půl hodiny a i po páření tento efekt přetrvává v reprodukčním ústrojí samičky. Po třech hodinách ale samcovy spermie opět začínají „ožívat“ a během 24 hodin se všechny vrátí k normální schopnosti pohybu. Látka TDI-11861 tak má na plodnost jen přechodný vliv a navíc u myší nijak neovlivňuje sexuání aktivitu.
K objevu vedla náhoda
Najít novou antikoncepci pro muže nebyl původní cíl, který si Buck a Levin vytyčili. Na počátku byla profesně-kamarádská výzva. Buck a Levin byli přátelé a kolegové s podobným vědeckým zájmem. Když ale Dr. Levin vybídl kolegu k tomu, aby zkusil syntetizovat sAC, ten výzvu neodmítl. Po dvou letech se mu skutečně podařilo látku, která chemiky zajímala už dlouho, protože je to důležitý signalizační buněčný protein, uměle vytvořit. Buck a Levin se následně ve své práci zaměřili právě na syntetizovaný protein a nakonec sloučili své laboratoře a vytvořili vědecký tým.
Společně pak zjistili, že myši, které byly geneticky upravené tak, aby neprodukovaly tento protein, jsou neplodné. Ještě důležitější objev ale učinila jejich kolegyně a Dr. Melanie Balbach, která sAC zkoumala jako potenciální látku pro léčbu nemocí oka. Balbach zjistila, že myší samci, kterým byla podána zmíněná látka, jenž sAC deaktivuje, produkují spermie, které se nedokážou pohybovat.
To byl moment, kdy začal výzkumný tým uvažovat o možnostech antikoncepčního využití. Seznámil se totiž s jinou studií, která zkoumala zdraví mužů, jimž chybí gen zajišťující produkci sAC. Takoví muži jsou neplodní, jinak je jejich zdrví ale zcela v pořádku. Deaktivace proteinu sAC pomocí vyvinutého inhibitoru se tedy začala jevit jako potenciální účinná metoda mužské antikoncepce.
Zdroj: GiphyPilulka s účinkem „na počkání“
Největší výhodou a „selling pointem“ nově vyvinuté antikoncepční látky je rychlost jejího účinku, spolehlivost a přitom krátkodobé působení. Tím se liší od všech předchozích pokusů vyvinout lékovou antikoncepci pro muže. „Náš inhibitor funguje během 30 minut až hodiny,“ říká doktorka Balbach. „Všem ostatním hormonálním nebo nehormonálním antikoncepčním látkám pro muže trvá týdny, než sníží počet spermií nebo je zneschopní oplodnit vajíčko.“
Balbach také upozornila, že u jiných hormonálních či nehormonálních antikoncepcí pro muže, které jsou ve vývoji, trvá několik týdnů i to, než jejich účinek zase odezní. Inhibitor, který vytvořil tým, jehož je součástí, přestává působit během hodin a muži by ho tak mohli brát jen tehdy a tak často, jak by potřebovali. To by jim dovolilo rozhodovat o své plodnosti ze dne na den.
Trnitá cesta k antikoncepčním lékům pro muže
Výsledky zveřejněné v Nature Communications jsou zatím nejslibnějším pokrokem na cestě k mužské antikoncepční pilulce. Představují skutečnou naději, že by vědecká snaha mohla konečně přinést tolik kýžené ovoce. Pilulka pro muže by totiž snížila množství nechtěných těhotenství a poskytla plnohodnotnou alternativu k ženské antikoncepci.
Plnohodnotností v tomto případě myslíme nejen účinnost, ale také komfort používání. Na rozdíl od jediných možností antikoncepce, které muži zatím měli k dispozici – tedy kondomu a vasektomie – totiž nesnižuje citlivost a není ani invazivní. Ženská hormonální antikoncepce tyto výhody nabízí od roku 1961, paradoxně ale její praktičnost vede k tomu, že farmaceutické firmy nemají tendenci hledat alternativu pro muže.
Případné pokusy o průlom navíc doposud přinášely nevalné výsledky. Například nedávná studie, která zkoumala antikoncepční potenciál mužům injekčně aplikovaného testosteronu a progestagenu, hormonům podobným těm, které jsou v pilulkách pro ženy, musela skončit předčasně. Podaná kombinace látek skutečně žádoucím způsobem snižovala množství spermií a míra otěhotnění partnerek mužů ve studii klesla dokonce pod čísla, která jsou obvykle pozorována při používání ženské antikoncepce ve formě tablet, injekce měly ale příliš silné vedlejší účinky – způsobovaly akné, poruchy nálad a zvýšené libido.
Kdy se dočkáme perorální antikoncepce pro muže?
Těžko říct, teoreticky to může trvat roky, a to také díky nezbytnému schválení úřady. To sice může proběhnout i velmi rychle, jak ukázala pandemie covidu, ale v případě antikoncepce, která „jen zvyšuje pohodlí“ a není lékem na nebezpečnou nemoc, možná nebude snaha po rychlém úředním procesu tak velká.
Administrativní schválení je navíc až poslední krok. Musí mu předcházet upravení objevené látky, laboratorní a následně i klinické testování. Vědecká skupina se vývoji ovšem pilně věnuje. „Tým už pracuje na tom, aby byl sAC inhibitor vhodnější pro lidi,“ uvedl Dr. Levin. Spolu s Dr. Buckem a kolegou Dr. Gregorym Kopfem založili společnost Sacyl Pharmaceuticals.
Dalším krokem teď je úspěšně zopakovat experimenty v jiných předklinických testech. Ty jsou základem pro to, aby látka mohla jít do klinických testů, které budou zkoumat její vliv na pohyblivost spermií u zdravých mužů.