Antikoncepční pilulka pro muže: Nově vyvinutá látka umožňuje řídit plodnost „podle potřeby“. Zabírá na počkání, funguje efektivně a účinek za den odezní
News
Zdroj: Adobe Stock

Antikoncepční pilulka pro muže: Nově vyvinutá látka umožňuje řídit plodnost „podle potřeby“. Zabírá na počkání, funguje efektivně a účinek za den odezní

Jako přelomový objev popisují vědci nově vyvinutou látku, která efektivně brání početí a přitom za pár hodin přestává působit. Látka účinkuje na spermie a jeví se jako bezpečná. Má tak potenciál stát se antikoncepční pilulkou, kterou by poprvé v historii brali muži. Díky bleskovému nástupu účinku a krátké době působnosti by se navíc používala jen „podle potřeby“. Muži by tak mohli o své plodnosti rozhodovat ze dne na den.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 3. 2023

Přijít do lékárny a slyšet chlapa říct, že chce „pilulku pro muže“, to je prý snem Dr. Lonnyho Levina, jednoho z lídrů vědeckého týmu, který je na cestě k vyvinutí první antikoncepční tablety pro muže. Druhým vedoucím z týmu je Dr. Jochen Buck, který je stejně jako jeho kolega profesorem na Weill Cornell Medicine.

Jak to funguje

Průlom představuje nově vyvinutá látka s pracovním označením TDI-11861. Jde o inhibitor proteinu známého jako rozpustná adenylátcykláza (sAC, soluable adenylyl cyclase), který je nezbytný pro pohyb spermií. Zatímco předchozí pokusy vyvinout lékovou antikoncepci pro muže pracovaly s myšlenkou snížení počtu spermií, tato látka jim brání v pohybu. Spermie tak nemůžou doplavat k vajíčku a oplodnit ho. Její účinnost bez výrazných vedlejších účinků nyní vědci ověřili na myších.

Studie, kterou tým zveřejnil v časopise Nature Communications, dokazuje, že už jedna dávka zmíněného inhibitoru znehybní myší spermie až na dvě a půl hodiny a i po páření tento efekt přetrvává v reprodukčním ústrojí samičky. Po třech hodinách ale samcovy spermie opět začínají „ožívat“ a během 24 hodin se všechny vrátí k normální schopnosti pohybu. Látka TDI-11861 tak má na plodnost jen přechodný vliv a navíc u myší nijak neovlivňuje sexuání aktivitu.

K objevu vedla náhoda

Najít novou antikoncepci pro muže nebyl původní cíl, který si Buck a Levin vytyčili. Na počátku byla profesně-kamarádská výzva. Buck a Levin byli přátelé a kolegové s podobným vědeckým zájmem. Když ale Dr. Levin vybídl kolegu k tomu, aby zkusil syntetizovat sAC, ten výzvu neodmítl. Po dvou letech se mu skutečně podařilo látku, která chemiky zajímala už dlouho, protože je to důležitý signalizační buněčný protein, uměle vytvořit. Buck a Levin se následně ve své práci zaměřili právě na syntetizovaný protein a nakonec sloučili své laboratoře a vytvořili vědecký tým.

Společně pak zjistili, že myši, které byly geneticky upravené tak, aby neprodukovaly tento protein, jsou neplodné. Ještě důležitější objev ale učinila jejich kolegyně a Dr. Melanie Balbach, která sAC zkoumala jako potenciální látku pro léčbu nemocí oka. Balbach zjistila, že myší samci, kterým byla podána zmíněná látka, jenž sAC deaktivuje, produkují spermie, které se nedokážou pohybovat.

To byl moment, kdy začal výzkumný tým uvažovat o možnostech antikoncepčního využití. Seznámil se totiž s jinou studií, která zkoumala zdraví mužů, jimž chybí gen zajišťující produkci sAC. Takoví muži jsou neplodní, jinak je jejich zdrví ale zcela v pořádku. Deaktivace proteinu sAC pomocí vyvinutého inhibitoru se tedy začala jevit jako potenciální účinná metoda mužské antikoncepce.

Zdroj: Giphy

Pilulka s účinkem „na počkání“

Největší výhodou a „selling pointem“ nově vyvinuté antikoncepční látky je rychlost jejího účinku, spolehlivost a přitom krátkodobé působení. Tím se liší od všech předchozích pokusů vyvinout lékovou antikoncepci pro muže. „Náš inhibitor funguje během 30 minut až hodiny,“ říká doktorka Balbach. „Všem ostatním hormonálním nebo nehormonálním antikoncepčním látkám pro muže trvá týdny, než sníží počet spermií nebo je zneschopní oplodnit vajíčko.“

Balbach také upozornila, že u jiných hormonálních či nehormonálních antikoncepcí pro muže, které jsou ve vývoji, trvá několik týdnů i to, než jejich účinek zase odezní. Inhibitor, který vytvořil tým, jehož je součástí, přestává působit během hodin a muži by ho tak mohli brát jen tehdy a tak často, jak by potřebovali. To by jim dovolilo rozhodovat o své plodnosti ze dne na den.

<Path> Antikoncepční pilulka pro muže: Nově vyvinutá látka umožňuje řídit plodnost „podle potřeby“. Zabírá na počkání, funguje efektivně a účinek za den odezníZdroj: Nature Communications, Weill Cornell Medicine, Study Finds, iRohlas

Trnitá cesta k antikoncepčním lékům pro muže

Výsledky zveřejněné v Nature Communications jsou zatím nejslibnějším pokrokem na cestě k mužské antikoncepční pilulce. Představují skutečnou naději, že by vědecká snaha mohla konečně přinést tolik kýžené ovoce. Pilulka pro muže by totiž snížila množství nechtěných těhotenství a poskytla plnohodnotnou alternativu k ženské antikoncepci.

Plnohodnotností v tomto případě myslíme nejen účinnost, ale také komfort používání. Na rozdíl od jediných možností antikoncepce, které muži zatím měli k dispozici – tedy kondomu a vasektomie – totiž nesnižuje citlivost a není ani invazivní. Ženská hormonální antikoncepce tyto výhody nabízí od roku 1961, paradoxně ale její praktičnost vede k tomu, že farmaceutické firmy nemají tendenci hledat alternativu pro muže.

Případné pokusy o průlom navíc doposud přinášely nevalné výsledky. Například nedávná studie, která zkoumala antikoncepční potenciál mužům injekčně aplikovaného testosteronu a progestagenu, hormonům podobným těm, které jsou v pilulkách pro ženy, musela skončit předčasně. Podaná kombinace látek skutečně žádoucím způsobem snižovala množství spermií a míra otěhotnění partnerek mužů ve studii klesla dokonce pod čísla, která jsou obvykle pozorována při používání ženské antikoncepce ve formě tablet, injekce měly ale příliš silné vedlejší účinky – způsobovaly akné, poruchy nálad a zvýšené libido.

Kdy se dočkáme perorální antikoncepce pro muže?

Těžko říct, teoreticky to může trvat roky, a to také díky nezbytnému schválení úřady. To sice může proběhnout i velmi rychle, jak ukázala pandemie covidu, ale v případě antikoncepce, která „jen zvyšuje pohodlí“ a není lékem na nebezpečnou nemoc, možná nebude snaha po rychlém úředním procesu tak velká.

<Path> Stačí tři minuty cvičení a s muži to dělá divy: Už po krátké fyzické námaze stoupá u mužů erotické vzrušení, prokázal experiment s vysokoškolákyZdroj: Dailymail.co.uk, Interez.sk, onlinelibrary.wiley.com

Administrativní schválení je navíc až poslední krok. Musí mu předcházet upravení objevené látky, laboratorní a následně i klinické testování. Vědecká skupina se vývoji ovšem pilně věnuje. „Tým už pracuje na tom, aby byl sAC inhibitor vhodnější pro lidi,“ uvedl Dr. Levin. Spolu s Dr. Buckem a kolegou Dr. Gregorym Kopfem založili společnost Sacyl Pharmaceuticals.

Dalším krokem teď je úspěšně zopakovat experimenty v jiných předklinických testech. Ty jsou základem pro to, aby látka mohla jít do klinických testů, které budou zkoumat její vliv na pohyblivost spermií u zdravých mužů.

Zdroj: Nature Communications, Weill Cornell Medicine, Study Finds, iRohlas

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop