„Miláčku, dnes ne, bolí mě hlava,“ rozhodně není jen ženská replika. Co vše víme o mužské migréně a proč jí nikdo nevěnuje pozornost?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

„Miláčku, dnes ne, bolí mě hlava,“ rozhodně není jen ženská replika. Co vše víme o mužské migréně a proč jí nikdo nevěnuje pozornost?

S bolestí hlavy je to na pováženou. Ať už je ale zlehčována jako stereotypní (a pseudohumorný) způsob, jak se ženy snaží vyhnout sexu, nebo je jí věnována pozornost v rovině chronické, i tehdy je spojována s ženskou částí populace. Jako by snad pánové byli vůči podobným problémům zcela imunní. Jenže opak je pravdou – jen o mužské migréně se stejně jako o celé řadě dalších „tradičně ženských“ problémů nemluví…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 3. 2023

Co je vlastně migréna?

Bolest hlavy. To jistě napadne každého, pokud by měl migrénu stručně popsat. Jenže šíře bolesti má skutečně velké spektrum, stejně tak může být hodnoticím kritériem také četnost (resp. opakování či pravidelnost) bolesti. Migréna totiž rozhodně není stav nárazové bolesti hlavy, která člověka postihne jednou či dvakrát do roka a docela spolehlivě na ni zabere univerzální „růžový zázrak“. V případě migrény se jedná o mnohem závažnější stavy, které často zahrnují i další komplikace. „Migréna je v zásadě opakující se bolest hlavy, která obvykle přetrvává po dobu 4-72 hodin. A často je soustředěna jen v jedné polovině hlavy,“ vysvětluje dr. Teshamae Monteith.

Nejčastěji se pak jedná o bolest v oblasti spánků, ale také okolo očí nebo v zadní části hlavy. Lišit se může také její závažnost – od střední až po silnou – a její typ. Tehdy je nejčastější nepřestávající pulzující bolest či ostrá řezavá bolest. Dalšími příznaky migrény jsou také nevolnost, zvracení či citlivost na světlo nebo pohyb. Naopak zvýšená únava, podrážděnost, narušené vidění (mžitky před očima) či brnění rukou mohou signalizovat, že migréna se blíží.

Ačkoliv příznaky migrény a stavy, které v jejím důsledku následují, jsou hojně popsány, neznamená to, že jimi musí trpět každý/á. Podobně široce definované jsou také příčiny vzniku migrény: může se jednat o akutní stav způsobený prostředím, ale také o onemocnění geneticky podmíněné – přibližně polovina lidí, kteří migrénou trpí, ji má v rodinné anamnéze.

Migréna nakonec může mít prakticky tolik podob, kolik žije lidí na světě. Ne náhodou se tak o ní také říká, že je jako chůze po Měsíci – pokud jste ji nezažili, nelze ji popsat. Právě tak vznikají také obtíže se správnou diagnostikou. „Je až překvapivé, jak často může být migréna jako diagnóza přehlédnuta nebo jak mohou být její projevy diagnostikovány špatně,“ dodává dr. Monteith. A přesně v tom tkví zásadní problém.

Ženská a mužská migréna?

Vzhledem k tomu, že migréna může mít celou řadu rozmanitých příčin i projevů a je vlastně nemocí neviditelnou, ani napříč lékařskou obcí nepanuje jasná shoda v tom, co to migréna vlastně je. V důsledku toho tak u řady lidí nedojde vůbec ke správnému určení diagnózy. Např. z 36 milionů Američanů, kteří se s migrénou potýkají, je jich správně diagnostikováno jen asi 12 % (!).

Přitom lidé, kteří trpí migrénami, mají až o 50 % vyšší pravděpodobnost, že je postihnou i další obtíže klasicky související s kardiovaskulárními onemocněními – tedy cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Pokud tedy nemají určenou správnou diagnózu, dopady mohou být fatální. To však ještě ve vyšší míře platí pro muže než pro ženy.

<Path> Přehlížení malí muži aneb Když je malý vzrůst stigma ovlivňující práci, plat i osobní životZdroj: theguardian.com, health.com

Migréna údajně postihuje přibližně jen 9 % mužů. A tradičně skutečně (a to i mezi odborníky) panuje přesvědčení, že ženy jsou těmto problémům vystaveny ve vyšší míře. Podle výzkumníků z Harvardu se přitom k migréně specificky v případě mužů pojí také zvýšené riziko infarktu (až o 42 %!) a mrtvice. Navzdory tomu ale o mužskou migrénu jednoduše nikdo příliš velký zájem nejeví. Proč? Protože tu vládne „migrénové stigma“…

Zdroj: Giphy

Tenhle problém muže netrápí

Ačkoliv problémy související s migrénou dopadají na relativně velkou část lidstva (s migrénami se totiž celosvětově potýká dle odhadů přinejmenším 10 % populace), toto onemocnění je stále opředeno řadou stigmat. V prvé řadě se jedná o bolest, jejíž příčiny jsou neviditelné, v řadě druhé je migréna „ženská nemoc“. V důsledku je tedy migréna vnímána jako méně legitimní. To pak vede k jedinému – muži, kteří se s migrénami také potýkají (a s dost vysokou pravděpodobností jich není jen 9 %), nejenže se z výše uvedených důvodů zdráhají vyhledat pomoc, ale lékaře navíc ani často nenapadne, že by problémem pacienta-muže mohla být právě „ženská choroba“.

Jak tedy shrnuje dr. Michael Oshinsky, který působí v americkém Národním ústavu neurologických poruch a mrtvice, „muži s migrénou jsou stigmatizováni, protože je postihla ženská, vědecky těžce uchopitelná porucha.“ A tak muži nakonec migrénou raději jen v tichosti trpí – ačkoliv současná medicína by jim (v případě určení správné diagnózy) byla schopná ulevit. Možná je tedy na čase pohled na migrénu přehodnotit. Týká se totiž všech.

Zdroj: gq.com, health.harvard.edu, ncbi.nlm.nih.gov, frontiersin.org, jamanetwork.com, blogs.scientificamerican.com,

Populární
články

E-Shop