Lásku ne, stačí kamarádi a sex. Kdo jsou aromantičtí lidé? A nepatříte k nim náhodou taky?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Lásku ne, stačí kamarádi a sex. Kdo jsou aromantičtí lidé? A nepatříte k nim náhodou taky?

Asexuálové nechtějí sex, aromantici nechtějí… svíčky a růže? Je to trochu složitější. Mezilidských orientací a přitažlivostí je celá řad a aromantičnost je jednou z nich. Jak se projevuje? A není to náhodou i váš případ? Končí Týden povědomí o aromantickém spektru, takže je nejvyšší čas si o něm něco říct.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
24. 2. 2023

Sexuální, emocionální, estetická, romantická… To je jen několik z možných přitažlivostí, které jako lidi vnímáme. Nebo nevnímáme. Kromě toho, že mohou mít jednotlivé orientace různou podobu (například homosexuální, heterosexuální), můžou také nebýt přítomné. V případě poslední jmenované se její nepřítomnost nazývá aromantičnost.

Není divné, pokud teď trochu tápete. V naší společnosti je zakořeněné spojování nebo slučování sexuální a romantické přitažlivosti. Jenže jde o dvě odlišné věci. Romantická přitažlivost se typicky vyznačuje touhou navázat s někým hluboké citové pouto, poznat ho na niterné úrovni a vzájemně se do sebe zamilovat. Může také obsahovat touhu po ne-primárně sexuálním fyzickém kontaktu (objetí, mazlení, přitulení). Romantická přitažlivost také běžně znamená chuť s druhým člověkem trávit čas a vstoupit s ním do partnerského vztahu. Sexuální přitažlivost je naopak přesně to – touha mít s někým sex nebo shledávání jiných sexuálně přitažlivými.

Častým nepochopením je, že aromantičtí lidé jsou chladní a bezcitní. Ale absence romantické přitažlivosti neznamená absenci emocí. Nesouvisí s povahovými rysy a nemá dokonce ani nutně vliv na preferované soužití. Aromantičtí lidé mohou šťastně žít v partnerském vztahu.

Kdy jsme v titulku říkali „Lásku ne“, tak to jsme trochu kecali. Aromantičtí lidé totiž nezažívají romantickou lásku. Můžou ale samozřejmě milovat svou rodinu či své kamarády, a to klidně velmi hluboce – ovšem platonicky. A velmi hluboce – a naprosto neplatonicky – se můžou klidně s druhými pomilovat. K tomu se ale dostaneme v jiném odstavci.

Je to spektrum!

Stejně jako jiné mezilidské orientace a přitažlivosti, tak i aromantičnost je spektrum. Je to pomyslná škála, která má na jednom konci „čistou“ aromantičnost (úplnou absenci romantické přitažlivosti) a na druhém konci alloromantičnost. Alloromantičnost je úplná přítomnost romantické orientace (a může být různá: hetero, homo, poly, atd.) No a mezi těmito dvěma konci je oblast demiromantičnosti, kam spadají „všechny romantické (mikro)identity, jejichž vnímání romantické přitažlivosti je nějakým způsobem sníženo oproti běžnému stavu.“

Tuto pomyslnou šedou zónu lze ale také rozdělit, nebo, lépe řečeno, pojmenovat varianty (a)romantické přitažlivosti, které v ní lidé zažívají:

  • Demiromatičnost, v úzkém smyslu slova, je případ, kdy si někdo romantický vztah k druhému buduje až po vytvoření silného emocionálního pouta.
  • Gray-aromantičtí lidé romantickou atrakci znají, ale zažívají ji jen výjimečně nebo za specifických podmínek.
  • Lithoromantičnost a akoiromantičnost je zajímavá tím, že tito lidé jsou romanticky přitahování, ale nechtějí, aby to někdo opětoval.
  • Quiromantičtí lidé pro změnu nedokážou rozlišit mezi romantickou a platonickou přitažlivostí.
  • Cupioromantici jsou na tom možná nejhůř, protože romantickou přitažlivost nepociťují, ale chtějí romantický vztah
<Path> Lásku ne, stačí kamarádi a sex. Kdo jsou aromantičtí lidé? A nepatříte k nim náhodou taky?Zdroj: shape.com, wikipedia.org, webmd.com, The Healthy Journal, YouTube

Spoustu sexu bez lásky?

Může být. Ale taky klidně žádný sex bez lásky. Absence romantické přitažlivosti nijak nesouvisí se sexuální přitažlivostí (sexuální orientací) a ani s libidem. Lidé na aromatickém spektru můžou chtít sex úplně stejně, jako ti, kdo zažívají romantickou přitažlivost.

Je ale pravda, že aromantičnost a asexualita jdou často ruku v ruce. Ačkoliv neexistuje žádná vědecká studie, která by se specificky zaměřovala na aromantické lidi, informace o četnosti různých přitažlivostí lze čerpat i přímo z daných komunit. Známe číslo, které popisuje četnost aromantických lidí dohromady s asexuálními – ve společnosti jich je asi 1 %. Podle konsenzu asexuální komunity se pak asi 25 % asexuálních lidí identifikuje také jako aromantici. Asexuálních lidí, kteří jsou heteroromantičtí je asi 23,9 % a pan/polyromantických asexuálů je asi 22,2 %.

Zdroj: Giphy

Možná je to i váš případ

Je samozřejmě úplně normální, že si někdo není jistý svou sexuální nebo romantickou orientací. Vždyť žijeme ve společnosti, která silně tlačí jednu normu, takže může být těžké přijít na to, že patříte do „škatulky“, která je jiná.

Představa, že jedinou cestou ke štěstí je být v romantickém monogamním vztahu, se nazývá amatonormativita. A je nebezpečná pro všechny – ponouká totiž lidi k tomu, aby se za každou cenu snažili mít monogamní romantický vztah, což může vést k vstupování do vztahů nezdravých a toxických, setrvávání v nich, nebo nadřazování romantického partnerského vztahu nad ostatní. Protože „tak se to má“, protože „tak je to správně“.

Jak tedy poznáte, že jste možná sami někde na aromantickém spektru? Nejlépe tím, že se zamyslíte a upřímně si zhodnotíte, co pro vás romantické vztahy znamenají. Tady je několik bodů, které vám se zamyšlením pomůžou:

  • Nikdy jste se „nezabouchli“ – Kdo se do koho zabouchl a na koho má kdo „crush“ je hlavní téma snad každé střední školy, kuchyňky v kanceláři nebo párty s kamarády. Vám se to ale nikdy nestalo. Jasně, občas potkáte někoho, kdo je pěkný a líbí se vám, nebo někoho obdivujete, ale to je tak všechno.
  • Nemáte romantické pocity – Sex klidně, kamarádi jsou taky super, máte je fakt rádi a rádi s nimi trávíte čas, ale co jsou to ti motýli v břiše, to je záhada. Neoslovují vás romantická gesta, nemáte chuť jít s někým na rande a netoužíte se koupat v blaženém pocitu, že s ním trávíte čas.
  • Jste raději single – S nikým nechodíte a nevadí vám to. Být ve vztahu nějak není pro vás. Možná jste to vyzkoušeli, ale vlastně je vám jedno, jestli máte partnera, nebo ne. A když už, tak je to spíš o výhodách života ve dvou, než o tom, že byste s tím druhým chtěli spojit svoji duši na věčné časy.
  • Nevadí vám, že se nikdy nezamilujete – Spoustu lidí si myslí, že se musí zamilovat. Ale nemusí. A vy možná zjišťujete, že jste se nezamilovali a vůbec vám to nechybí. Nesníte o tom, že potkáte prince(znu) na bílém koni, nemáte potřebu cítit spalující romantické city k druhému člověku. A vůbec si celou dobu čtení tohoto článku říkáte, o jakých citech to je sakra řeč.

Ať už jste sami „aro“, nebo ne, doufáme, že i tak najdete v život přesně to, co chcete. Kamarády, lásku, kýčovité rande, žhavý sex, nebo třeba malé přitulení. Jo a mimochodem, někteří lidé popisují, že se jejich romantická přitažlivost mění v čase. Pro takovou situaci se používá popis „aroflux“ a je to taky úplně v pohodě.

Zdroj: shape.com, wikipedia.org, webmd.com, The Healthy Journal, YouTube

Populární
články

Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop