Mužský přechod čili andropauza: Přichází s věkem a potká většinu mužů. Na úbytek testosteronu pomůže jídlo i sex
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Mužský přechod čili andropauza: Přichází s věkem a potká většinu mužů. Na úbytek testosteronu pomůže jídlo i sex

Andropauza, lidově mužský přechod nebo mužská menopauza, označuje s věkem přicházející úbytek hormonu testosteronu. Týká se většiny mužů a nejednomu z nich způsobuje obavy, její průběh a projevy jde ovšem dobře zmírnit. Mužský přechod zvládnete nejlépe s odborníkem, spoustu nástrojů, jak si zlepšit náladu a sexuální výkonnost ale máte ve svých rukou.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
21. 2. 2023

Ačkoliv se o ní moc nemluví, andropauza je přirozenou součástí mužského života a prakticky nevyhnutelnou součást stárnutí. Mužský přechod nepřichází na rozdíl od ženského najednou, ale je to postupný proces, který trvá několik let. Stejně jako u žen jde o úbytek pohlavního hormonu. Zatímco ženské tělo ale svůj estrogen přestává produkovat najednou a úplně, u mužů pozorujeme pozvolné ubývání. Andropauza také nevede ke ztrátě plodnosti.

Jak je to s testosteronem

Testosteron je mužský pohlavní hormon. Tvoří se ve varlatech a ovlivňuje mnohem víc než jen chuť na sex. Má „na svědomí“ především celou pubertu. Stimuluje nárust svalové hmoty, způsobí prohloubení hlasu, podporuje mentální a fyzickou energii, reguluje reakce typu bojuj nebo uteč a, samozřejmě, podporuje už zmíněné libido a je základem sexuálního zdraví.

Produkce testosteronu rapidně roste v pubertě a největší množství ho muži v těle mají kolem 25. roku. Už po třicátém roku života ale začíná hladina testosteronu klesat, a to přibližně o 1 % za rok. Míru úbytku ovlivňuje řada faktorů, především stres a nezdravý životní styl. Individuální je také začátek poklesu testosteronu, obecně ale zrychluje po padesátce.

Mužský přechod se vám možná vyhne

Ačkoliv studie ukazují, že s příznaky andropauzy má zkušenosti až 73 % můžu po čtyřicítce, některým se vyhne úplně. Existuje asi 20 % mužů, kteří mají i po 75. roku života hladinu testosteronu srovnatelnou s hladinou testosteronu mladých mužů. Dáno je to pravděpodobně geneticky. „Každá jedna žena na téhle planetě si projde menopauzou,“ říká Dr. Steven Lamm, ředitel Centra Prestona Roberta Tische pro mužské zdraví. „Ne každý muž projde andropauzou.“

<Path> Psi pomáhají lidem ke zdraví – duševnímu i fyzickému. Skvělý vliv mají i na „uzdravení“ pacientů s HIVZdroj:

Projevy andropauzy

Mužský přechod se podepisuje na psychickém, fyzickém i sexuálním zdraví. Projevy mohou mít různou míru a typicky se zhoršují s rostoucím věkem. Příznaky andropauzy jsou například:

  • málo energie, únava, pocit fyzické slabosti
  • podrážděnost, rozrušenost, smutek, deprese
  • úbytek motivace, snížené sebevědomí
  • problémy se soustředěním
  • přibírání na váze, úbytek svalové hmoty,
  • úbytek ochlupení (vypadávání vlasů), zhoršený stav pokožky
  • poruchy erekce
  • pokles chuti na sex

U někoho se může andropauza projevovat také zvětšením prsou, citlivostí prsou, zmenšením varlat nebo návaly horka. Pokles testosteronu může vést také k řídnutí kostí neboli osteoporóze. Tyto příznaky jsou ale vzácné.

Pomozte testosteronu aneb jak dobře zvládnout příznaky mužského přechodu

Jak už jsme řekli, úbytek testosteronu je ovlivněn nejen stářím a geny, ale také vnějšími vlivy. A ty můžete sami změnit a vylepšit. „Fyziologický proces úbytku hormonů je u mnoha mužů urychlen špatným životním stylem – stresem, alkoholem, nízkou fyzickou aktivitou, obezitou a chronickými nemocemi, jako jsou cukrovka, ateroskleróza, onemocnění jater a ledvin nebo benigní hyperplazie prostaty,” osvětluje prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. z Univerzity Palackého v Olomouci.

Testosteron se nejvíce tvoří v noci během hlubokého spánku, který je většinou v brzkých ranních hodinách. Je proto naprosto zásadní pečovat o kvalitní spánek. Pozor by si měli dát workoholici a muži ve stresu, kterým mozek „šrotuje“ i v noci. Jedním ze způsobů, jak lépe spát, je unavit se fyzickou aktivitou.

Sport a pohyb je vůbec při andropauze extrémně důležitý. Kromě toho, že vyplavuje endorfiny, které zlepšují náladu, také přímo zpomaluje úbytek testosteronu, jak uvádí Ing. Petr Havlíček: „Je potřeba zatěžovat tělo trochu více, protože to nám dokáže ten úbytek testosteronu brzdit. To jsou aktivity na bázi silových cvičení nebo silově dynamických sportovních aktivit.“ Víc než chůze vám tedy rozhodně pomůže posilování.

Zdroj: Giphy

Základem hormonálního zdraví je také dobrá životospráva. A do té kromě pohybu patří i správné jídlo. Strava by měla být bohatá na zeleninu, ale musí obsahovat také kvalitní bílkoviny a cholesterol, které jsou důležité pro tvorbu testosteronu. Také je vhodné pohlídat si dostatečný příjem minerálů, vitamínů a dalších prvků, zejména B6, C, selenu, hořčíku, železa, zinku a koenzymu Q10. Pomůže také ženšen a mateří kašička.

Naopak omezit byste měli alkohol a cigarety. Prospěje vám také zhubnout nadbytečná kila. Což je koneckonců provázáno se zdravou stravou a pohybem. Pokud se chcete s mužským přechodem vyrovnat s co možná největší lehkostí, je prostě třeba dbát na dobrý životní styl.

Nezapomeňte na sex

I přesto, že se andropauza projevuje poklesem chuti na sex a způsobuje potíže s erekcí, neměli byste na sex zanevřít, upozorňuje psycholožka a sexuoložka Doc. PhDr. Dr. Phil. Laura Janáčková, CSc. „Je potřeba nezapomínat na milování. Pokud máme problémy s erekci nebo jakékoliv jiné problémy v sexu, je potřeba je řešit. Je potřeba vyhledat odborníka, který nám poradí, jak s tím. Protože v dnešní době můžou mít muži erekci na přání.“

Pomoc z rukou odborníků

Ač se řada příznaků týká právě intimního života, o němž hodně mužů nerado mluví s někým cizím, není dobré před andropauzou zavírat oči. Když si všimnete příznaků, je záhodno jít k odborníkovi. „Neřešit ty věci v hospodě u piva nebo šmejděním na internetu a nákupem pochybných léků, které slibují zázraky,“ říká Havlíček.

Jednou ze „zbraní“ které má moderní medicína, je hormonální substituční terapie, čili umělé dodávání testosteronu. Může mít podobu tablet, injekcí i gelu, který se natírá na paži. „Už po třech měsících se zvýší sexuální touha, zlepší se erekce, ale i nálada a sníží se únava. Později dochází k úbytku tuku a růstu svalů. Také bylo prokázáno zvýšení pevnosti kostí, zlepšení cukrovky,“ vysvětluje výhody hormonální terapie androlog MUDr. Libor Zámečník z VFN v Praze.

Jenže hormonální terapie není vhodná pro každého. Nesmí ji užívat muži, kteří mají nějaké nádorové onemocnění, například rakovinu prostaty. Také zatěžuje ledviny a játra, proto není ani pro lidi s onemocněním těchto orgánů. A nemůže se podávat ani jedincům trpícím poruchou krvetvorby nebo nemocemi cév a srdce.

Lékařská věda umí léčit ale i vybrané příznaky. Například na problémy s erekcí existuje řada ověřených preparátů, jen je třeba o stavu vého sexuálního zdraví informovat lékaře. Pokud se úbytek testosteronu projevuje negativně na vašem psychickém rozpoložení, není od věci obrátit se na psycoterapeuta, psychologa nebo psychiatra. Co nezvládou zpravit konzultace a změna životního přístupu, můžou pomoci napravit například antidepresiva. 

Je zkrátka zásadní neužírat se doma poklesem výkonnosti, která je často základem mužského sebevědomí, ale přistupovat k andropauze jako k přirozené součásti života. A pokud se objeví problémy, dají se všechny řešit.

Zdroj: HealthLine.com, vimcojim.cz, Men's Health, Novinky.cz, YouTube, andrologickaklinika.cz, cpzp.cz

Populární
články

The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Marek a Josef ze Středokluk
Living 2023

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Requiem se odehrává během čarodějnických procesů. O oheň není ve filmu nouze
KULTURA

Krátkometrážní horor s Bellou Ramsey „trhá srdce na cucky“. Requiem si můžete pustit zdarma na YouTube, ale připravte si kapesníky

Autor: Martin Lyko
Dnes je přátelství mezi gayi a ženami úplně běžná věc bez postranních úmyslů
WELLBEING

Víte, kdo je fag hag? Z původní „zoufalky“ sloužící gayům jako krytí se stala žena, bez níž si řada gayů nedokáže svůj život představit

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop

E-Shop