Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámení

Hledáte životního partnera nebo rande na jednu noc? Pokud při seznamování spoléháte na chatování nebo popisy v profilech aplikací, hlídejte si chyby. Hrubky totiž můžou pokazit vaši šanci na šťastný konec. Pozor byste si měli dávat nejen na překlepy, ale taky na srozumitelnost. Nesmí se z vás ale stát „grammar nazi“!
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 2. 2023

Šanci na lásku nebo žhavé rande pokouší na internetu čím dál tím víc lidí. Je to pohodlné, je to rychlé a jde to s dobou. Svým způsobem není hledání partnera na seznamovacích webech nebo aplikacích o tolik jiné, než hledání ve skutečnosti. V obou případech hraje zásadní roli první dojem. Když jdeme na rande, řešíme, co si vezmeme na sebe a jestli nám divně netrčí vlasy. Stejně tak na seznamku dáváme fotky, na kterých nám to sluší či kterými na první dobrou zaujmeme.

Jedním aspektem se ale oba způsoby seznamování zásadně liší: Seznamovací profily obvykle obsahují prvek psaného jazyka. A tu může nastat problém. Zatímco nad drinkem v baru nikdo nepozná, že máte problém s vyjmenovanými slovy, a nemusíte řešit, kde se píše velké písmeno, v seznamkách má potencionální druhá polovička soustu času na to, aby si všimla každičkého nedostatku. A aby vás na jeho základě zavrhla.

Neformální není lepší

Možná vás to nepřekvapí, ale jazykové chyby na seznamkách můžou snížit vaši šanci na rande. Nizozemská studie zjistila, že překlepy a špatný prvopis jsou při online randění vnímány jako nedůslednost a nedostatek zájmu, což ovlivňuje míru atraktivity pisatelova profilu a pochopitelně také pisatele. Autoři výzkumu z University v Tilburgu předpokládali, že používání neformálních jazykových prostředků jako třeba zmnožení vykřičníků v „ahoj!!!“ nebo využívání emotikonů lidé vnímají jako znak přívětivosti a příjemnosti. Ukázalo se ale, že jako vřelejší jsou vnímáni ti, kdo sahají po formálnějším jazyce.

Podobný průzkum, který provedla seznamovací služba Zoosk, jasně ukázal, že špatný pravopis je největším zabijákem online datingu. Z 9 000 lidí, kteří se studie zúčastnili, celých 72 % považovalo špatně napsaná slova za nepřitažlivá a 48 % bralo nedostatky v gramatice za důvod pro ukončení snah o seznámení. Překlepy v „Ahoj, jak se máš“ signalizují, že jste moc zaměstnaní, moc líní nebo vám na tom vlastně moc nezáleží. Ani jedno z toho není sexy nebo atraktivní.

Zdroj: Giphy

Nic se nemá přehánět

I v jazyce při online seznamování ale platí, že nesmíte snahu o dobrý dojem přehnat. Nasvědčuje tomu i názor lingvisty Gretchena McCulloha, autora knihy Because Internet: Understanding the New Rule of Language (Protože internet: chápání nových pravidel jazyka). Ten si všímá, že se v psané online komunikaci objevují nová pravidla. Například co se týče psaní velkých písmen. „Pokud budu vše psát velmi formálně a se standardním použitím velkých písmen, může to znamenat, že jsem staromilec a snadno se urazím.“

Ještě horší dojem uděláte, když druhým budete jejich pravopisné nedostatky opravovat. Pokud si budete s někým hrát na korektora textovek, bude vás považovat za blbce. Termín „grammar nazi“ taky nevznikl jen tak pro nic za nic. Označuje lidi, kteří s oblibou opravují gramatiku a pravopis ostatním. Nejen, že nikdo není rád kritizován, ale pedantské jazykové chování může být i znakem (skrytého) rasismu nebo předsudků vůči společenským třídám. A vy přece nechcete vypadat jako netolerantní neandrtálec.

<Path> „Pornografie změnila můj pohled na vztahy. Je těžké žít v reálném světě,“ shrnuje svůj milostný život muž z PrahyZdroj: Anonymní respondent, redakce

Pokud uvidíte, že někdo píše s chybami, nebo má gramatické nedostatky v biu svého profilu, nemusí to znamenat, že je to nevzdělaný blb. Může jít o cizince nebo o někoho se specifickou poruchou učení a projevu (dysgrafie, najděte si to – dysgrafici nevidí, že píšou s chybami). A taky může jít o člověka se zdravotním znevýhodněním. Tak je tomu třeba v případě neslyšících lidí, pro které je mluvená čeština (a psaný jazyk je jen grafické zaznamenání mluvené češtiny) cizí řeč, protože jejich mateřštinou je znakový jazyk.

Chce to interpunkci. A tečka!

Jedním z rozdílů mezi psaným a mluveným jazykem je ten prostý fakt, že v psaném projevu není možné dělat intonaci. To, co je při mluvení naprosto přirozené a výrazně pomáhá vzájemnému pochopení, při psaní neexistuje. Tedy, svým způsobem. Písmo samozřejmě obsahuje prostředky, jak právě tento nedostatek kompenzovat: interpunkci. Jinak řečeno tečky, čárky, vykřičníky, otazníky a všechny tyhle legrace.

Nevím jak vy, ale když mi někdo odepíše odstavec textu, kde je všechno malým písmem a bez interpunkce, mám někdy vůbec problém pochopit, co se snaží říct. Kde jsou konce vět? Co patří myšlenkově k sobě? Je to otázka? Tápu a moje chuť povídat si dál klesá. Průzkum na to nemám, ale myslím, že málokomu se chce vynakládat úsilí na to, aby druhého vůbec pochopil. Zejména, když tomu jde snadno předejít.

Správně napsaná interpunkce ale zajišťuje nejen to, že si budete s protějškem lépe rozumět, ale podle již zmíněné studie od Zoosk může být dokonce sexy. Průzkum zjistil, že neuvěřitelných 93 % dotázaných považuje za důležité, když ten druhý píše za větami tečky. Mají o něm pak lepší mínění. Pokud si chcete dát opravdu záležet, říkají zjištění, měli byste za pozdrav a své představení napsat dokonce vykřičník. Lidé, kteří to udělali, měli o 10 % větší šanci, že jim někdo odpoví.

Zdroj: The Guardian, Teen Vogue, Speakingo.com, Dictionary.com, Praguepride.cz,

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop