Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámení

Hledáte životního partnera nebo rande na jednu noc? Pokud při seznamování spoléháte na chatování nebo popisy v profilech aplikací, hlídejte si chyby. Hrubky totiž můžou pokazit vaši šanci na šťastný konec. Pozor byste si měli dávat nejen na překlepy, ale taky na srozumitelnost. Nesmí se z vás ale stát „grammar nazi“!
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 2. 2023

Šanci na lásku nebo žhavé rande pokouší na internetu čím dál tím víc lidí. Je to pohodlné, je to rychlé a jde to s dobou. Svým způsobem není hledání partnera na seznamovacích webech nebo aplikacích o tolik jiné, než hledání ve skutečnosti. V obou případech hraje zásadní roli první dojem. Když jdeme na rande, řešíme, co si vezmeme na sebe a jestli nám divně netrčí vlasy. Stejně tak na seznamku dáváme fotky, na kterých nám to sluší či kterými na první dobrou zaujmeme.

Jedním aspektem se ale oba způsoby seznamování zásadně liší: Seznamovací profily obvykle obsahují prvek psaného jazyka. A tu může nastat problém. Zatímco nad drinkem v baru nikdo nepozná, že máte problém s vyjmenovanými slovy, a nemusíte řešit, kde se píše velké písmeno, v seznamkách má potencionální druhá polovička soustu času na to, aby si všimla každičkého nedostatku. A aby vás na jeho základě zavrhla.

Neformální není lepší

Možná vás to nepřekvapí, ale jazykové chyby na seznamkách můžou snížit vaši šanci na rande. Nizozemská studie zjistila, že překlepy a špatný prvopis jsou při online randění vnímány jako nedůslednost a nedostatek zájmu, což ovlivňuje míru atraktivity pisatelova profilu a pochopitelně také pisatele. Autoři výzkumu z University v Tilburgu předpokládali, že používání neformálních jazykových prostředků jako třeba zmnožení vykřičníků v „ahoj!!!“ nebo využívání emotikonů lidé vnímají jako znak přívětivosti a příjemnosti. Ukázalo se ale, že jako vřelejší jsou vnímáni ti, kdo sahají po formálnějším jazyce.

Podobný průzkum, který provedla seznamovací služba Zoosk, jasně ukázal, že špatný pravopis je největším zabijákem online datingu. Z 9 000 lidí, kteří se studie zúčastnili, celých 72 % považovalo špatně napsaná slova za nepřitažlivá a 48 % bralo nedostatky v gramatice za důvod pro ukončení snah o seznámení. Překlepy v „Ahoj, jak se máš“ signalizují, že jste moc zaměstnaní, moc líní nebo vám na tom vlastně moc nezáleží. Ani jedno z toho není sexy nebo atraktivní.

Zdroj: Giphy

Nic se nemá přehánět

I v jazyce při online seznamování ale platí, že nesmíte snahu o dobrý dojem přehnat. Nasvědčuje tomu i názor lingvisty Gretchena McCulloha, autora knihy Because Internet: Understanding the New Rule of Language (Protože internet: chápání nových pravidel jazyka). Ten si všímá, že se v psané online komunikaci objevují nová pravidla. Například co se týče psaní velkých písmen. „Pokud budu vše psát velmi formálně a se standardním použitím velkých písmen, může to znamenat, že jsem staromilec a snadno se urazím.“

Ještě horší dojem uděláte, když druhým budete jejich pravopisné nedostatky opravovat. Pokud si budete s někým hrát na korektora textovek, bude vás považovat za blbce. Termín „grammar nazi“ taky nevznikl jen tak pro nic za nic. Označuje lidi, kteří s oblibou opravují gramatiku a pravopis ostatním. Nejen, že nikdo není rád kritizován, ale pedantské jazykové chování může být i znakem (skrytého) rasismu nebo předsudků vůči společenským třídám. A vy přece nechcete vypadat jako netolerantní neandrtálec.

<Path> Názor: Vážné gay seznámení přes inzerát je nemožná mise. Kultura seznamování v gay komunitě na bodě mrazu. Zn. Hledám penis pro krásné přátelstvíZdroj:

Pokud uvidíte, že někdo píše s chybami, nebo má gramatické nedostatky v biu svého profilu, nemusí to znamenat, že je to nevzdělaný blb. Může jít o cizince nebo o někoho se specifickou poruchou učení a projevu (dysgrafie, najděte si to – dysgrafici nevidí, že píšou s chybami). A taky může jít o člověka se zdravotním znevýhodněním. Tak je tomu třeba v případě neslyšících lidí, pro které je mluvená čeština (a psaný jazyk je jen grafické zaznamenání mluvené češtiny) cizí řeč, protože jejich mateřštinou je znakový jazyk.

Chce to interpunkci. A tečka!

Jedním z rozdílů mezi psaným a mluveným jazykem je ten prostý fakt, že v psaném projevu není možné dělat intonaci. To, co je při mluvení naprosto přirozené a výrazně pomáhá vzájemnému pochopení, při psaní neexistuje. Tedy, svým způsobem. Písmo samozřejmě obsahuje prostředky, jak právě tento nedostatek kompenzovat: interpunkci. Jinak řečeno tečky, čárky, vykřičníky, otazníky a všechny tyhle legrace.

Nevím jak vy, ale když mi někdo odepíše odstavec textu, kde je všechno malým písmem a bez interpunkce, mám někdy vůbec problém pochopit, co se snaží říct. Kde jsou konce vět? Co patří myšlenkově k sobě? Je to otázka? Tápu a moje chuť povídat si dál klesá. Průzkum na to nemám, ale myslím, že málokomu se chce vynakládat úsilí na to, aby druhého vůbec pochopil. Zejména, když tomu jde snadno předejít.

Správně napsaná interpunkce ale zajišťuje nejen to, že si budete s protějškem lépe rozumět, ale podle již zmíněné studie od Zoosk může být dokonce sexy. Průzkum zjistil, že neuvěřitelných 93 % dotázaných považuje za důležité, když ten druhý píše za větami tečky. Mají o něm pak lepší mínění. Pokud si chcete dát opravdu záležet, říkají zjištění, měli byste za pozdrav a své představení napsat dokonce vykřičník. Lidé, kteří to udělali, měli o 10 % větší šanci, že jim někdo odpoví.

Zdroj: The Guardian, Teen Vogue, Speakingo.com, Dictionary.com, Praguepride.cz,

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop