Udělá z vás kouření trávy „dočasné gaye“? Možná – a třeba i jiné drogy. Kdo jsou highsexuálové?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Udělá z vás kouření trávy „dočasné gaye“? Možná – a třeba i jiné drogy. Kdo jsou highsexuálové?

Diskuse o legalizaci marihuany je v Česku stále přítomná. K jejímu prosazení zatím nedošlo, přesto existují snahy tento stav změnit. Přeci jen – trestat ty, kdo marihuanu pěstují a pak ji užívají ze zdravotních důvodů, je přinejmenším podivné. Pak jsou tu ale i ti, kteří „trávu“ kouří spíše kvůli uvolnění a relaxaci. I proto je tedy v očích řady lidí spíše drogou než přírodním lékem na celu řadu zdravotních obtíží. Velmi nekonvenčním náhledem na účinky marihuany je však přesvědčení, že právě její kouření může muže dočasně změnit v gaye… Vážně?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
1. 2. 2023

Možná jste na termín „highsexuál“ už narazili, možná ne (ostatně, různých –sexuálů je dnes tolik, že se v tom již málokdo vyzná). Ačkoliv kořeny teorie, že kouření trávy může z člověka udělat gaye, lze hledat již v roce 1986 (a tehdy údajně tyto myšlenky šířil Carlton Turner, drogový poradce Bílého domu), v online prostoru se v masivnější míře objevila v roce 2015. Právě tehdy uživatelé Redditu (a následně i Quory) začali diskutovat o tom, že poté, co si dali jointa, „záhadně se změnila“ také jejich sexuální orientace. „Normálně mě přitahují ženy, ale jakmile si zakouřím trávu, chtěl bych mít u sebe chlapa a užít si s ním,“ popsal tak první z diskutujících, který všechny ostatní vyzval, aby se podělili o vlastní zkušenosti.

<Path> Gayové jsou šťastnější než heterosexuálové, tvrdí vědciZdroj:

Že by ale zrovna marihuana byla zázračný game changer v oblasti sexuální orientace? Nebo problém vězí v něčem jiném? „Lidská sexualita je jen zřídkakdy tak snadná, aby lidi bylo možné kategorizovat jen na homosexuály a heterosexuály. Je to škála,“ objasnil tak provozovatel tantrického masážního studia, které služby poskytuje gay klientele, pro portál Vice. Ostatně, to tvrdil už v první polovině minulého století vědec zabývající se lidskou sexualitou, Alfred Kinsey. Tedy, marihuana nepochybně dokáže otupit zábrany – to ale dělá jakákoliv látka, která pozměňuje stav mysli a odstraňuje všechny bariéry, které máme pro svou každodenní ochranu. Žádná z látek ale nedokáže z člověka udělat krátkodobě gaye. Na druhou stranu – pokud člověk v sobě nějaké latentní city skrývá, může jim marihuana dát možnost volného průchodu. To ostatně potvrzují slova M. Watermana pro Logo TV. „Kvůli kouření trávy určitě nebudete náhle toužit po sexu s mužem. Jen se uvolníte a budete otevřenější. Tvrdit, že z vás tráva dělá dočasně gaye, určitě není správný způsob popisu reality. Spíše to znamená, že si prostě sami neuvědomujete něco, co považujete za tabu,“ vysvětil.

Jedna konspirace za druhou

I když ale „mytická moc trávy“ může někomu v kontextu změny sexuální orientace připadat skutečně jen a pouze úsměvná, v době nespočtu sílících konspirací vůbec není divu, že jsou i tací, kteří podobným šíleným teoriím opravdu věří. Dezinformační scéna je pak jen přiživuje – a zájmem těch, kdo o legalizaci marihuany usilují, je dle jejich názoru zaplavit celý svět gayi.

A někteří šli se svými tvrzeními ještě dál – až ryze na pole vědy. Dle jejich názoru totiž konopí přeměňuje testosteron na estrogen, což je prý jádrem celého „problému“. Tedy: ne, skutečně neexistuje žádný relevantní výzkum, který by něco takového dokazoval. I když lze naleznout studie, jež v souvislosti s THC prokazují zvýšené hladiny estrogenu a naopak snížené hladiny testosteronu, existují i takové, které poukazují na naprostý opak. To, zda se hladina toho, či onoho hormonu zvýší/sníží, se totiž odvíjí od celé řady aspektů, typem marihuany počínaje, hormonální nerovnováhou konče.

Zdroj: Giphy

Jediné, co je skutečně možné považovat za relevantní, je studie dvojice vědců, Ronalda Wellera a Jamese Halikase. Ta však prokázala věc, která zase tak překvapivá není. Dle jejích výsledků totiž konopí může působit jako afrodiziakum, a to díky schopnosti „uvolňovat zábrany, posilovat smyslové soustředění, způsobovat celkové zvýšení požitku, zpomalovat vnímání, což způsobuje, že příjemná činnost zdánlivě trvá déle.“ Užití marihuany pak dle vědců podporuje uvolnění, které vede k sexuální aktivitě.

<Path> Vyspal se se ženou a líbilo se mu to. Přesto tvrdí, že je gayZdroj:

Marihuana a sex?

Zatímco tvrzení o vlivu konopí na změnu orientace je tedy zcela „mimo mísu“, je jasné, že stejně třeba jako alkohol či jakékoli jiné drogy může ovlivnit naše tělo v rovině sexuální touhy, vzrušení a schopnosti dosáhnout orgasmu. Ovšem minimálně nejsou k dispozici žádná jasná data, na jejichž základě by bylo možné říci, zda marihuana sex spíše zlepšuje, nebo zhoršuje. Na jednu stranu sice zbavuje lidi bariér, na stranu druhou může být tak rozptylující, že nakonec ze sexu nic moc není. Kromě toho existují určité důkazy, že specificky na mužskou sexualitu může mít užívání konopí spíše negativní dopady – a muži mají problémy s dosahováním orgasmu.

Konopí tedy rozhodně nedělá z heterosexuálů gaye a ani příp. z gayů heterosexuály. V případě užití marihuany pak platí prakticky totéž, co v případě jiných drog – díky odstranění zábran vede často uživatele k rozhodnutím, která by za běžných okolností neučinili, a dává prostor pravým touhám. To je však skutečně na míle daleko od tvrzení, že THC (či jakákoliv chemická sloučenina) může fungovat jako faktor vedoucí ke změně (navíc dočasné) sexuální orientace.

Zdroj: washingtonpost.com, quora.com, vice.com, britannica.com, facebook.com, veriheal.com, craftmedical.com, jstor.org, sexlab.ca,

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop