
Víte, kdy jít večer do postele, abyste druhý den nebyli „jak přejetí“? Ať už jste sova, nebo skřivan, poradí vám spánková kalkulačka
Nejspíš to znáte i vy. Zatímco jednou jste se probudili svěží a odpočatí, jindy byla vaše noc bez jasné příčiny bezesná. Neustále jste se převalovali, nemohli jste usnout a ráno jste si připadali bez energie skoro jako po nějakém flámu. A to i přesto, že jste na žádném večírku neřádili. Jak se to mohlo stát? Na to zná odpověď spánková kalkulačka.
Většina lidí si myslí, že kvalita spánku závisí na počtu prospaných hodin. Tenhle velký mýtus ale spánková kalkulačka vyvrací. Mnohem víc než na počtu hodin, které v posteli strávíte, totiž záleží na čase, kdy se ke spánku rozhodnete uložit. Ten se však odvíjí od takzvaných spánkových cyklů. O co vlastně jde?
Spánkovým cyklem se nazývá 90minutové období, během kterého se vystřídá celkem pět fází spánku. Možná už jste někdy slyšeli o tom, že čtyři z nich jsou bez rychlého pohybu očí (NON REM), přičemž ta poslední už se z dosud neprokázaných důvodů bez rychlého pohybu očí (REM) neobejde. Z lehkého spánku v první fázi přecházíme do velmi hlubokého spánku až ve čtvrté fázi. V ní už je pak hodně těžké někoho ze spánkového cyklu probudit. Když k tomu ale přece jenom dojde, poznamená to kvalitu vašeho spánku a vy se budete cítit hodně zmateně a unaveně. Pokud ale spánkový cyklus nic nenaruší a vše proběhne tak, jak má, dostanete se do páté fáze. Ta je známá tím, že se v ní objevuje nejvíc snů.
Ke kvalitě spánku přispívá hodně odlišných faktorů. Jak se ale ukazuje, jeho délka mezi nimi není. Počet naspaných hodin, které potřebujete k tomu, abyste se druhý den cítili plní elánu, se totiž mění v průběhu života. Zatímco malé děti potřebují prospat třeba až 17 hodin denně, v dospělosti se tohle rozmezí pohybuje nejčastěji mezi 7 až 9 hodinami. Až vám tedy například kolegové v práci příště řeknou, že jim stačilo jenom7 hodin spánku, nic divného na tom není. Každé tělo funguje trochu jinak a má odlišné potřeby. S tím tedy souvisí i optimální počet naspaných hodin.
Kromě něj je však potřeba zohlednit i čas, kdy musíte ráno vstát, a také proces usínání. U něj musíte počítat s drobnou časovou rezervou – nenastává totiž hned, ale trvá přibližně 15 minut. Spánková kalkulačka upozorňuje rovněž na počet spánkových cyklů, s nimiž musíte počítat. Aby spánek splnil svou úlohu, měli byste jich dokončit 5 až 6.
Neexistuje proto jediná správná hodina, kdy byste se ke spánku měli uložit. Když potřebujete vstát třeba v šest ráno, může vám vyhovovat jít do hajan už ve 20:46, ale taky ve 22:16, či dokonce ve 23:46 nebo až v 1:16. Jestliže si budíka musíte nařídit na sedmou, do postele byste měli zamířit buď ve 21:46 nebo ve 23:16. Ti, kdo pracují až do večera, se ale dobře vyspí i tehdy, když usnou v 0:46 nebo ve 2:16 ráno. V případě, že si můžete dovolit přispat až do osmi hodin, nejvhodnější bude usínat ve 22:46, ale někomu může vyhovovat i pozdější čas – třeba 0:16, 1:46 nebo 3:16.
Spánková kalkulačka může být dobrým pomocníkem zejména k lepší organizaci času. Určitě bychom se na ni ale neměli bezhlavě upínat. Každý člověk je totiž jiný a má různé návyky, které se na kvalitě spánku odráží a mají na ni svůj nezanedbatelný vliv. Vždycky se tak snažte zařídit podle aktuální situace a svůj spánkový „harmonogram“ přizpůsobte třeba směnám v práci nebo plánům s přáteli či partnerem/partnerkou. Hodiny, které vám spočítá spánková kalkulačka, berte jako orientační ve dnech, kdy vám nezbývá nic jiného, než jet v zaběhnutých kolejích. Časem na sobě sami zpozorujete, co přesně vám opravdu vyhovuje.