Chcete mít pokožku jemnou, vláčnou a mladistvou? Vyzkoušejte slugging, způsob péče o pleť inspirovaný u slimáků
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Chcete mít pokožku jemnou, vláčnou a mladistvou? Vyzkoušejte slugging, způsob péče o pleť inspirovaný u slimáků

I když by anglický termín „slugging“ (kdy „slug“ skutečně v češtině znamená „slimák“) mohl předznamenávat, že kosmetický průmysl již dospěl do fáze, kdy neví, „co by“, pravdou je, že o slimáky v rámci nového trendu v péči o pleť tak úplně nejde. Základní podstata ovšem rozhodně je „docela slizká“. V čem je tedy „slugging“ tak skvělý a proč mu pozvolna propadá celý svět?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 5. 2023

Kosmetický bizar?

V rámci všech možných (i skoro nemožných) trendů v oblasti wellness a péče o tělo i pleť se již objevila celá řada dost bizarních praktik. Takže je fakt, že i kdyby náhodu někdo skutečně přišel s myšlenkou, že slimáci zaručí mladistvý vzhled, dost možná by určitá část společnosti ani neprotestovala. A s klidem by nechala slizké škůdce, aby odvedli svůj díl práce. Naštěstí ale nic takového (minimálně zatím) není třeba.

Buďte lesklí a slizcí…

V poslední době jako by se stávalo pravidlem, že kosmetické trendy jdou od východu na západ – a výjimkou není ani slugging, jehož původ (resp. původ popularity daného termínu) je spojován s Jižní Koreou. A v čem že tedy „slimákování“ spočívá? V tom, že po provedení běžné péče, tj. po hygieně obličeje a jeho potření klasickým hydratačním krémem, na pleť nanesete nějaký okluzivní petrolátový produkt (což v praxi nejčastěji znamená vazelínu), jenž zajistí nejen hydrataci, ale zároveň zamezí také nežádoucímu úbytku vlhkosti. „Použití okluzivní bariéry, jako je vazelína, k ochraně pleti před ztrátou vlhkosti, je účinné tehdy, pokud někoho trápí extrémně suchá pokožka nebo má narušenou bariéru pokožky,“ vysvětluje licencovaná lékařka v oblasti estetické medicíny Chloe Savvides s tím, že „slimákování“ je prostě a jednoduše důkladné potření obličeje vazelínou. A po této aplikaci bude obličej tak lesklý a slizký, jako by se po něm „procházel“ slimák…

Tedy, možná si někteří z vás vzpomenou na své babičky, jak namísto drahé kosmetiky běžně ke zvláčnění pleti používaly třeba domácí (samozřejmě nesolené) sádlo. A pak se také docela solidně leskly (na druhou stranu, pleť pak měly vyhlazenou jako miminko…). V podstatě by se tedy dalo říct, že to, čemu se dnes začíná moderně říkat slugging, skutečně není žádný převratný vynález, ale spíše určitý „návrat ke kořenům“. I když tedy na sociálních sítích si aktuálně slugging řada uživatelů nemůže vynachválit (a zároveň si všichni připadají velmi trendy), vlastně objevili praxi již dávno objevenou. „Slugging ve své podstatě není nic moc nového, jen jsme pro tento způsob péče o pleť neměli takto roztomilý název,“ dodává pak Chloe Savvides.

Tipy redakce

V každém případě jsou ale reakce těch, kdo slugging vyzkoušeli, poměrně nadšené. O své zkušenosti se pak dělí nejen na klasických sociálních sítích, ale i na Redditu, kde již existuje i tematické vlákno. „Když jsem to zkusila poprvé, můj obličej při ulehnutí do postele lepil. Vypadala jsem jako slimák a spát jsem šla poměrně znechuceně, celá slizká…Ráno však moje pokožka byla tak jemná jako nikdy dřív. Jako znovuzrozená! Nebyla jsem slimák, byla jsem housenka v kokonu a vyletěl motýl,“ popisuje poměrně poeticky zkušenost se sluggingem jedna z uživatelek Redditu, která na tuto praxi již nedá dopustit. Je tedy slugging univerzální recept na pleť mladistvou, vláčnou a zářivou?

Slugging ano, či ne?

Stejně jako je tomu i s řadou jiných trendů, také slugging má určité „zákonitosti“, které je třeba brát v potaz. Zatímco v obecné rovině např. certifikovaná dermatoložka Marie Hayag tvrdí, že nanášení vrstvy vazelíny na pleť je vhodný postup pro lidi se zralejší pletí či s pletí, která je suchá či šupinkovitá, zároveň varuje před sluggingem v případě těch, kdo trpí akné (či je jejich pleť ke tvorbě akné náchylná). „Vazelína je příliš okluzivní pro pokožku náchylnou k akné a může zachycovat odumřelé kožní buňky a další nečistoty, což podporuje přemnožení bakterií a vznik akné,“ vysvětluje přímo.

Na druhou stranu je ale slugging vhodný např. pro ty, kdo potřebují vyřešit nějaký drobný pleťový problém – třeba pleť rozpraskanou vlivem mrazu, ale klidně i pleť po různých odborných zásazích, jako je např. chemický peeling. Nanesení vrstvy vazelíny může ale pomoci i těm, které trápí ekzém nebo psoriáza.  Tedy, je-li cílem hydratace, vlastně nejspíš neexistuje lepší způsob než slugging. Ostatně, podle American Academy of Dermatology je vazelína skutečně řešením pro suchou pokožku, kterou náležitě hydratuje. To pak v důsledku vede k tomu, že pleť vypadá mladistvěji, je zářivá a pružná. Kromě tohoto zmiňovaná organizace uvádí, že tato praxe je obzvlášť prospěšná během chladných a méně vlhkých zimních měsíců, které způsobují, že pokožka je suchá a napnutá. Ačkoliv i léto je pro pleť celkem výzvou... 

<Path> Konečně moderní salón na Pražských Vinohradech, u kterého oceníte polohu, profesionální služby i líbivý interiérZdroj:

Ovšem jen slugging rozhodně není řešení, podle Savvides je sice nedostatečná hydratace problémem, který pleti škodí, stejně tak jí škodí ale i to, je-li příliš hydratovaná, aniž by předtím byla provedena náležitá exfoliace. Aby se tedy dostavil kýžený efekt, je třeba naleznout rovnováhu právě mezi exfoliací a hydratací, ta je přitom velmi individuální a nezřídka je tak namístě poradit se s odborníky. Základem pro skutečně mladistvou a hydratovanou pleť pak není ani tak slugging (který nepochybně nelze provozovat denně), ale spíše dodržování správné rutinní péče. Přesto ale klidně nový „slimáčí trend“ vyzkoušejte (dle debatujících na Redditu není ani nutné bát se, že si vazelínou ušpiníte povlečení, prý se všechna do pleti vsákne), třeba budete sami překvapeni, jak zrovna vám vyhovuje.

Zdroj: lorealparisusa.com, prevention.com, instagram.com, reddit.com, twlskin.com, aad.org

Populární
články

E-Shop