Jste obézní, protože moc jíte? Ani náhodou, podle vědců je příčinou hlavně konzumace nekvalitních potravin
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jste obézní, protože moc jíte? Ani náhodou, podle vědců je příčinou hlavně konzumace nekvalitních potravin

Možná i vy patříte na začátku nového roku k těm, kdo se pustili do diety. Zavedeným způsobem, jak zhubnout, je snížit příjem kalorií a zvýšit energetický výdej. Zmenšit porce a začít cvičit – to je základ, k němuž pak podle zvoleného typu diety přidáváme další faktory jako například jídlo v konkrétních časech, vynechání některých potravin apod. Studie harvardských vědců ale ukázala, že celý mechanismus hubnutí nejspíš probíhá trochu jinak.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
12. 5. 2023

Vyrovnaný příjem a výdej kalorií mnohdy nefunguje

Přijímat méně energie, a naopak jí víc vydávat – to je princip hubnutí, který odpovídá základní logice. Za naše špeky a povolená těla přeci může sedavý životní styl a nadměrná konzumace energeticky vydatných, průmyslově zpracovaných a atraktivně ochucených potravin. S tím nezbývá než souhlasit.

Jenže nadváha je v moderní společnosti stálým hostem. Spousta lidí prohrává boj s váhou, i když různě upravuje stravování a svůj denní režim. Tolik z nás se marně snaží zhubnout, přestože jsme v životě zkusili snad všechno až k hladovění. Stále víc se nás řídí tzv. modelem energetické rovnováhy (vyvážený příjem a výdej), ale úroveň obezity ve společnosti neklesá. Čím to může být?

Záleží především na tom, co jíme

Skupina vědců pod vedením profesora Davida S. Ludwiga z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v USA přišla s alternativním výkladem toho, jak úspěšně zhubnout. Vedle roky zažitého modelu energetické rovnováhy vědecký tým představil nový model, který funguje obráceně. Obezita podle něj nesouvisí s tím, kolik toho sníme, ale s konzumací potravin nízké kvality, které jsou plné průmyslově zpracovaných sacharidů. Hormonální reakce lidského těla na stravu s vysokým glykemickým indexem vede k nárůstu tukových zásob, a tedy přibývání na váze. Toto ovšem znamená zásadní obrat v přístupu k hubnutí: namísto toho, kolik jídla sníme, záleží na tom, abychom na talíři neměli prasárny!

Kvalitu jídla přitom určuje glykemický index, tedy rychlost, s níž sacharidy z potravy zvýší hladinu krevního cukru. Vysoký index má například bílé pečivo, výrobky z brambor nebo produkty s vysokým obsahem cukru. Tyto potraviny se podílejí na ukládání tuku, a tedy nabírání váhy. Pro úspěšné hubnutí bychom měli do svého jídelníčku zařadit pravý opak – celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy a semínka, olivový olej, zeleninu bez obsahu škrobu. Skvělá zpráva je, že sem patří i avokádo!

Zdroj: Giphy

Pozor na nízkotučné potraviny

Trik je ovšem v tom, že výrobky označované jako nízkotučné většinou obsahují vysoké množství sacharidů, takže rychle zvyšují hladinu krevního cukru a snadno vedou k nabírání na váze. Je to paradox, protože k nízkotučným potravinám se obvykle uchylujeme ve chvíli, kdy chceme zhubnout – jejich efekt je ale podle týmu profesora Ludwiga přesně opačný.

Tipy redakce

Když jíme rafinované neboli čištěné sacharidy, což jsou cukry a škroby zbavené vlákniny a dalších zdravých složek, tělo zvýší produkci inzulínu. Tím dostanou tukové buňky signál, aby ukládaly víc kalorií, a o to méně energie ponechávají pro svalovou činnost a metabolicky aktivní tkáně. „Mozek zaznamená, že tělo nedostává dostatek energie, což vede k pocitu hladu. Tělo se snaží o uložení energie, a tak zpomaluje metabolismus. Takže máme hlad a zároveň nám přibývají tukové zásoby,“ vysvětlili vědci ve výzkumné zprávě.

<Path> Aktuálním hitem je „neprůstřelná“ káva, po které se hubne a lépe soustředí. Stačí přidat jednu ingredienci, kterou máme všichni domaZdroj: FOTO: Flickr, Instagram

Nová strategie pro pacienty s obezitou

Tohle všechno je podle závěrů výzkumu novou nadějí pro ty, kdo bojují s obezitou pod dohledem lékařů. Snížení příjmu kalorií při léčbě obezity vede na začátku ke snížení váhy, čímž pacient získá vítězný dojem, že nad svým tělem převzal kontrolu. Jenže pak narazí na predispozice jako pomalý metabolismus nebo zvýšený pocit hladu, které dalšímu úspěšnému hubnutí brání. Aby tedy nastartovaný pokles váhy pokračoval, je potřeba ještě víc snížit přísun kalorií, čímž zároveň sílí hlad. Proto jen málo lidí dokáže vydržet a dosáhnout opravdu významného snížení váhy. Ti, jimž se to nepovede, jsou obviňováni z nedostatku sebekontroly. Přitom jejich situace je mnohem komplikovanější, než že si prostě jen neodtrhli žvanec od úst.

Právě potrava s nízkým glykemickým indexem jim může podle výzkumu zajistit menší hlad, pocit, že mají více energie, a dlouhodobý postupný pokles váhy. Nekvalitní produkty ze supermarketu nahradí tučnými potravinami (ořechy, semínky, avokádem, olivovým olejem) a k tomu si budou moci dovolit střídmý příjem sacharidů z celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a bezškrobové zeleniny – to jsou například listové saláty, špenát, zelí, cukety, lilek, brokolice, květák, mrkev, rajče, okurka, řepa, paprika a řada dalších druhů. To samozřejmě může pro lidi zvyklé na polotovary a hospodskou stravu znít jako peklo, ale po ochutnání jistě změní názor.

Patříme k nejtlustším národům Evropy

Češi patří k národům s vysokou tělesnou hmotností. Výzkum agentury STEM z konce roku 2020 ukázal, že vyšší než zdravou váhu u nás má 66 % dospělých. Nadváhou (BMI 25–30 bodů) trpí 38 % z nich a dalších 28 % žije přímo s obezitou (BMI nad 30 bodů). Přitom v roce 2014 byl počet lidí s vyšší než ideální hmotností 55 %, jak ukazovala data evropského statistického úřadu Eurostat. Tehdy jsme byli čtvrtí nejtlustší v Evropě. Předběhla nás jen Malta, Chorvatsko a Řecko. Data Eurostatu z roku 2019 již ukázala značný nárůst – čeští muži se stali třetími nejtlustšími Evropany (vyšší než zdravou váhu jich mělo 70 %), ženy byly na 11. místě (vysoké BMI jich mělo 50 %).

Přílišná tělesná váha vede k mnoha zdravotním potížím. Jsou jimi především vysoký tlak, kardiovaskulární choroby, mrtvice, infarkt, cukrovka druhého typu, některé druhy rakovin – např. ledvin. Přitom příčina těchto chorob je odstranitelná. Jak se ovšem ukázalo, nejde o to přestat s přejídáním, ale s konzumací nezdravého jídla.

Zdroj: The American Journal of Clinical Nutrition, nhlbi.nih.gov, nhs.uk, medium.com, wikipedia.org, Eurostat

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop