Problémy s klouby, nespavost i různé bolesti, to vše lze „léčit pupíkem“. Díky pupíku se zbavíte i stresu a prožijete nečekané vzrušení
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Problémy s klouby, nespavost i různé bolesti, to vše lze „léčit pupíkem“. Díky pupíku se zbavíte i stresu a prožijete nečekané vzrušení

Pupík je součástí lidského těla, které nevěnujeme právě mnoho pozornosti. Řešíme své břišní svaly, dělají nám starost špeky v pase, porovnáváme si takzvaná madla lásky, ale kvůli tvaru a velikosti pupíku se nikdo z nás moc netrápí. Pupík ale není až tak bezvýznamný. Je citlivou erotogenní zónou a aplikací esenciálních olejů do pupíku se prý dají léčit různé neduhy.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
19. 5. 2023

První jizvu v životě máme na břiše

Pupík neboli pupeční jizva je památka na naše někdejší spojení s matkou. Pupeční šňůrou jsme z jejího těla během prenatálního vývoje dostávali okysličenou krev, pupečník zajišťoval zásobování živinami, výměnu dýchacích plynů a odvod odpadních látek z těla plodu. Po narození dítěte se pupeční šňůra zaškrcuje a odstřihne. Její zbytek seschne, zčerná a samovolně odpadne. Na bříšku miminka tak zůstane vůbec první jizva, kterou ve svém životě utrží.

Podle tvaru pupíku se lidé dělí na dvě skupiny. Možná jste si všimli, že naprostá většina z nás má zapadlý pupík, tedy jednoduše prohlubeň v kůži. Na jejím dně je tzv. vazivová ploténka, na niž se upínají zvazivovatělé zbytky po pupečníkových cévách. Propadlý pupík má asi 90 % lidí. Méně obvyklý je vystouplý pupík, v jehož středu je hrbolek vystupující směrem ven. Počet lidí, kteří ho mají, je srovnatelný s množstvím leváků. To, zda máte propadlý, nebo vystouplý pupík, záleží čistě na tom, jak se vám hojila jizva po odpadlém pupečníku. Každý pupík je unikátní, ovšem ne natolik, aby byl biometrickým údajem – už proto, že po ztloustnutí se nám může ztratit mezi vrstvami břišního tuku. Prokazovat se otiskem prstu nebo skenem oka je přece jen pohodlnější.

Pupík je opomíjená erotogenní zóna

Ne nadarmo se říká, že správný chlap smrdí a má špínu v pupíku. Uvnitř pupíku jsou totiž záhyby kůže a někdy může být opravdu hluboký. Ochlupení v jeho okolí navíc dovnitř doslova vtahuje žmolky z oblečení nebo prach. Takže pupík je temným a vlhkým místem plným bakterií. Pokud se hodně zapotíte nebo se vám pupík paří pod upnutým oblečením, mohou se v něm bakterie rozrůst do obrovského počtu, a pak vám toto nevinné místečko začne i zapáchat. Proto je potřeba dbát na správnou hygienu. Při příští sprše si pupík nezapomeňte umýt a pak ho i dobře utřít ručníkem. Pupík zkrátka není radno zanedbávat stejně jako třeba oblast za ušima nebo mezi prsty na nohou. Ano, jsou to všechno tajemná místečka, jejichž dotyky a laskání mohou být velmi sexy… nebo taky ne.

V pupíku se nachází vysoký počet nervových zakončení, takže je pro mnoho lidí erotogenní zónou. Někdo při dotyku cítí jen šimrání a lechtání, ale jiného může dráždění pupíku pořádně rozpálit. Jsou ženy, které přitom prý cítí brnění v klitorisu. V každém případě se pupík nachází blízko genitáliím a může být branou k dalším rozkoším. Na internetu najdete ASMR videa, kde právě břicho a pupík hrají hlavní roli. Jedná se o videa, která mají divákům a divačkám navodit příjemné pocity, šimrat jejich smysly a pomoci jim tak s uvolněním nebo i usnutím.

Zkuste pár kapek přírodních olejů do pupíku

O pupíku koluje řada mýtů, třeba v dětském věku si myslíme, že tudy vylézají na svět miminka. Diskuze se vedou o tom, zda za pupíkem existuje zvláštní žláza (Pechoti), která dokáže do těla absorbovat esenciální oleje a jimi tělo léčit. Ajurvédská medicína s její existencí počítá a aplikací přírodních olejů do pupíku léčí například bolavé klouby, menstruační potíže, nadýmání i rozpraskané rty. Levandulový olej má pomoci snížit stres, hřebíčkový olej pomůže od problémů se zuby, anýzový má antiseptické účinky, skořicový je na problémy s plísněmi, tea tree pomůže s kožními potížemi a záněty, mátový s nevolnostmi, neemový zlepší vlasy a pokožku.

Tipy redakce

Kápnutím pár kapek oleje do pupíku si nijak neublížíte, takže můžete sami zkusit, zda tato metoda funguje a Pechoti za pupíkem existuje. Olej se má nejdřív aplikovat dovnitř, na místo chvíli tlačit, pak kapání několikrát zopakovat. Na závěr byste měli oblast kolem pupíku masírovat krouživými pohyby po směru hodinových ručiček. Některé esenciální oleje je ovšem potřeba smísit se základním neboli nosným olejem, protože by pokožku mohly podráždit.

<Path> Problémy s klouby, nespavost i různé bolesti, to vše lze „léčit pupíkem“. Díky pupíku se zbavíte i stresu a prožijete nečekané vzrušeníZdroj: Healthline.com, Vedantu.com, Glamourmagazine.co.uk, USAtoday.com, Wikipedia.org

Jsou to jen vědecky neprokázané spekulace?

Žádné vědecké studie dodnes nepotvrdily, že by kapání esenciálních olejů do pupíku fungovalo. Přes toto místo sice v prenatálním stádiu proudil do našeho těla život, ale po narození se vstup pupečníku uzavřel a nadále jím nic neprostupuje o nic víc než kůží kdekoli jinde na těle.

Pokud se tedy rozhodnete namasírovat si třeba hrudník, bude metoda fungovat stejně nebo možná ještě lépe – například vdechování levandulové vůně má prokazatelně uklidňující účinky a z hrudi se vám k čichovým receptorům dostane lépe než z pupíku. Na druhou stranu, ajurvéda je vyhledávaným systémem, který stojí na rovnováze mysli, těla a duše a který uznává i Světová zdravotnická organizace. Věda sice tento léčebný systém nedokázala ověřit, ale nespočtu lidí pomohl a pomáhá. Každopádně i když se vám kapáním do pupíku nepovede nic vyléčit, může to být příjemná a voňavá zkušenost – a možná se z procedury v opomíjené erotogenní zóně stane příjemná sexuální předehra.

Zdroj: Healthline.com, Vedantu.com, Glamourmagazine.co.uk, USAtoday.com, Wikipedia.org

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop