Stále více mužů propadá krizi středního věku. Kdy ale „střední věk“ začíná? Budete překvapeni, jak brzy
Kdy že to přichází střední věk?
Když se řekne „střední věk“, asociace, které nám vytanou na mysli, se samozřejmě liší vzhledem k tomu, kolik let nám je. Pro dvacátníky se jedná o vzdálenou hranici, o níž si myslí, že se týká přinejmenším jejich rodičů, stejně tak se ale za příslušníky skupiny lidí ve „středním věku“ mohou považovat šedesátníci. Jednoduše řečeno, určit, jaký přesně je věk, který je „ve středu“, se může zdát poměrně obtížné. Ostatně, ani oficiální definice příliš mnoho neosvětlí, např. podle cambridgeského slovníku se jedná o období vymezené 45. a 60. rokem věku, kdy „člověk už není mladý, ale ještě není starý“ (rozvláčněji to snad již ani říci nešlo…). Ovšem nyní do hry vstupuje výzkum realizovaný portálem Men´s Health, který má minimálně v tom, kdy „střední věk“ začíná v případě mužů, naprosto jasno. Tou hranicí je 37 let.
Střed života a konec na dohled?
Chtělo by se říci, že po třicítce člověk konečně začíná nějak „na úrovni“ žít, má za sebou školu, v zaměstnání postupuje po kariérním žebříčku. A pak bum. Najednou je tu. Střední věk. Ačkoliv 37 let rozhodně neznamená, že by člověk byl jednou nohou v hrobě, pravdou je (prosíme, berte to s nadsázkou), že je minimálně na půl cesty. Průměrná délka života muže v Česku se totiž pohybuje kolem hranice 76 let. A s myšlenkou, že máte půlku života za sebou, se rozhodně neusíná zrovna lehce (zejména s ohledem na to, že ta druhá polovina už s dost vysokou pravděpodobností od určité fáze nebude zrovna „hitparáda“)…
Ačkoliv muži ve středním věku se podle zmiňovaného průzkumu sami cítí dobře, stále mají podvědomý pocit, že by v životě mohli dosáhnout něčeho většího, ovšem nemají mnohdy jasno čeho a ani jak. Bez ohledu na to, zda je možné podobné stavy označovat jako „krizi středního věku“, podle psychiatra Drewa Ramseyho platí, že i krizi lze kvalitně zúročit a využít k transformaci sebe sama i vlastního života. Naprostým základem ale je stanovit si své vlastní motivační „proč“ – a to platí jak pro činnosti v zaměstnání, soukromém životě, ale třeba i pro práci na svém těle ad.
Zatímco ale cca před dekádou realizovaný výzkum ve Velké Británii poukazoval na to, že již ve 35 letech muži procházejí prakticky „nejtemnějším obdobím svého života“ spojovaným především s depresemi a snahou zastavit běh času, stávající výzkum je přeci jen optimističtější. Ačkoliv se tedy muži již po třicítce (či na prahu čtyřicítky) zaobírají svými životními cestami i zdravím, nezdá se, že by temnota byla na dosah. Tím, co na dosah do jisté míry je, je ale tolik diskutovaný „mužský přechod“.
Zdroj: Giphy
Muži v přechodu
Termín „přechod“ v jeho přenesené podobě sice znají především ženy, ovšem v posledních letech je skloňován i jako téma ryze mužské, jehož podstata je obdobná – hormonální nerovnováha, a tedy úbytek testosteronu. Ten podle dat Mayo Clinic obvykle od 30. roku věku v mužském těle s každým „křížkem navíc“ klesá cca o 1 %. V důsledku to pak může znamenat kognitivní, fyzické, ale i emoční změny…
Aby to ale nevypadalo tak, že s úderem 37. narozenin se nad mužskými hlavami usadí velký černý mrak a stanou se z nich bytosti hormonálně nestabilní, je třeba dodat, že i život po čtyřicítce může být skvělý, plný zábavy, ale i sexu. Tedy, pánové, pokud už vám 37 let bylo, nejprve se sami zamyslete nad tím, jak často se sexu oddáváte. A následující výsledky průzkumu, který se vztahuje na populaci sedmatřicátníků z USA, berte s nadhledem a rozhodně ne jako měřítko, zda vy sami „sexujete“ nadprůměrně hodně, nebo naopak málo (a vy, co vám ještě 37 let nebylo, se zase nelekněte toho, co vás čeká). Jak průzkum ukázal, 38 % mužů středního věku má sex minimálně jednou týdně, minimálně jedenkrát denně si sex užívá 20 % mužů v dané věkové skupině…a 42 % z nich má sex jednou měsíčně nebo i méně často. Jenže jak známo, kvantita a kvalita jsou dva zcela odlišné pojmy. „Nespočet provedených výzkumů ukazuje, že pokud jde o sex, více vždy neznamená lépe. Takže si dopřejte sex s tím, že jej třeba obohatíte nějakými novými prvky, s protějškem si vyjasníte, co opravdu potřebujete, a jednoduše se ujistěte, že sex, který máte, je tím nejlepším, jaký vůbec může být,“ doporučuje psycholog a vztahový poradce Justin Lehmiller.
Od problémů s erekcí k infarktu a demenci
Ano, je tu i další strašák – erektilní dysfunkce. Až tři čtvrtiny mužů má od určitého věku skutečně obavu, že by se u nich mohly tyto problémy rozvinout. Ovšem jak upozorňují odborníci, podobné obtíže jsou nezřídka spojovány jednoduše s úzkostmi z výkonu samotného – na ten však není třeba klást žádné zásadní požadavky či ho jakkoliv poměřovat. Právě to je totiž obvykle zdrojem oné úzkosti. Ovšem nejen erektilní dysfunkce je zdravotní komplikací, která muže trápí…
Zdroj: Giphy
Výčet toho, jakých zdravotních problémů se muži středního věku obávají, vlastně spíše evokuje konverzační témata klubu seniorů, 31 % mužů se totiž obává infarktu, 28 % rakoviny, 17 % demence, 14 % cukrovky a 10 % již zmiňované erektilní dysfunkce. Na druhou stranu je faktem, že právě problémy se srdcem napříč mužskou populací v poslední době významně vzrostly, týkají se stále mladších mužů (dokonce tedy i těch, kteří mají onen magický střední věk ještě daleko před sebou), nemluvě o tom, že právě infarkt je jednou z nejčastějších příčin úmrtí mužů. Vlastní smrtelnost jako takovou si ale muži ve 37 letech ještě tak úplně nepřipouští. Jejich největší obavy a strachy se (ve 36 % případů) totiž pojí k tomu, že by je mohla potkat nepředvídatelná tragédie či katastrofa. Samotné stárnutí se pak s 23 % drží až za rozchodem s 30 %. „V případě mužů platí, že právě strach z neznáma jim brání v tom, aby zvažovali své obavy ze smrti,“ vysvětluje pak dr. Ramsey s tím, že smrtelnost, která muže středního věku trápí, je zejména ta týkající se jejich rodičů.
Světlo na konci (důchodového) tunelu
Pokud ale již záhy po třicítce máte pocit, že se k důchodovému věku přibližujete doslova mílovými kroky, je tu jedna věc, která by vás mohla uklidnit. Podle dalších studií, které se zaměřují na spokojenost se životem, přichází to pravé štěstí až po 74. narozeninách. Právě tehdy je totiž čas na dosažení správné celoživotní moudrosti. A vlastně tedy není divu, že muži kolem čtyřicítky se potýkají s mnoha vnitřními nejistotami. Vždyť jsou teprve lehce za polovinou své cesty…