Zahoďte pyžama, trenky i noční košile a spěte nazí. Díky spánku bez pyžama posílíte zdraví, a to včetně toho sexuálního
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Zahoďte pyžama, trenky i noční košile a spěte nazí. Díky spánku bez pyžama posílíte zdraví, a to včetně toho sexuálního

Flanelové pyžamo, noční košile po babičce, nebo spací trenky z biobavlny? Ani jeden druh nočního oděvu pro vás není tak zdravý jako spát v rouše Adamově. A přitom naostro si do postele lehá jen malá část lidí. Pokud dbáme na doporučení lékařů a snažíme se mít dostatek spánku, strávíme v peřinách poměrně velkou část dne. Proto bychom na sobě měli mít vhodný oděv. Nebo ho spíš nemít.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
5. 6. 2023

Dobrý spánek vyžaduje nižší teplotu

Abychom spali hlubokým spánkem a nepřerušovali ho převalováním a odkopáváním peřiny, je potřeba spát v nižší teplotě. Doporučuje se 15 až 18 stupňů v místnosti. Vedle ztlumeného topení pomůže i odstranění zbytečné vrstvy oblečení. Nahé lidské tělo má totiž schopnost vlastní tepelné regulace. Takže pokud pokožku nezahřívá látka, začneme se v případě potřeby zahřívat sami. A naopak pokud je okolní prostředí zbytečně teplé, nahá pokožka tělo efektivně ochladí.

Při chladnější teplotě usneme rychleji a prodlouží se nám fáze hlubokého spánku. Teplota také ovlivňuje náš biologický rytmus, podle kterého tělo ví, kdy má spát a kdy má být vzhůru.  

Tipy redakce

Spaním naostro k lepšímu zdraví

Spánek je zásadní pro obnovování naší energie. Takže pokud se nazí v peřinách díky nižší teplotě vyspíme lépe, ovlivní to nejen náš osobní pocit, ale i zdraví. Naopak nedostatek kvalitního spánku vede ke snížení imunity a dlouhodobá neschopnost zregenerovat se spánkem zvyšuje riziko vzniku deprese, cukrovky 2. typu, srdečních chorob i obezity. Vědecké studie prokázaly vztah mezi spánkem a depresí stejně jako mezi spánkovou deprivací a sklonům k sebevraždě.  

Spaním naostro se dá hubnout – je to vůbec možné?

Vědecká studie zjistila u mužů spících v chladnějším prostředí rychlejší metabolismus a víc hnědých tukových tkání. Hnědý tuk je odlišný od bílého tuku a slouží k výrobě tepla a udržování stálé tělesné teploty. Dá se říct, že je to tuk, který pálí tuk. Takže zjednodušeně: když vás v noci nebude hřát flanelové pyžamo a vaše tělo se bude muset zahřát samo, zvýšíte svůj energetický výdej, zatímco se budete pohybovat v říši snů. To zní dobře, ne?

<Path> FOTO: NSFW kalendář pro rok 2018 - britští hráči rugby se kompletně svlékli kvůli zvýšení povědomí o rakovině varlatZdroj:

Pokožce se bude spaní bez pyžama líbit

Spánek podporuje produkci kolagenu, který stojí za hladkou a zářivou pokožkou. Pokud málo spíte, roste vám hladina stresového hormonu kortizolu, který produkci kolagenu zastavuje. Ve vlhkém a horkém prostředí pod peřinou se navíc daří kvasinkám a dalším bakteriím. Proto lepší ventilaci ocení nejen kůže, ale i oblast genitálií. Noční prádlo by měly odhodit ženy trpící kvasinkovými infekcemi i muži, jejichž varlata si potřebují odpočinout od upnutého spodního prádla i džínů. Vědci již prokázali, že kvalita spánku a počet spermií spolu přímo souvisí. Studie provedená v Dánsku zjistila, že účastníci trpící poruchami spánku měli o 29 % méně spermií než běžná populace a jejich spermie měly i nižší kvalitu.

Zdroj: Giphy

Skvělý sex před osvěžujícím spánkem

Spát nahý po boku svého partnera posílí vaše vzájemné pouto. Kontakt odhalených pokožek nastartuje produkci hormonu štěstí oxytocinu, který snižuje stres a způsobuje, že se prostě cítíme skvěle. Vzniká právě při příjemných interakcích mezi lidmi, k nimž rozhodně patří dotyk nahé kůže s někým, jehož přítomnost je nám libá.

A co si budeme povídat, nahé tělo pod peřinou je přímo pozvánkou k sexu. Takže si ho bezesporu užijete víc, než když pod duchnou bude na partnera čekat babiččina noční košile nebo ještě líp plyšový overal na zip. To ale není všechno – nahým spaním si zlepšíte i svůj vlastní vztah ke svému tělu.

Měňte povlečení častěji a uvidíte tu změnu

Zahodit pyžamo ale není jediná věc, kterou je dobré udělat. Důležitá je i správná údržba postele. Při spánku se z těla uvolňuje pot, kousky kůže a další mikročástečky, které milují roztoči. Pokud mezi pokožkou a povlečením není ochranná vrstva pyžama, usazuje se všechen tento miniaturní odpad o to víc přímo v posteli. Většina lidí přiznává, že mění povlečení jednou měsíčně. Jenže bychom to měli dělat každý týden. Ano, zní to jako hodně práce, ale zkuste to a uvidíte, zda se vám v noci nezačne lépe dýchat. Častá výměna povlečení polštáře navíc pomůže od akné, které mohou mít na svědomí právě bakterie usazené v textilii, na níž máte celou noc položenou tvář.

Proč bez pyžama nespí všichni? Bojíme se, že nás uvidí ostatní členové domácnosti, stydíme se třeba i sami před sebou, nebo si myslíme, že ležet bez pyžama nebude pohodlné. S tím vším se dá snadno něco dělat. Položte si vedle postele župan, ať do něj v případě potřeby můžete vklouznout, a dejte spaní naostro šanci. Takže dobrou nahou noc!

Zdroj: sleepfoundation.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, sleep.me, refinery29.com, givelegacy.com, ncbi.nlm.nih.gov, nytimes.com, getsurrey.co.uk

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop