Staňte se ninjou, alespoň pomyslně. Ninjovská životní filozofie nám má co nabídnout i při řešení řady aktuálních problémů
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Staňte se ninjou, alespoň pomyslně. Ninjovská životní filozofie nám má co nabídnout i při řešení řady aktuálních problémů

Před několika málo lety zahájila Mie University na západním pobřeží Japonska první akademický program na světě, který se zaměřuje na studium kultury ninjů. Zahrnuje starodávné metody kontroly těla, architekturu a také umění no shokumotsu, tedy čisté stravy, jejímž cílem je zlepšit mentální schopnosti a posílit tělo v boji proti zranění a únavě. Není tedy divu, že tento přinejmenším inspirativní program již některé vede k tomu, že ninja umění (resp. základní filozofie a chování ninjů) by se nám v dnešní době mohlo nadmíru hodit.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
6. 2. 2023

Ninjové jsou zvyklí žít v přírodě, snaží se vyhýbat přelidněným (dnes městským) oblastem, kladou důraz na ochranu životního prostředí, ale i svých přátel a blízkých, jejich život je v základu udržitelný – přesně to se mj. dozvídají ti, kdo se rozhodnou studijní program kultury ninjů absolvovat. A je pravdou, že všechny tyto základní principy se dostávají do popředí zájmu mnoho lidí, přičemž nutně o ninja kultuře nemusí vědět vůbec nic. Není tedy divu, že někteří tvrdí, že ninja kultura má dnešní společnosti rozhodně co nabídnout a směrovat ji tak, aby sama sebe nepřivedla k záhubě.  „Moudrost ninjů nám hodně říká například o tom, jak spolužít s přírodou v době, kdy jsme obklopeni stroji a umělými materiály moderní doby,“ uvedl pak Yuji Yamada, profesor ninja umění, když se nový studijní program na Mie University slavnostně otevíral.

A to, že filozofie ninjů by lidstvo obecně mohla obohatit, potvrzuje i první absolvent tohoto unikátního programu. „Život ninjů je mise, ale je to jen jedna jeho část. Ninjové se starají o přírodu a udržitelný život, mnozí z nich byli farmáři, kteří se uměli o sebe a své potřeby plně postarat,“ popisuje s tím, že zejména v době, kdy byl svět zasažen koronavirem, se smýšlení ninjů stalo znovu velmi aktuálním. „Svět se změnil, lidé pracovali z domova, hledali nové zdroje potravy, ale i toho, jak posílit své zdraví. A ninjové byli vždy naprosto nezávislí, dokázali pracovat na své kondici, fyzické i psychické, tak, aby přežili prakticky cokoliv. Myslím, že je nesmírně důležité, aby všichni začali přehodnocovat, jak mohou chránit své životy, ale i domovy v případě nebezpečí,“ tvrdí také a dodává, že právě pandemie změnila lidské vnímání i běžný běh života. A to je ideální moment pro spojení se s přírodou a zvážení vlastní budoucnosti – protože na změně se může podílet úplně každý.

Mysli jako ninja

Ovšem nejen udržitelnost, ochrana přírody a péče o blízké a také vlastní zdraví a kondici je něčím zcela nadčasovým. Jedna z nejstarších – a dodnes fungující – škola zaměřující se na ninja umění, Togakure Rya, své bojovníky trénovala hned v osmnácti různých oblastech fyzických i duševních dovedností. A také z nich bychom si mohli mnohé vzít…

Ninjové byli známí svými téměř nadpřirozenými fyzickými schopnostmi – ty však byly výsledkem nejen precizního tréninku, ale také duševní vyrovnanosti. Té se pak týká Seishin Teki Kyoyo, tedy určité duševní zušlechťování. Principiálně se jedná o meditační techniku, která je užívána k soustředění mysli a uvolnění veškerého potenciálu. K meditaci se pak pojí také specifické symboly rukou odkazující k různým oblastem – např. síle mysli a těla, uzdravování sebe i ostatních, osvícení (všeobecně známý zen) apod. Zatímco ale meditace je nepochybně dovedností, kterou se ne každému podaří ovládnout, nabízí se i jiné možnosti jak „být jako ninja“, které se do jisté míry mohou jevit dosažitelnější (i jejich prospěšnost je ale nesporná).

Jez jako ninja…

Také o způsobech stravování toho osvědčená ninjovská praxe mnohé odhaluje. Podle základní ninja filozofie lidé zeslábli, protože začali jíst vařené jídlo. Dieta ninjů má ale tři základní strany (techniky, chcete-li), Omote (otevření), Ura (uzavření) a Kū (prázdnota). Technika Ura povzbuzuje každého v tom, aby uspokojil Kū (tedy prázdno) čímkoliv je to možné, a jedl velmi kolísavě – protože vedení záměrně nepravidelního života prý pomáhá člověku pěstovat pocit rovnováhy pro případy nepravidelného biorytmu.

Oprostíme-li se ale od světa ninjů, tato praxe je podle jejích příznivců skvělá např. při práci na směny, ale také při cestování, jelikož pomáhá k lepšímu zvládnutí tzv. jet lag (pásmové nemoci).

Zdroj: Giphy

Zdravá strava je ale také základem, na němž lze budovat silné a odolné tělo. Hnědá rýže, tofu, sezam, miso polévka, žádný cukr, žádná sůl, jídlo ideálně nevařené a plné zeleniny. Veškeré potraviny by měly být konzumovány rovnoměrně bez jakýchkoliv preferencí. Kromě toho platí, že by si člověk měl na jídle pochutnat a vše dobře rozžvýkat. To je podle ninjů užitečné pro zotavení po psychické i fyzické únavě.

<Path> Inspirujte se v „hvězdném stylu“ od těch nejpovolanějších. Jaké hodinky zdobí zápěstí moderátora Josefa Mádle?Zdroj: NEST/Spolupráce

A jelikož ninjové jsou bojovníci, je také třeba říci, že bojovým jídlem byly sojové boby, hnědá rýže a nakládané švestky. Především sojové boby jsou pak známé jako jídlo bojovníků nebo dokonce i kouzelná potravina, protože je možné ji proměnit v miso, sojovou omáčku i tofu. Konkrétně před bojem ale dle legend ninjové konzumovali jen rýži bílou – a to nejen proto, že je lépe stravitelná než ta hnědá, ale i proto, že bílá rýže je považována za symbol vítězství. Ovšem člověk nutně nemusí být ninja a ani nemusí chtít být vítěz, aby si všimnul, že právě sojová omáčka, tofu i hnědá rýže v posledních letech pronikly v podstatě do všech kuchyní na světě a lidé si tyto suroviny velmi oblíbili.

Buď jako ninja

I když ninjovská filozofie je nepochybně něčím, do čeho by každý, kdo o ni projeví zájem, měl také důkladně proniknout, minimálně její základní stavební kameny mohou posloužit prakticky každému. Ostatně – zájem o prostředí, v němž žijeme, ale také o to, jak žijeme (co jíme, jak naše tělo funguje) a zda je dnešní svět při stávajícím běhu vůbec udržitelný, by měl být vlastní úplně každému. Bez ohledu na to, zda se ohání nunčakem, nebo ne.    

Zdroj: wayofninja.com, mie-u.ac.jp, edition.cnn.com, vice.com, mai-ko.com, classicalmartialartsresearch.wordpress.com, factsanddetails.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop