
Staňte se ninjou, alespoň pomyslně. Ninjovská životní filozofie nám má co nabídnout i při řešení řady aktuálních problémů
Ninjové jsou zvyklí žít v přírodě, snaží se vyhýbat přelidněným (dnes městským) oblastem, kladou důraz na ochranu životního prostředí, ale i svých přátel a blízkých, jejich život je v základu udržitelný – přesně to se mj. dozvídají ti, kdo se rozhodnou studijní program kultury ninjů absolvovat. A je pravdou, že všechny tyto základní principy se dostávají do popředí zájmu mnoho lidí, přičemž nutně o ninja kultuře nemusí vědět vůbec nic. Není tedy divu, že někteří tvrdí, že ninja kultura má dnešní společnosti rozhodně co nabídnout a směrovat ji tak, aby sama sebe nepřivedla k záhubě. „Moudrost ninjů nám hodně říká například o tom, jak spolužít s přírodou v době, kdy jsme obklopeni stroji a umělými materiály moderní doby,“ uvedl pak Yuji Yamada, profesor ninja umění, když se nový studijní program na Mie University slavnostně otevíral.
A to, že filozofie ninjů by lidstvo obecně mohla obohatit, potvrzuje i první absolvent tohoto unikátního programu. „Život ninjů je mise, ale je to jen jedna jeho část. Ninjové se starají o přírodu a udržitelný život, mnozí z nich byli farmáři, kteří se uměli o sebe a své potřeby plně postarat,“ popisuje s tím, že zejména v době, kdy byl svět zasažen koronavirem, se smýšlení ninjů stalo znovu velmi aktuálním. „Svět se změnil, lidé pracovali z domova, hledali nové zdroje potravy, ale i toho, jak posílit své zdraví. A ninjové byli vždy naprosto nezávislí, dokázali pracovat na své kondici, fyzické i psychické, tak, aby přežili prakticky cokoliv. Myslím, že je nesmírně důležité, aby všichni začali přehodnocovat, jak mohou chránit své životy, ale i domovy v případě nebezpečí,“ tvrdí také a dodává, že právě pandemie změnila lidské vnímání i běžný běh života. A to je ideální moment pro spojení se s přírodou a zvážení vlastní budoucnosti – protože na změně se může podílet úplně každý.
Mysli jako ninja
Ovšem nejen udržitelnost, ochrana přírody a péče o blízké a také vlastní zdraví a kondici je něčím zcela nadčasovým. Jedna z nejstarších – a dodnes fungující – škola zaměřující se na ninja umění, Togakure Rya, své bojovníky trénovala hned v osmnácti různých oblastech fyzických i duševních dovedností. A také z nich bychom si mohli mnohé vzít…
Ninjové byli známí svými téměř nadpřirozenými fyzickými schopnostmi – ty však byly výsledkem nejen precizního tréninku, ale také duševní vyrovnanosti. Té se pak týká Seishin Teki Kyoyo, tedy určité duševní zušlechťování. Principiálně se jedná o meditační techniku, která je užívána k soustředění mysli a uvolnění veškerého potenciálu. K meditaci se pak pojí také specifické symboly rukou odkazující k různým oblastem – např. síle mysli a těla, uzdravování sebe i ostatních, osvícení (všeobecně známý zen) apod. Zatímco ale meditace je nepochybně dovedností, kterou se ne každému podaří ovládnout, nabízí se i jiné možnosti jak „být jako ninja“, které se do jisté míry mohou jevit dosažitelnější (i jejich prospěšnost je ale nesporná).
Jez jako ninja…
Také o způsobech stravování toho osvědčená ninjovská praxe mnohé odhaluje. Podle základní ninja filozofie lidé zeslábli, protože začali jíst vařené jídlo. Dieta ninjů má ale tři základní strany (techniky, chcete-li), Omote (otevření), Ura (uzavření) a Kū (prázdnota). Technika Ura povzbuzuje každého v tom, aby uspokojil Kū (tedy prázdno) čímkoliv je to možné, a jedl velmi kolísavě – protože vedení záměrně nepravidelního života prý pomáhá člověku pěstovat pocit rovnováhy pro případy nepravidelného biorytmu.
Oprostíme-li se ale od světa ninjů, tato praxe je podle jejích příznivců skvělá např. při práci na směny, ale také při cestování, jelikož pomáhá k lepšímu zvládnutí tzv. jet lag (pásmové nemoci).
Zdroj: Giphy
Zdravá strava je ale také základem, na němž lze budovat silné a odolné tělo. Hnědá rýže, tofu, sezam, miso polévka, žádný cukr, žádná sůl, jídlo ideálně nevařené a plné zeleniny. Veškeré potraviny by měly být konzumovány rovnoměrně bez jakýchkoliv preferencí. Kromě toho platí, že by si člověk měl na jídle pochutnat a vše dobře rozžvýkat. To je podle ninjů užitečné pro zotavení po psychické i fyzické únavě.
A jelikož ninjové jsou bojovníci, je také třeba říci, že bojovým jídlem byly sojové boby, hnědá rýže a nakládané švestky. Především sojové boby jsou pak známé jako jídlo bojovníků nebo dokonce i kouzelná potravina, protože je možné ji proměnit v miso, sojovou omáčku i tofu. Konkrétně před bojem ale dle legend ninjové konzumovali jen rýži bílou – a to nejen proto, že je lépe stravitelná než ta hnědá, ale i proto, že bílá rýže je považována za symbol vítězství. Ovšem člověk nutně nemusí být ninja a ani nemusí chtít být vítěz, aby si všimnul, že právě sojová omáčka, tofu i hnědá rýže v posledních letech pronikly v podstatě do všech kuchyní na světě a lidé si tyto suroviny velmi oblíbili.
Buď jako ninja
I když ninjovská filozofie je nepochybně něčím, do čeho by každý, kdo o ni projeví zájem, měl také důkladně proniknout, minimálně její základní stavební kameny mohou posloužit prakticky každému. Ostatně – zájem o prostředí, v němž žijeme, ale také o to, jak žijeme (co jíme, jak naše tělo funguje) a zda je dnešní svět při stávajícím běhu vůbec udržitelný, by měl být vlastní úplně každému. Bez ohledu na to, zda se ohání nunčakem, nebo ne.