„Marihuanu si pěstuji a dělají to pro mě i lidé, kterým jsem již pomohl,“ popisuje výrobce tzv. Fénixových slz, které mnohdy zachraňují životy
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Marihuanu si pěstuji a dělají to pro mě i lidé, kterým jsem již pomohl,“ popisuje výrobce tzv. Fénixových slz, které mnohdy zachraňují životy

Není to tak dávno, kdy média plnily titulky o tom, jak policie provedla razii v sídle „gangu drogových dealerů“, kteří prodávali „smrtící drogu“ Fénixovy slzy. Fénixovy slzy jsou totiž vysoce koncentrovaným extraktem z marihuany, ovšem užívají je obvykle lidé, kteří trpí závažnými zdravotními problémy. Třeba roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonem nebo rakovinou. Jaké jsou tedy účinky této látky? Lze o ní hovořit jako o droze? A jak nebezpečné je s ní obchodovat? To vše LUI prozradil Zdeněk (jméno bylo z důvodu zachování anonymity změněno), který se výrobě Fénixových slz věnuje již několik let. A to z čistého altruismu – protože chce pomáhat nemocným…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
27. 2. 2023

Zdeňku, můžete prosím hned v úvodu vysvětlit, jaký je rozdíl mezi kouřením marihuany a užíváním tzv. Fénixových slz? Lze tuto látku skutečně označovat za „smrtící drogu“?

O tom, co je droga, které drogy a proč jsou u nás legální a které naopak nikoliv, by se dalo diskutovat velmi dlouho. Protože ale sám pracuji ve zdravotnictví, mohu říct jediné – i obyčejný adrenalin, pokud ho píchnete zdravému člověku, může být smrtící. Co se týká Fénixových slz, nemocného člověka – a právě pro nemocné je tato látka určena – rozhodně nezabijí. Princip fungování je totiž takový, že tu účinnou látku, která by zdravého člověka výrazně utlumila – a zdůrazňuji, že nezabila – si k sobě „stáhne“ nemoc…Když slzy užívá zdravý člověk preventivně a dá si více, než by měl, tak se z toho vyspí. V nejhorším se pak stačí napít třeba smetany – tuk na sebe totiž tu aktivní látku dokáže navázat, pak ji rychle vytrávíte.

Takže účinky Fénixových slz se u každého liší?

To, jak látka působí, je velice individuální. Princip je stejný jako u marihuany – zatímco ale při kouření se člověk obvykle dostane do rauše, Fénixovy slzy tlumí, mají sedativní účinek. Jeho míra je ale přímo závislá na zdraví uživatele. Třeba člověk, který trpí rakovinou, snese i desetinásobek množství, které zvládne člověk, který slzy užívá jen jako prevenci.

Zmínil jste, že pracujete ve zdravotnictví – jak jde toto zaměstnání dohromady s tím, že se věnujete skutečně alternativnímu způsobu „léčby“?

Řekl bych, že díky práci v nemocnici jsem při výrobě slz velmi precizní a hodně dbám na kvalitu, užívám také lékařský alkohol… na to jste se ale asi úplně neptala. (smích) Jinak musím říct, že na myšlenku výroby Fénixových slz mě přivedly hlavně vlastní zdravotní problémy. Vyráběl jsem ale nejprve z marihuany mastičky. A protože mi nějaký materiál zbyl, rozhodl jsem se vyzkoušet i výrobu Fénixových slz. A samozřejmě i jejich účinek. Začal jsem sám na sobě a s úspěchem.

Mohl byste alespoň v základu osvětlit, jak výroba probíhá?

V prvé řadě potřebujete kvalitní rozpouštědlo. Osobně užívám lékařský alkohol. Ten vliju do velké nádoby s palicemi marihuany. Pak upravenou vrtačkou, kterou normálně lidé používají třeba na míchání malty (smích), tu marihuanu doslova rozemelu na padrť a v té alkoholové lázni nechám vzniklou hmotu louhovat. To trvá přibližně týden. Pak je potřeba to, co vznikne, scedit. A protože dbám na to, aby výsledek byl silný, scezenou hmotu ještě dále zpracovávám ve speciálním hrnci s dvojitým dnem tak, aby látka byla pěkně hustá. 

Jedna poměrně logická otázka – marihuanu si pěstujete sám?

S ohledem na to, jaká je česká legislativa, je to poměrně komplikované. Tedy ano, pěstuji, ale musím vždycky rostliny rozvézt na mnoho různých míst. Běžně mi svoje zahrádky nabízejí lidé, kterým jsem už pomohl. Takže tam zajedu, nasadím legální počet rostlin (smích), pak si je tam legálně sklidím a nakonec z nich vyrobím slzy pro legální lékařské užití (smích).

Když narážíte na to lékařské užití – výrobky z marihuany jsou již dostupné i u nás. Proč tedy existuje i tento „černý trh“ s Fénixovými slzami?

U nás, když chcete – a máte posvěcení a recept od lékaře – v lékárně již seženete konopí na předpis. Musíte si ho ale zaplatit a je dražší než ´na ulici´. Ve výsledku je to za více peněz méně muziky. A kdybych uvažoval nad léčivy z konopí, která se u nás, pokud vím, neprodávají, tak kdybyste si koupila 200 gramů trávy, ze které byste si vyrobila příslušnou dávku ´léčiva´, tak v lékárně v zahraničí byste za to množství dala desítky tisíc.

Není ale lékárna třeba pro ty, kdo jsou bojácnější, řešením otázky jisté nedůvěry v obchodníky s podobnými látkami? Jak třeba zaručit, že slzy budou kvalitní?

To samozřejmě zaručit nejde, velmi důležitý je nejen postup a kvalita výroby – osobně třeba varuji před docela rozšířeným používáním lihobenzínu kvůli stopovým prvkům – ale i obsah aktivních látek THC a CBD. Každá tráva, které existuje přes 30 druhů, má různý stupeň obsahu THC i CBD. Já osobně pro výrobu užívám výhradně bílou vdovu, která je z lékařského hlediska nejlepší, je sedativní a obsahuje i CBD. To je důležité třeba pro lidi s depresemi, kterým jinak tráva, v níž drtivě dominuje THC, nedělá vůbec dobře. Osobně mám ale mezi zákazníky lidi, kteří užívají slzy čistě na depresi, a dokonce mohli vysadit neurol. A to jsou léky, na kterých vám vznikne závislost, ani nevíte jak.

Na Fénixových slzách tedy nelze být závislý?

Ne – a je pravda, že se toho lidi často bojí, a to i kvůli médiím. V tomto případě říkám – moje maminka měla dlouhodobě problémy se spánkem, tak rok slzy denně užívala. Pak jí došly a já zrovna neměl v zásobě – rozhodně se ale nedostavil žádný absťák. Fungovala úplně normálně. Fénixovy slzy nejsou o návyku, lze je užívat skutečně denně a v docela velkých dávkách, pokud je člověk vážně nemocný. Můžete je ale klidně užívat i preventivně. Jeden můj zákazník takto bere pravidelně kúru kvůli Crohnově chorobě. Od doby, co užívá slzy, již nemusí být klasicky medikován.

<Path> Milujete ranní kávu? Dejte pozor, jak ji pijete, varuje lékařka. Správně konzumovaná káva ale brání rakovině i depresiZdroj: nytimes.com, ncbi.nlm.nih.gov, hsph.harvard.com, health.com, medicalnewstoday.com, cafeeaim.com, coffeeaffection.com

Pokud by někdo z důvodu nemoci uvažoval o tom, že by Fénixovy slzy chtěl vyzkoušet, na co by si měl dát pozor?

Především na zdroj. Ten by měl být ověřený, a to především kvůli kvalitě. Bohužel dnes lidé chtějí zbohatnout skutečně na všem, takže se nezdráhají ani ´obchodu s životem a smrtí´. A tak ničím neobvyklým nejsou ani skutečně horentní sumy, které prodejci za slzy požadují. Na to taky pozor. Řeknu to tak – můj jediný požadavek je, že musím pokrýt práci a náklady. Pěstuju ty kytky, ač v legálním množství (smích), pak je – řekněme, že v poměrně nelegálním množství – zpracovávám, což je samozřejmě i riziko. Snažím se to ale dělat co nejlevnější, ono těm onkologickým pacientům pak v léčbě už moc peněz nezbývá. Dávka, která zdravému člověku jako prevence stačí na měsíc, tak opravdu přijde na pár stovek. Ale vážně nemocného, který musí brát extrémní množství, i tak potřebná dávka stojí tisíce.

Lze ale o Fénixových slzách mluvit jako o ´léku´ na rakovinu či další vážné nemoci?

Rozhodně to není všelék. Pokud ale nepomůže, tak neublíží. Stejně tak by se dalo říci, že víra tvá tě uzdraví, ale z praxe bych mohl popsat spousty příběhů lidí, kterým slzy dokázaly nejen ulevit, když medicína byla v koncích, ale i zachránit život…

Zdroj: Redakce, cbdstar.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop