Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?

Určitě jednou za čas také zhřešíte a s chutí si dáte nějaké to čínské jídlo. Chutná totiž skvěle. Ovšem poměrně dlouho panovala všeobecná představa, že tato prakticky návyková chuť je vyvážena tím, že v těchto pokrmech je značné množství glutamátu sodného. Z něj se v průběhu let stal prakticky postrach. Ovšem faktem je, že k této nelichotivé pověsti nejspíš přišel neprávem...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
24. 2. 2023

Glutamát sodný nemá mezi milovníky zdravé stravy zrovna tu nejlepší pověst. Nejenže ho najdete v mnoha nezdravých hotových a instantních jídlech, navíc ho leckdo považuje za látku, která škodí tělu a způsobuje bolesti hlavy. Je ale otázka, zda je zrovna tato látka skutečně takto zavrženíhodná, jak dnes mnozí tvrdí.

Vše vlastně začalo článkem dr. R. H. Kwoka o bolestech hlavy, kloubů a žaludku po návštěvě čínské restaurace. To se psal rok 1968. I když se jednalo jen o názorový článek, ve kterém si dr. Kwok nebyl zcela jistý, zda mu nebylo zle z rýžového vína, z přesoleného jídla, nebo z použitého glutamátu, název ´syndrom čínské restaurace´ se ujal.

Nedlouho na to Kwokovy závěry zdánlivě potvrdil experiment, při kterém novorozené laboratorní myši dostávaly injekčně obří dávky glutamátu, 25 tisíc miligramů na kilo váhy. Myši, které od narození dostávaly injekce glutamátu, měly sklony k obezitě, byly výrazně menší než běžné myši, trpěly neplodností a mozkovými defekty. Vlastně není divu, že od té doby mnozí doporučují ženám, aby se v těhotenství glutamátu vyhýbaly. Jenomže málokdo ví, že žádné z dalších studií se za padesát let nepodařilo duplikovat výsledky zmíněného pokusu na potkanech. Mezinárodní asociace pro bolest hlavy dokonce od r. 2018  nepovažuje glutamát za látku, která by bolesti hlavy způsobovala.

„Zajímavé také je podívat se na čísla. Průměrný Američan denně v potravě přijme okolo 500 mg glutamátu. To je okolo 7 mg na kilo váhy denně. V Asii, kde se glutamát často používá namísto soli, se jedná o zlomek dávky, jíž denně dostávali potkani. Po pravdě, glutamát funguje jen v menším množství. Menší dávka přidá jídlu pátou chuť umami, velká dávka ho učiní nepoživatelným,“ shrnuje pak svůj pohled na věc nutriční specialista Chris Mohr. „Největší problém glutamátu je ten, že ho mnozí výrobci přidávají do potravin podřadné kvality i výživových hodnot, aby jim dodali výraznější chuť,“ dodává také.

<Path> Opravdoví muži mají křivky! Různí muži na ploše 20 fotografií ukazují, že sexy nemusí být jen vymakané břišáky!Zdroj:

Každopádně nikdo, kdo by se chtěl stravovat zdravě, nebude každé ráno snídat instantní polévku a sypat si do ní podezřelé zářivě žluté koření. I když glutamát jako takový zdraví neškodí, dvě pětiny strávníků se ho stále snaží omezit. Přitom kdo chce jíst zdravě, ten by měl omezit jiné látky, zejména pak cukry.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, pulse.com.gh, healthline.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop