Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?

Určitě jednou za čas také zhřešíte a s chutí si dáte nějaké to čínské jídlo. Chutná totiž skvěle. Ovšem poměrně dlouho panovala všeobecná představa, že tato prakticky návyková chuť je vyvážena tím, že v těchto pokrmech je značné množství glutamátu sodného. Z něj se v průběhu let stal prakticky postrach. Ovšem faktem je, že k této nelichotivé pověsti nejspíš přišel neprávem...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
24. 2. 2023

Glutamát sodný nemá mezi milovníky zdravé stravy zrovna tu nejlepší pověst. Nejenže ho najdete v mnoha nezdravých hotových a instantních jídlech, navíc ho leckdo považuje za látku, která škodí tělu a způsobuje bolesti hlavy. Je ale otázka, zda je zrovna tato látka skutečně takto zavrženíhodná, jak dnes mnozí tvrdí.

Vše vlastně začalo článkem dr. R. H. Kwoka o bolestech hlavy, kloubů a žaludku po návštěvě čínské restaurace. To se psal rok 1968. I když se jednalo jen o názorový článek, ve kterém si dr. Kwok nebyl zcela jistý, zda mu nebylo zle z rýžového vína, z přesoleného jídla, nebo z použitého glutamátu, název ´syndrom čínské restaurace´ se ujal.

Nedlouho na to Kwokovy závěry zdánlivě potvrdil experiment, při kterém novorozené laboratorní myši dostávaly injekčně obří dávky glutamátu, 25 tisíc miligramů na kilo váhy. Myši, které od narození dostávaly injekce glutamátu, měly sklony k obezitě, byly výrazně menší než běžné myši, trpěly neplodností a mozkovými defekty. Vlastně není divu, že od té doby mnozí doporučují ženám, aby se v těhotenství glutamátu vyhýbaly. Jenomže málokdo ví, že žádné z dalších studií se za padesát let nepodařilo duplikovat výsledky zmíněného pokusu na potkanech. Mezinárodní asociace pro bolest hlavy dokonce od r. 2018  nepovažuje glutamát za látku, která by bolesti hlavy způsobovala.

„Zajímavé také je podívat se na čísla. Průměrný Američan denně v potravě přijme okolo 500 mg glutamátu. To je okolo 7 mg na kilo váhy denně. V Asii, kde se glutamát často používá namísto soli, se jedná o zlomek dávky, jíž denně dostávali potkani. Po pravdě, glutamát funguje jen v menším množství. Menší dávka přidá jídlu pátou chuť umami, velká dávka ho učiní nepoživatelným,“ shrnuje pak svůj pohled na věc nutriční specialista Chris Mohr. „Největší problém glutamátu je ten, že ho mnozí výrobci přidávají do potravin podřadné kvality i výživových hodnot, aby jim dodali výraznější chuť,“ dodává také.

<Path> TEST: Jak jsem díky používání přírodních doplňků stravy H2Out zhubnul, získal novou energii a zvýšil svou pracovní výkonnost na dvojnásobekZdroj:

Každopádně nikdo, kdo by se chtěl stravovat zdravě, nebude každé ráno snídat instantní polévku a sypat si do ní podezřelé zářivě žluté koření. I když glutamát jako takový zdraví neškodí, dvě pětiny strávníků se ho stále snaží omezit. Přitom kdo chce jíst zdravě, ten by měl omezit jiné látky, zejména pak cukry.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, pulse.com.gh, healthline.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop