Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?

Určitě jednou za čas také zhřešíte a s chutí si dáte nějaké to čínské jídlo. Chutná totiž skvěle. Ovšem poměrně dlouho panovala všeobecná představa, že tato prakticky návyková chuť je vyvážena tím, že v těchto pokrmech je značné množství glutamátu sodného. Z něj se v průběhu let stal prakticky postrach. Ovšem faktem je, že k této nelichotivé pověsti nejspíš přišel neprávem...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
24. 2. 2023

Glutamát sodný nemá mezi milovníky zdravé stravy zrovna tu nejlepší pověst. Nejenže ho najdete v mnoha nezdravých hotových a instantních jídlech, navíc ho leckdo považuje za látku, která škodí tělu a způsobuje bolesti hlavy. Je ale otázka, zda je zrovna tato látka skutečně takto zavrženíhodná, jak dnes mnozí tvrdí.

Vše vlastně začalo článkem dr. R. H. Kwoka o bolestech hlavy, kloubů a žaludku po návštěvě čínské restaurace. To se psal rok 1968. I když se jednalo jen o názorový článek, ve kterém si dr. Kwok nebyl zcela jistý, zda mu nebylo zle z rýžového vína, z přesoleného jídla, nebo z použitého glutamátu, název ´syndrom čínské restaurace´ se ujal.

Nedlouho na to Kwokovy závěry zdánlivě potvrdil experiment, při kterém novorozené laboratorní myši dostávaly injekčně obří dávky glutamátu, 25 tisíc miligramů na kilo váhy. Myši, které od narození dostávaly injekce glutamátu, měly sklony k obezitě, byly výrazně menší než běžné myši, trpěly neplodností a mozkovými defekty. Vlastně není divu, že od té doby mnozí doporučují ženám, aby se v těhotenství glutamátu vyhýbaly. Jenomže málokdo ví, že žádné z dalších studií se za padesát let nepodařilo duplikovat výsledky zmíněného pokusu na potkanech. Mezinárodní asociace pro bolest hlavy dokonce od r. 2018  nepovažuje glutamát za látku, která by bolesti hlavy způsobovala.

„Zajímavé také je podívat se na čísla. Průměrný Američan denně v potravě přijme okolo 500 mg glutamátu. To je okolo 7 mg na kilo váhy denně. V Asii, kde se glutamát často používá namísto soli, se jedná o zlomek dávky, jíž denně dostávali potkani. Po pravdě, glutamát funguje jen v menším množství. Menší dávka přidá jídlu pátou chuť umami, velká dávka ho učiní nepoživatelným,“ shrnuje pak svůj pohled na věc nutriční specialista Chris Mohr. „Největší problém glutamátu je ten, že ho mnozí výrobci přidávají do potravin podřadné kvality i výživových hodnot, aby jim dodali výraznější chuť,“ dodává také.

<Path> "Obezita je nakažlivá!" tvrdí nová studie. Pokud máte obézní sousedy, je nejvyšší čas sbalit kufry a vyrazit do nejbližšího "twiggylandu"Zdroj:

Každopádně nikdo, kdo by se chtěl stravovat zdravě, nebude každé ráno snídat instantní polévku a sypat si do ní podezřelé zářivě žluté koření. I když glutamát jako takový zdraví neškodí, dvě pětiny strávníků se ho stále snaží omezit. Přitom kdo chce jíst zdravě, ten by měl omezit jiné látky, zejména pak cukry.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, pulse.com.gh, healthline.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop