Syndrom čínské restaurace je mýtus, stejně jako představa o škodlivosti glutamátu sodného. Můžete si tedy čínské jídlo dopřávat dle chuti?
Glutamát sodný nemá mezi milovníky zdravé stravy zrovna tu nejlepší pověst. Nejenže ho najdete v mnoha nezdravých hotových a instantních jídlech, navíc ho leckdo považuje za látku, která škodí tělu a způsobuje bolesti hlavy. Je ale otázka, zda je zrovna tato látka skutečně takto zavrženíhodná, jak dnes mnozí tvrdí.
Vše vlastně začalo článkem dr. R. H. Kwoka o bolestech hlavy, kloubů a žaludku po návštěvě čínské restaurace. To se psal rok 1968. I když se jednalo jen o názorový článek, ve kterém si dr. Kwok nebyl zcela jistý, zda mu nebylo zle z rýžového vína, z přesoleného jídla, nebo z použitého glutamátu, název ´syndrom čínské restaurace´ se ujal.
Nedlouho na to Kwokovy závěry zdánlivě potvrdil experiment, při kterém novorozené laboratorní myši dostávaly injekčně obří dávky glutamátu, 25 tisíc miligramů na kilo váhy. Myši, které od narození dostávaly injekce glutamátu, měly sklony k obezitě, byly výrazně menší než běžné myši, trpěly neplodností a mozkovými defekty. Vlastně není divu, že od té doby mnozí doporučují ženám, aby se v těhotenství glutamátu vyhýbaly. Jenomže málokdo ví, že žádné z dalších studií se za padesát let nepodařilo duplikovat výsledky zmíněného pokusu na potkanech. Mezinárodní asociace pro bolest hlavy dokonce od r. 2018 nepovažuje glutamát za látku, která by bolesti hlavy způsobovala.
„Zajímavé také je podívat se na čísla. Průměrný Američan denně v potravě přijme okolo 500 mg glutamátu. To je okolo 7 mg na kilo váhy denně. V Asii, kde se glutamát často používá namísto soli, se jedná o zlomek dávky, jíž denně dostávali potkani. Po pravdě, glutamát funguje jen v menším množství. Menší dávka přidá jídlu pátou chuť umami, velká dávka ho učiní nepoživatelným,“ shrnuje pak svůj pohled na věc nutriční specialista Chris Mohr. „Největší problém glutamátu je ten, že ho mnozí výrobci přidávají do potravin podřadné kvality i výživových hodnot, aby jim dodali výraznější chuť,“ dodává také.
Každopádně nikdo, kdo by se chtěl stravovat zdravě, nebude každé ráno snídat instantní polévku a sypat si do ní podezřelé zářivě žluté koření. I když glutamát jako takový zdraví neškodí, dvě pětiny strávníků se ho stále snaží omezit. Přitom kdo chce jíst zdravě, ten by měl omezit jiné látky, zejména pak cukry.