Snažíte se vzdát alkoholu a poctivě "sušíte"? Pak počítejte s tím, že přijdou i účinky, které se vám líbit nebudou
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Snažíte se vzdát alkoholu a poctivě "sušíte"? Pak počítejte s tím, že přijdou i účinky, které se vám líbit nebudou

Přestat pít alkoholu, nebo jeho pití omezit, to bývá poměrně časté předsevzetí, mnozí se pak snaží alkoholu vzdát alespoň v rámci stále více populárního „suchýho února“. A čekají, jak omládnou, jejich tělo zregeneruje a vše bude zalité sluncem... Inu, možná ani ne...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
17. 2. 2023

Pokud se vám váš abstinenční plán opravdu podaří dodržet, gratulujeme, vaše tělo vám určitě poděkuje. Na druhou stranu, nemyslete, že vás čeká procházka růžovým sadem, a to se netýká jen úporné chuti na skleničku. Jaké jsou tedy výhody, ale i nevýhody toho, když dáte alkoholu vale?

Bude se vám lépe spát

Jistě, po skleničce před spaním se vám lépe usíná, mozek snáze vypne a odpustí si ty otravné rekapitulace věcí, které byste měli udělat, které jste neudělali, nebo které jste zvrtali, ale to je tak všechno. Lidé, kteří před spaním pijí alkohol, sice snáze usnou, ale kvalita jejich spánku je výrazně nižší, snáze se budí. Takže prvotní usnutí sice možná bude trochu problém, ale ve výsledku se vám rozhodnutí nepít vyplatí.

Nebudete mít chuť přejídat se

Alkohol povzbuzuje chuť, to ví asi každý čtenář, který po cestě z pátečního tahu nonšalantně za chůze spořádal celý kyblík KFC. Pokus vědců publikovaný v časopise Obesity ukázal, že pokusné osoby, které byly usazeny k plnému stolu, spořádaly o 30 % více, pokud si daly dva drinky, než lidé, kteří pili nealko. Alkoholu opravdu stačí málo, aby se probudila chuť k jídlu.

Začnete mít chuť na sladké

Mozek si žádá dopaminy. A když je nedostane z alkoholu, začne je žádat jinak. Na scénu tak přichází náš oblíbený cukr, nepřítel všech výživových poradců a miláček lidí ve stresu. „Připravte se na to, že zvlášť zpočátku, když se vzdáte alkoholu, vás cukr ´nakopne´ podobně, jako to bylo u prvního drinku,“ radí adiktolog Damon Raskin.

Začnete hubnout

Nezdá se to, ale alkohol bývá dost kalorický, zvlášť, když máte v oblibě sladké koktejlíky. Ale i takové silné pivo dělá s doporučeným denním příjmem kalorií neplechu. A podle studie publikované v Oxford Journals i muži, kteří uvádějí, že pijí s rozumem, při jedné takové seanci přijmou průměrně 433 kalorií. To rozhodně není zanedbatelné množství. Takže pokud se nebudete přecpávat, s pivem odejde i pivní cejcha.

Budete mít lepší pleť

Alkohol vysušuje a nutí vás neustále chodit na záchod. Konzumace alkoholu navíc snižuje produkci hormonů, které pomáhají hydrataci pokožky. Takže už během pár dní se vám zlepší pleť a navíc přestanete mít svou neustálou žízeň. „Když vysadíte pití, snáze se zbavíte i lupů, ekzémů nebo zarudnutí kůže,“ podotýká dr. Raskin.

Zhorší se vám nálada

Staré klišé říká, že alkohol je perfektní společenský lubrikant... a něco na tom je. Leckdo také zapíjí své strasti a nezdary. Není tedy divu, že bez alkoholu se budete snadno cítit podráždění, otrávení a netrpěliví.

<Path> Co si nalít na zahradní párty? Léto se blíží, nachlaďte kvalitní bublinky a potěšte své chuťové buňky!Zdroj: umenivina.cz, FB Umění vína

Sníží se pravděpodobnost, že dostanete rakovinu, ale zvýší se riziko infarktu

Tahle čísla jistě znáte. Konzumace alkoholu podle Amerického národního institutu pro léčbu rakoviny zvyšuje riziko propuknutí nemoci, zejména pak v případě rakoviny jícnu, žaludku a konečníku. Na druhou stranu, konzumace alkoholu s mírou prospívá srdci, zejména v případě červeného vína plného antokyanů a flavonoidů. Takže pokud přestanete pít, mírně se u vás zvýší riziko srdečního onemocnění. To ovšem platí jen v případě, že jste doposud pili s rozumem a rozhodli jste se kompletně přestat pít, rozhodně ne tehdy, pokud vaše obvyklá snídaně obnášela tři plechovky piva.

Zdroj: onlinelibrary.wiley.com, menshealth.com, aje.oxfordjournals.org, wellandgood.com, cancer.gov

Populární
články

E-Shop