Závidíte druhým, že nepřiberou ani po kachně s knedlíkem? Důvodem je rychlý metabolismus. Zrychlit si jej můžete i vy. Jak?
Tajuplný metabolismus
Asi každý má nějakého kamaráda či známého, který bez problémů obden spořádá guláš se šesti a zapije ho několika točenými a stále je jako proutek. Metabolismus, řeknete si, každý ho má jiný. Ale i vy sami a vaše zvyky mohou rychlost spalování kalorií výrazně ovlivnit. Jak?
„Kalorie nepálíte jen cvičením. Váš metabolismus funguje každou sekundu, kdy jste naživu. Takže ano, pálíte kalorie i tím, když si hrajete na mobilu, dýcháním, ale i trávením jídla,“ říká fyzioložka Abbie Smith-Ryan. Samozřejmě, cvičením kalorií spálíte daleko více, ale váš metabolismus nikdy nespí.
„Jsou tři oblasti, ve kterých metabolismus funguje a pálí kalorie. Nejprve to jsou základní a nevědomé tělesné funkce, jako je třeba dýchání ve fázi BMR. Těmi spálíte 70 % energie každý den. Druhou pak jsou nevědomé pohyby, různé třasy, gestikulace nebo tiky. Na ně připadá 20 % spálených kalorií, v závislosti na vaší stravě a pohybu. Na cvičení a tělesnou námahu pak připadá už jen deset procent počtu spálených kalorií,“ dodává dr. Smith-Ryan.
Metabolismus si ale můžete sami zrychlit. Není to žádná věda, nejdůležitějším faktorem je strava. „Na to, abyste povzbudili BMR, byste měli do svého jídelníčku zařadit co nejvíce bílkovin. Na jejich trávení tělo spotřebuje nejvíce energie, celých třicet procent z jejich kalorického obsahu se spotřebuje na trávení a zažívání. U cukrů a tuků je to jen deset procent,“ radí dietolog Erik Bustillo. Další skvělou živinou pro nastartování metabolismu je podle něj vláknina. I ta se tráví pomalu a za spálení velkého množství kalorií z jejího vlastního obsahu. To ale neznamená, že byste se měli zcela vyhýbat cukru a tuku, i tyto látky jsou pro zdravé tělo zapotřebí.
Mimochodem, nejhorší nápad, který můžete dostat, je začít se striktně omezovat v jídle, zejména v jeho množství. Metabolismus se přizpůsobí přijímaným dávkám potravin a tělo začne pálit svaly. Nehledě na to, že jakmile zase začnete jíst jako obvykle, dostaví se jojo efekt. Erik Bustillo místo toho radí pozvolna zmenšovat porce a denně přijímat o přibližně sto kalorií méně. Ideálně tak dlouho, než se dostanete do pásma zdravé výživy.
Každopádně byste ale neměli zapomínat ani na cvičení. Docela vhodný je intenzivní a dlouhý intervalový trénink, dr. Abbie Ryan-Smith zase nedá dopustit na zvedání činek. Vypracované svaly totiž pálí kalorie rychleji než tuk. Ale nezapomeňte mezi tréninky odpočívat, kalorie pálíte právě i za odpočinku po vydatné rozcvičce. „Pokud si chcete vypracovat svaly, nedoporučuji vám výrazně se omezovat v jídle. Svaly je třeba z něčeho vypracovat a z vašeho tělesného tuku to nebude,“ radí dr. Smith-Ryan.