Závidíte druhým, že nepřiberou ani po kachně s knedlíkem? Důvodem je rychlý metabolismus. Zrychlit si jej můžete i vy. Jak?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Závidíte druhým, že nepřiberou ani po kachně s knedlíkem? Důvodem je rychlý metabolismus. Zrychlit si jej můžete i vy. Jak?

Metabolismus může působit jako docela tajemný systém. Pokud na něj ale půjdete chytře, dost možná konečně pochopíte tajemství štíhlého těla...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
15. 5. 2023

Tajuplný metabolismus

Asi každý má nějakého kamaráda či známého, který bez problémů obden spořádá guláš se šesti a zapije ho několika točenými a stále je jako proutek. Metabolismus, řeknete si, každý ho má jiný. Ale i vy sami a vaše zvyky mohou rychlost spalování kalorií výrazně ovlivnit. Jak? 

„Kalorie nepálíte jen cvičením. Váš metabolismus funguje každou sekundu, kdy jste naživu. Takže ano, pálíte kalorie i tím, když si hrajete na mobilu, dýcháním, ale i trávením jídla,“ říká fyzioložka Abbie Smith-Ryan. Samozřejmě, cvičením kalorií spálíte daleko více, ale váš metabolismus nikdy nespí.

Tipy redakce

„Jsou tři oblasti, ve kterých metabolismus funguje a pálí kalorie. Nejprve to jsou základní a nevědomé tělesné funkce, jako je třeba dýchání ve fázi BMR. Těmi spálíte 70 % energie každý den. Druhou pak jsou nevědomé pohyby, různé třasy, gestikulace nebo tiky. Na ně připadá 20 % spálených kalorií, v závislosti na vaší stravě a pohybu. Na cvičení a tělesnou námahu pak připadá už jen deset procent počtu spálených kalorií,“ dodává dr. Smith-Ryan.

Metabolismus si ale můžete sami zrychlit. Není to žádná věda, nejdůležitějším faktorem je strava. Na to, abyste povzbudili BMR, byste měli do svého jídelníčku zařadit co nejvíce bílkovin. Na jejich trávení tělo spotřebuje nejvíce energie, celých třicet procent z jejich kalorického obsahu se spotřebuje na trávení a zažívání. U cukrů a tuků je to jen deset procent,“ radí dietolog Erik Bustillo. Další skvělou živinou pro nastartování metabolismu je podle něj vláknina. I ta se tráví pomalu a za spálení velkého množství kalorií z jejího vlastního obsahu. To ale neznamená, že byste se měli zcela vyhýbat cukru a tuku, i tyto látky jsou pro zdravé tělo zapotřebí.

Mimochodem, nejhorší nápad, který můžete dostat, je začít se striktně omezovat v jídle, zejména v jeho množství. Metabolismus se přizpůsobí přijímaným dávkám potravin a tělo začne pálit svaly. Nehledě na to, že jakmile zase začnete jíst jako obvykle, dostaví se jojo efekt. Erik Bustillo místo toho radí pozvolna zmenšovat porce a denně přijímat o přibližně sto kalorií méně. Ideálně tak dlouho, než se dostanete do pásma zdravé výživy.

<Path> Fitness trenér Karel FrýdZdroj: Karel Frýd

Každopádně byste ale neměli zapomínat ani na cvičení. Docela vhodný je intenzivní a dlouhý intervalový trénink, dr. Abbie Ryan-Smith zase nedá dopustit na zvedání činek. Vypracované svaly totiž pálí kalorie rychleji než tuk. Ale nezapomeňte mezi tréninky odpočívat, kalorie pálíte právě i za odpočinku po vydatné rozcvičce. Pokud si chcete vypracovat svaly, nedoporučuji vám výrazně se omezovat v jídle. Svaly je třeba z něčeho vypracovat a z vašeho tělesného tuku to nebude,“ radí dr. Smith-Ryan.

Zdroj: clevelandclinic.org, womenshealthmag.com, hsph.harvard.edu, bangkokhospital.com, verywellfit.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop