Píchá vás v boku? V některých situacích je to běžné, jindy je to signál k návštěvě lékaře. Jak rozlišit závažnost?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Píchá vás v boku? V některých situacích je to běžné, jindy je to signál k návštěvě lékaře. Jak rozlišit závažnost?

Snad každý z nás již někdy v životě zažil píchání a bolest v pravém boku. Co ji způsobuje a kdy byste již měli raději vyhledat lékaře?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
16. 5. 2023

Píchání v boku = katastrofa?

Nemusíte se hned bát. Bolest, kterou občas pocítíte pár centimetrů přímo pod vašimi pravými žebry, nemusí být nutně ukazatelem toho, že je něco špatně. Častokrát je tato bolest výsledkem toho, že jste špatně spali, případně příliš mnoho cvičili. Pokud však bolest přetrvává a nutí vás dokonce k vyhledávání toho, co píchání v boku vlastně znamená, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Ty méně alarmující příčiny píchaní v boku pochází například z toho, že špatně a mělce dýcháte, a to hlavně při vykonávání nějakého sportu. K píchání může dojít také z toho důvodu, že máte slabé hluboké břišní svaly, což se může projevit např. při běhání (nejen při tom cíleném, ale klidně i tehdy, když se pokusíte doběhnout třeba autobus...). Orgány v břiše, které mají vyšší hmotnost (například játra a slezina), pak nejsou dostatečně podepřeny. Dochází tak k nadměrnému natahování vaziva, ve kterém jsou poskládány, a s každým došlapem mohou trochu poskočit. Právě toto přetížení může bolest způsobovat.

Proto bychom neměli úplně tlačit na pilu a sportovní výkony přizpůsobit naší fyzičce. Nicméně v těchto případech píchání v boku většinou po chvíli vymizí. Horší je to v situacích, kdy bolest přetrvává déle.

Tipy redakce

Dlouhodobou bolest můžou způsobovat například problémy se žlučníkem. Nejčastěji se tak jedná o biliární koliku (žlučníkový záchvat). Může se však jednat také o problémy s játry, což nemusí nutně znamenat, že jsou vaše játra nemocná. Pokud se to týká jater, k velmi silným bolestem může docházet v kombinaci se žloutenkou, svěděním kůže, ztmavnutím moči, změnou barvy stolice, únavou a ztrátou chuti k jídlu.

<Path> Zvětšení penisu muži nevnímají jako tabu. Stále více Čechů si nechává svůj pyj upravit do vysněné podobyZdroj: Aesthevita

Bolest však může způsobit také plyn ve střevech. Naše tlusté střevo má dva body pod hrudní klecí, ve kterých se ohýbá. Právě v nich se může někdy plyn hromadit a onu bolest způsobovat.

Pokud se tedy píchání a bolest v pravém boku objeví jen na chvíli a záhy vymizí, nemusíte mu věnovat přílišnou pozornost. Během sportování byste však na chvíli měli zvolnit a pokračovat až tehdy, když bolest odezní. Pokud je bolest pravidelná a chronická, je to znamení, že byste se měli zastavit u lékaře.

Zdroj: healthline.com, runnersconnect.net, journals.lww.com, vipsurg.com, webmd.com, hopkinsmedicine.org

Populární
články

E-Shop