Píchá vás v boku? V některých situacích je to běžné, jindy je to signál k návštěvě lékaře. Jak rozlišit závažnost?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Píchá vás v boku? V některých situacích je to běžné, jindy je to signál k návštěvě lékaře. Jak rozlišit závažnost?

Snad každý z nás již někdy v životě zažil píchání a bolest v pravém boku. Co ji způsobuje a kdy byste již měli raději vyhledat lékaře?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
16. 5. 2023

Píchání v boku = katastrofa?

Nemusíte se hned bát. Bolest, kterou občas pocítíte pár centimetrů přímo pod vašimi pravými žebry, nemusí být nutně ukazatelem toho, že je něco špatně. Častokrát je tato bolest výsledkem toho, že jste špatně spali, případně příliš mnoho cvičili. Pokud však bolest přetrvává a nutí vás dokonce k vyhledávání toho, co píchání v boku vlastně znamená, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Ty méně alarmující příčiny píchaní v boku pochází například z toho, že špatně a mělce dýcháte, a to hlavně při vykonávání nějakého sportu. K píchání může dojít také z toho důvodu, že máte slabé hluboké břišní svaly, což se může projevit např. při běhání (nejen při tom cíleném, ale klidně i tehdy, když se pokusíte doběhnout třeba autobus...). Orgány v břiše, které mají vyšší hmotnost (například játra a slezina), pak nejsou dostatečně podepřeny. Dochází tak k nadměrnému natahování vaziva, ve kterém jsou poskládány, a s každým došlapem mohou trochu poskočit. Právě toto přetížení může bolest způsobovat.

Proto bychom neměli úplně tlačit na pilu a sportovní výkony přizpůsobit naší fyzičce. Nicméně v těchto případech píchání v boku většinou po chvíli vymizí. Horší je to v situacích, kdy bolest přetrvává déle.

Tipy redakce

Dlouhodobou bolest můžou způsobovat například problémy se žlučníkem. Nejčastěji se tak jedná o biliární koliku (žlučníkový záchvat). Může se však jednat také o problémy s játry, což nemusí nutně znamenat, že jsou vaše játra nemocná. Pokud se to týká jater, k velmi silným bolestem může docházet v kombinaci se žloutenkou, svěděním kůže, ztmavnutím moči, změnou barvy stolice, únavou a ztrátou chuti k jídlu.

<Path> Buddhistický mnich radí, jak být v životě šťastní. „Myslete pozitivně a začněte se mít rádi. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá“Zdroj: John Paramai Dhanissaro

Bolest však může způsobit také plyn ve střevech. Naše tlusté střevo má dva body pod hrudní klecí, ve kterých se ohýbá. Právě v nich se může někdy plyn hromadit a onu bolest způsobovat.

Pokud se tedy píchání a bolest v pravém boku objeví jen na chvíli a záhy vymizí, nemusíte mu věnovat přílišnou pozornost. Během sportování byste však na chvíli měli zvolnit a pokračovat až tehdy, když bolest odezní. Pokud je bolest pravidelná a chronická, je to znamení, že byste se měli zastavit u lékaře.

Zdroj: healthline.com, runnersconnect.net, journals.lww.com, vipsurg.com, webmd.com, hopkinsmedicine.org

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop