Jak moc super jsou ve skutečnosti některé superpotraviny? Vlastně ne zrovna moc. Jak (pokud vůbec) tedy člověku prospívají?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jak moc super jsou ve skutečnosti některé superpotraviny? Vlastně ne zrovna moc. Jak (pokud vůbec) tedy člověku prospívají?

Žijete zdravě a říkáte si, že díky řadě populárních superpotravin budete ještě zdravější? Tak pozor, i když mnohé z nich skutečně ke zdraví přispívají, zrovna zázračné v mnoha případech vůbec nejsou...
Petr Opršal Petr Opršal Autor
11. 5. 2023

Sbohem, mýty!

Když člověk čte o „superpotravinách“, jak se přezdívá třeba quinoe, semínkům chia, ale i obyčejnému kadeřávku, z textů nadšených výživových poradců občas získává dojem, že těmito potravinami jde snad vyřešit všechny problémy světa od problémů s pletí přes obezitu až po rakovinu. Jenomže jak to vypadá, mnohými milované superpotraviny jsou sice zdravé, ale nijak zázračné. 

Borůvky

Kdo by je neměl rád, ať už čerstvě nasbírané v lese, nebo na babiččině koláči, ale třeba i ve smoothie. Studie prokázaly, že senioři, kteří jedí borůvky, mají všeobecně lepší paměť. U žen by zase měly snižovat menstruační bolesti. Tohle lesní ovoce je také bohatým zdrojem vitamínů a antioxidantů, tak kde je háček? Marit Harney, odbornice na výživu z Massachussets, říká: „Borůvky jsou zdravé, o tom není sporu. Problém je ve všech těch studiích, které jim připisují takřka nereálné účinky. Velká část jich byla provedena pouze na zvířatech. Co se pak týče antioxidantů, vědci se stále přou o tom, jak tělo zachází s těmi v potravě a kolik jich skutečně dokáže vstřebat.“

<Path> Nebojte se ořechů! Pomohou vám zhubnout, navíc si s nimi do stáří udržíte zdravou myslZdroj: Healthline

Kadeřávek

Byly doby, kdy se tahle listová zelenina používala jedině na ozdobu talířů v luxusních restauracích. Případně vás kdysi tyhle tuhé, kudrnaté listy nutila jíst babička (a vy jste je stejně v nestřežené chvíli vyhazovali z polévky). Jenže okolo kadeřávku vypukla skoro mánie, když vědci zjistili, že je nejen skvělým zdrojem železa a antioxidantů, ale je také zeleninou celkově nejbohatší na vitamín A v přepočtu na gram váhy. Ale i u něj mírní dr. Harney nadšení. Jak se zdá, kadeřávek sice obsahuje spoustu vitamínu A, bohužel ale jen ty jeho podtypy, které tělu nejsou zdaleka tak prospěšné jako ty, co se najdou v brokolici či růžičkové kapustě. Někteří lidé ho také špatně snášejí, takže se nedivte, že i taková zdravá potravina vám může rozhodit žaludek.“

<Path> Ryby z islandských moří jsou nejchutnější na trhu – posilujte si imunitu zábavně a s chutíZdroj: Bohdana Rambousková

Quinoa

Tahle pseudoobilnina byla dříve jídlem chudých pastevců žijících na jihu Ameriky, kvůli vysokému obsahu bílkovin, vlákniny a prospěšných aminokyselin si ji ale oblíbili i bohatí Evropané a Američané.  Dokonce si získala pověst potraviny, po které zcela jistě zhubnete. Jenomže to není tak jednoduché. Quinoa je jistě dobrou a zdravou volbou, rozhodně však nezhubnete jenom díky tomu, že byste si ji - i s trochou nadsázky - denně mazali na chleba. Tedy, minimálně pro to neexistují žádné důkazy.

Tipy redakce

Semínka chia

Chia semínka dnes najdete v nejrůznějších zdravých potravinách. Od veganských energetických tyčinek přes jogurty až po nejrůznější nápoje. Prý jsou úžasným zdrojem omega-3 nasycených mastných kyselin, vápníku, železa a vlákniny. Jak to je ale doopravdy? „Chia semínka jsou zdravá, ale jako zdroj omega-3 mastných kyselin nejsou nic moc. Daleko lepší jsou tučné ryby, například losos,“ říká dr. Harney.

Goji – kustovnice čínská

Tyhle bobulky jsou skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Potud v pořádku. Jenomže někteří milovníci zdravého životního stylu a alternativní medicíny jim připisují i jiné účinky. Konkrétně se prý jedná o úžasný lék na rakovinu, který před námi mocní tají. To je ovšem naprostý nesmysl. Jak uvádí studie Britské zdravotní služby, goji se v laboratorních studiích neosvědčila. A to ani jako lék na rakovinu, tak ani u nemocí krevního oběhu či pro povzbuzení imunity.

Jak to vypadá, „superpotraviny“ jsou opravdu zdravé. Ale rozhodně nečekejte, že pokud budete snídat chia pudink a k tomu přikusovat kadeřávek, vyléčí to všechny vaše neduhy od plešatosti až po potíže s erekcí. Důležitý je celkový zdravý životní styl, jedna potravina nic nezmění.

Zdroj: ivescience.com, cbsnews.com, menshealth.com, time.com, healthline.com, nhs.uk

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop