
Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?
Ačkoliv neexistuje žádná lékařská diagnóza, která by popisovala „skinny-fat“ osoby, jedná se o lidi, kteří vypadají, že mají zdravou váhu, ale ve skutečnosti mají hodně tělesného tuku a málo svalové hmoty – až tak málo, že nedosahují k běžně určeným standardům. A to se samozřejmě dále podepisuje na komplexní kondici.
Protože „skinny-fat“ samozřejmě není lékařským termínem, mezi odborníky se lze setkat s označením „metabolicky obézní normální hmotnost“ – a v něm je obsaženo úplně všechno – člověk může být zdánlivě zdravý, ale metabolicky obézní. Podle dostupných studií pak lidé, kteří tímto problémem trpí, mají typicky zvýšenou hladinu rezistence na inzulin, což je situace, kdy svalové, jaterní a tukové buňky přestanou normálně reagovat na inzulin, brání absorpci glukózy z krevního oběhu a vyžadují vyšší hladinu inzulinu.
„Hmotnost není dobrým ukazatelem zdraví. Člověk může vážit víc, ale pokud vyvíjí fyzickou aktivitu a zdravě jí, může být metabolicky zdravý. Na druhou stranu ale mnozí mohou skutečně vypadat fyzicky zdravě a štíhle, ale jejich váha nemusí být skutečným odrazem toho, co se děje uvnitř jejich těla,“ shrnuje problematiku výživová poradkyně Paige Benté.
Hlavním problémem skinny-fat lidí je pak právě to, že mají pocit, že se jich zdravotní problémy, které jsou obvykle spojovány s obezitou, netýkají. „Mnoho lidí si tak není vědomo zvýšeného rizika rozvoje metabolických abnormalit, jelikož i jejich BMI se může zdát v normě,“ doplňuje Rishi Caleyachetty z Institutu aplikovaného výzkumu v oblasti zdraví. Právě BMI, tedy index tělesné hmotnosti, vůbec nezohledňuje poměr tuků a svalů a jeho hodnota je tedy de facto nerelevantní. Člověk totiž skutečně může být metabolicky zdravý, ale zároveň obézní.
Jak tedy poznat, zda spadáte do kategorie skinny-fat? Podle obecných odhadů se do této kategorie řadí kolem 20 % populace. Typicky se pak jedná o osoby, které mají více tuku v oblasti kolem břicha, necvičí a myslí si, že mohou jíst cokoliv, aniž by se to promítlo do jejich hmotnosti. „Nezáleží na tom, jak moc dobře funguje váš metabolismus. Pokud nikdy nevstanete z pohovky a budete konzumovat mizerné jídlo, měli byste to změnit. Pokud máte navíc sílu jako novorozené kotě a po zdolání jednoho schodiště se cítíte, jako byste uběhli maraton, s největší pravděpodobností není váš metabolismus v pořádku,“ doplňuje Benté.
Pokud máte pocit, že se vás problém skinny-fat týká, měli byste se poradit s odborníky – s lékařem či výživovým poradcem. Důležité je pak zařazení pravidelného pohybu do vašeho denního harmonogramu, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by se mělo týdně jednat o 150 minut mírné aktivity nebo 75 minut intenzivního cvičení. Důležité jsou ale také zdravé stravovací návyky – pravidelná konzumace ovoce, zeleniny, bílého masa. A jelikož pro tvorbu svalové hmoty vaše tělo potřebuje bílkoviny, je třeba myslet také na dostatek proteinu – tedy nezapomínejte na ryby, fazole, tofu, vejce či jogurty.