Je vám nad třicet, posloucháte stále tutéž hudbu a nová už vás nezajímá? Vědci pro to mají vysvětlení i „diagnózu“
Nová hudba? Nezajímá...
Každý jsme nějaký. Někdo pročítá recenze ve všech hudebních magazínech a podle toho si vybírá, co si pustí, dalšího zajímají jen novinky z dílny jeho oblíbeného umělce, a to i kdyby už jen vydával country covery svých hitů z šedesátých let. Právě tomu zaseknutí se říká „hudební paralýza“ a podle jedné ze studií na toto téma udeří na každého poměrně brzy.
Provozovatelé serveru se streamovanou hudbou Deezer se zaměřili na zjištění toho, v kolika letech posluchače přestane zajímat nová hudba a místo toho si začnou pouštět dokola jen to, co už znají. Podle jejich výsledků nastává hudební paralýza vcelku brzo. Průměrný uživatel přestane zájem o novou hudbu projevovat přibližně ve věku třiceti let a šesti měsíců.
Proč tomu tak je? Někteří účastníci výzkumu říkají, že když si pořídili rodinu nebo děti, už nemají na hudbu tolik času. Jiní se zase cítí ztracení v záplavě nové hudby, a tak se raději drží osvědčeného. Každopádně šedesát procent třicátníků se vyjádřilo, že už poslouchají jen svoje oblíbené umělce a nic jiného je nezajímá.
Věk, kdy hudební paralýza nastupuje, se také mírně liší v jednotlivých oblastech. Zatímco Velšany přestává nová hudba zajímat už ve čtyřiadvaceti, naopak Skoti objevují nové a nové umělce až do čtyřicítky.
I když konkrétně na posluchače z Česka se výzkum nezaměřoval, pokud je vám nad třicet a v autě máte už několik let stále tentýž hudební výběr, nyní alespoň víte, jak tento stav pojmenovat...