Hraje vaše moč všemi barvami? Zjistěte, co vám tělo signalizuje, je-li moč růžová, hnědá, či dokonce modrá, nebo zelená
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Hraje vaše moč všemi barvami? Zjistěte, co vám tělo signalizuje, je-li moč růžová, hnědá, či dokonce modrá, nebo zelená

Možná, že při návštěvě toalety je to, co v ní zanecháváte, tím posledním, co vás zajímá. Ovšem v některých situacích není od věci přece jen zbystřit. Zejména když i díky barvě moči můžete zjistit mnohé o vašem zdraví.
Tomáš Soukup Tomáš Soukup Autor
3. 5. 2023

Barva jako diagnostický nástroj?

Možná to vyzní divně, ale pokaždé, když jdete na toaletu, máte jedinečnou příležitost zkontrolovat své zdraví. Zkoumáním moči, respektive její barvy, můžete totiž zjistit, zda je vaše tělo v pořádku, nebo zda potřebujete navštívit lékaře. Zní to snadně, co říkáte? Máme pro vás jednoduchý přehled barev moči a možné příčiny nestandardního zbarvení. Pokud jste někdy zpozorovali zvláštní barvu své moči, možná zde naleznete vysvětlení, proč tomu tak bylo, a také nač si dát třeba v budoucnu pozor.

Oranžová

Oranžová barva moči může být následkem užívání některých protizánětlivých léčiv (Azulfidine), chemoterapeutických léčiv nebo laxativ (projímadel). Dalším důvodem může být například nadměrná konzumace vitamínu B2 nebo beta-karotenu (mrkev). Ale pokud jste nebyli vystaveni ani jednomu z výše uvedených, pak byste měli pít vodu – dehydratace může způsobit vysokou koncentraci moči – a ta se projevuje právě tmavě žlutou až oranžovou barvou. Během několika hodin by se mělo vše vrátit do normálu. Zkontrolujte si také oči. Pokud ve vašem bělmu uvidíte nažloutlý odstín, pak oranžová moč může být znamení, že vaše játra nefungují správně. V tomto případě byste se měli okamžitě objednat k lékaři.

Růžová až načervenalá

Tato barva může být ve spojitosti s močí alarmující, ale nemusí být nutně závažným symptomem, jelikož může být způsobena jídlem či léky. Pokud jste konzumovali červenou řepu, ostružiny nebo rebarboru, pak můžete být v klidu, tyto potraviny mohou způsobit toto děsivé zbarvení. Ale do druhého dne by se mělo vše vrátit do normálu. Pokud se tak nestane, určitě se poraďte s lékařem. Růžové až načervenalé zbarvení mohou způsobit i některá antibiotika (Rifadin, Rimactane), která se používají k léčbě tuberkulózy. Fenazopyridin, který se užívá k léčbě infekcí močových cest, a vybraná laxativa mohou rovněž způsobit stejné zabarvení. Krev v moči je pak tím nejhorším, co vás může potkat. V tomto případě může jít o infekci močových cest, onemocnění ledvin, močové kameny v močovém měchýři či ledvinách a rakovinové či nerakovinové nádory. Zde je opravdu nutné vyhledat odborníky.

Zelená nebo modrá

Může to být šokující pozorovat zelenou či modrou moč, jak opouští vaše tělo. Ale většinou jde o zcela vzácné případy. I zde můžeme pozorovat vliv konzumace potravin, konkrétně pak chřestu a uměle barvených potravin. Moč se vyčistí do dvou dnů a vy můžete být v klidu. Co se týče léků, tak Amitriptylin, Indomethacin a Propofol jsou těmi, které mohou zbarvit vaší moč podobně jako výše uvedené potraviny. Pokud jste nekonzumovali uměle barvené potraviny, chřest a neužívali léky, které jsme vyjmenovali, navštivte lékaře. Zelená barva může signalizovat vzácnou infekci močových cest, způsobenou bakteriemi Pseudomonas. Tyto bakterie mohou způsobit i ledvinové kameny.

<Path> Řada lidí dýchá nesprávně, ani o tom neví, a následky mohou být opravdu ošklivé. Pomáhat vlastnímu tělu je přitom tak snadnéZdroj: lung.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, acefitness.org, getvipcare.com, nowtolove.co.nz, mindful.org, frontiersin.org, betterhealth.vic.gov.au, elliottphysicaltherapy.com, Sengupta P. (2012). Health Impacts of Yoga and Pranayama: A State-of-the-Art Review. International journal of preventive medicine, 3(7), 444–458.

Hnědá

Pokud vidíte ve své moči odstíny hnědé barvy, může to být známka dehydratace. Mezi potraviny, které toto zbarvení způsobují, patří rebarbora a fazole fava. Hnědá barva by měla odeznít velice brzy. Pokud ale přetrvává i přes dodržení pitného režimu, může poukazovat na zdravotní problémy s játry a ledvinami. Pokud je hnědá moč doprovázena bolestmi břicha, vyrážkami a záchvaty, je vysoká pravděpodobnost, že jde o genetickou chorobu. Pokud je i vaše krev zbarvená dohněda, může to být příznak závažnějšího stavu, jako je nádorové onemocnění.

Tipy redakce

Transparentní, pěnící či šumivá moč

Pokud máte transparentní (průhlednou moč), je to náznak toho, že pijete moc vody. To může způsobit určité problémy, z nichž nejzávažnější je ředění solí, což může způsobit problematickou chemickou nerovnováhu v těle. Takže jednoduše pijte méně. Mít napěněnou moč je čas od času naprosto normální a obvykle to je způsobeno rychlostí močení. Pokud se však stále vrací a je to častější úkaz, měli byste se poradit se svým lékařem. Pěnivá nebo šumivá moč může být projevem bílkovin, které se dostaly do moči. A to si rovněž vyžaduje odborníka, protože zvýšené množství bílkovin v moči může znamenat závažný problém s ledvinami.

Slámově žlutá, transparentní žlutá, tmavě žlutá

Tyto barvy znamenají jen jediné, nemusíte si dělat žádné starosti. V ideálním případě by moč měla být světle zlaté barvy. Bledě žlutá barva ukazuje, že máme hydrataci/pitný režim absolutně pod kontrolou. Pokud je moč koncentrovanější, stačí pít více vody. A pokud se bude blížit k průhledné barvě, tak je s pitím třeba ubrat.

Zdroj: medicalnewstoday.com, health.clevelandclinic.org, healthline.com, pennmedicine.org, cbi.nlm.nih.gov, ucihealth.org

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop