VIDEO: Jak vidí tanečník na podpatcích, trans žena nebo youtuber roli mužů v dnešním světě? Čtěte čerstvé vydání LUI Krize moderní maskulinity

Jedním z nejskloňovanějších slov dneška je toxická maskulinita. Jak mohly věci dojít tak daleko? Přestali se rodit správní muži, nebo se ukázalo, že tradičně vymezená role muže je vlastně úplně špatně? V novém vydání LUI s titulem Krize moderní maskulinity se zblízka podíváme na to, co vlastně dnes znamená mužnost. Téměř 130 stran provokativního čtení koupíte již dnes ve vybraných prodejnách s tiskem nebo si ho můžete objednat online.

V nejnovějším vydání LUI zjišťujeme, že maskulinita jako soubor vlastností, hodnot a způsobu chování už není výhradním znakem mužů. Aby ženy mohly uspět v muži ovládaném světě, musely si maskulinní způsoby částečně osvojit. A naopak moderní muž si dnes už může dovolit dříve čistě ženské záležitosti, jako jsou slzy, empatie, péče o sebe i o druhé. 

Zastánci tradice i průkopníci změn

Nabídneme vám široké spektrum rozhovorů s lidmi, kteří svým způsobem života a svou prací každodenně konfrontují tradiční představy o maskulinitě. Povídali jsme si s hercem Vojtěchem Babištou, který díky svému mladistvému vzhledu fasuje role princů nebo narkomanů. Youtuber a influencer Luboš Kulíšek poodhalil, jak je to s maskulinitou v online světě. O své zkušenosti s mužskou i ženskou rolí ve společnosti se podělila trans žena Tereza Španihelová. Modelové Petr Dočkal a Petr Havránek hovoří o maskulinitě z pozice mužů s dokonalým tělem. Tanečník na podpatcích Filip Jankovič si pochvaluje, že se v naší době vedou diskuze o genderu i barvě pleti. 

Ne všem tento nový svět, kde se smazávají pevné hranice mezi pohlavími, vyhovuje. Zpěvačka Helena Zeťová nostalgicky vzpomíná na doby, kdy mužský byli ještě mužský. Stejně tak fitness trenérovi Davidovi Pártlovi nevyhovují dnešní extrémy a stále tíhne spíš k tradičnímu pojetí muže. 

Zajímavým příspěvkem do diskuze je rozhovor s Radkou Radhou Maňákovou, odbornicí na management a vedení lidí, která se zaměřuje na ženský princip v leadershipu – i když ten leadership dělá muž. 

Chcete udržet krok s módou? Těchto 8 trendů letos zaplaví obchody13. 1. 2022

Takhle jste o tom možná ještě nepřemýšleli

Maskulinitě se podíváme na zoubek i z teoretického hlediska. Nabídneme vám pohled do historie i do matriarchálních společností (nebo vždycky byly jen mýtus?), se sociologem Zdeňkem Slobodou budeme hledat definici moderní maskulinity a neodvrátíme zrak ani od fenoménu macho buzen. Inspiraci vám přinesou stránky s genderless módou a možná se nakonec rozhodnete dát na cestu něžného nadsamce – himbo. 

Na závěr vás čeká seznámení s osobnostmi, které možná znáte, ale dosud jste si neuvědomili, jak silným koktejlem maskulinity a femininity jsou. Caster Semenya, Jacob Tobia, Rain Dove, Sasha Hostyn a další. Právě jich se nejvíc bojí ti, kdo spílají ženám za to, že muže vytlačují… odkud vlastně? 

Ubližují dětem a ovládali nacisty: Jaké jsou další absurdní mýty o homosexuálech a co na to fakta?30. 12. 2021

Neklidné čtení pro dlouhé klidné večery

LUI Krize moderní maskulinity můžete zakoupit online v našem e-shopu, případně na stáncích (distribuční místa najdete zde na webu). Přejeme vám příjemně vzrušující čtení, které vás inspiruje, pobaví a nakopne být sám sebou.

Zdroj: Video: Oliver Cuadra