Video

„Kanáry“

Ačkoliv aktuálně již v Česku zavládly tropy, ještě na přelomu dubna a května panovaly chvílemi teploty vybízející k vytažení zimního kabátu. Ideální příležitost vyrazit za teplem do míst, kde celoročně rtuť teploměru nepadá níže než pod 20 stupňů. Na Kanárské ostrovy.
Jakub Starý Jakub Starý Autor
23. 7. 2019

Fuerteventura: Vzhůru do „pouště“

Jako první vyrážíme na Fuerteventuru. Na ostrov, který je druhý největší z Kanárského souostroví, doposud jej nezasáhl masový turismus a který je nezřídka přirovnáván k Sahaře. Tvoří jej totiž převážně skály a písečné duny. Právě na Fuerteventuře jsou pak ideální podmínky jak pro milovníky bílých pláží zalitých sluncem, tak i pro ty, kteří nedají dopustit na vodní sporty. Díky chladnějšímu větru Gota Fría si na své přijdou windsurfaři (zejména doporučujeme Playa de Castillo), právě vítr pravděpodobně stojí i za samotným názvem ostrova, El viento fuerte totiž znamená „silný vítr“.

I když na konci dubna ještě sluneční parsky nestačily zapracovat na teplotě moře a voda tak byla značně „osvěžující“, zejména na jihu ostrova kolem prakticky zapomenutého cípu světa můžete v okolí osady Cofete navštívit nedotčené pláže, které zlákají i ty nejméně odolné otužilce. Konkrétně pláž Playa de Cofete se pak mnohokrát vepsala i do filmové historie (ovšem kvůli silným proudům a větru se zrovna tady úplně koupat nedá). Před větrem naopak uniknete spíše na východním pobřeží, kde je voda klidná a pobyt na pláži se tak stává téměř „karibským zážitkem“.

<Path> David Čerych: “Nemůžeme adoptovat děti a mít rovnocenné svazky, ale můžeme se plně projevovat. Slovo gay bylo kdysi synonymem pro něco hnusného a úchylného”Zdroj: Jan Witek

Nejen plážemi je turista na Fuerteventuře živ…

Pro ty, kteří se mimo letní sezonu do plavek neodváží, však Fuerteventura nabízí i jiné alternativní formy zábavy. Třeba krmení všudypřítomných koz. Ty se ostatně staly symbolem ostrova a produkují také mléko na světoznámý fuerteventurský kozí sýr Majorero.

Další variantou jsou cyklo- či pěší výlety. Ačkoliv ostrov je na první pohled „vyprahlý“, což je patrné zejména ve vnitrozemí příznačně přezdívaném Malpaís Grande (Velká špatná země), i zde se přírodní jevy ukazují ve své plné kráse. V národním parku Dunas de Corralejo na severovýchodním pobřeží můžete obdivovat okouzlující písečné duny, ale také sopku Montaňa Roja. Přitom necelých 11 kilometrů vzdálená oblast Corralejo, původně rybářská vesnička, se řadí mezi ty nejpopulárnější prázdninové destinace na ostrově (i proto je třeba počítat zde s vyššími cenami).

Severovýchod Fuerteventury pak turisty láká na posvátnou horu Tindaya. Ačkoliv nikdo dnes neví, čím přesně vzbudila zájem místních, kteří se rozhodli na jejím vrcholku vytvořit na stovku kamenných rytin vypadajících jako lidské stopy, dnes je Tindaya považována za posvátnou. Ať už propadnete jejímu mystickému kouzlu, či nikoliv, minimálně si vychutnáte výhledy do okolí.

Pár praktických rad

Těm, kteří se chtějí po Fuerteventuře pohybovat po své ose, se rozhodně vyplatí půjčení auta – cena klesá úměrně s délkou pronájmu, nejdráž tedy vyjde jednodenní výpůjčka – plánujte proto s rozmyslem. Pozornost věnujte i podmínkám pojištění, nezřídka platí jen pro jízdu po asfaltových silnicích.

V případě, že se vydáte na výlet k dunám, určitě si nezapomeňte dostatek vody (ta z vodovodu se na ostrově pít nedá, jelikož je odsolovaná) a také klobouk/čepici/deštník proti slunci, které v této oblasti skutečně praží.

Tip na hotel na Fuerteventuře: Boutique Hotel La Marquesina

Za Grand Canyonem na Gran Canarii

Jak mohou být ostrovy napříč jedním souostrovím rozmanité, nejlépe poznáte, když se vydáte na Gran Canarii. Na rozdíl od Fuerteventury je na severu zelená (ale také chladnější a deštivější), na jihu si pak užijete tu pravou plážovou dovolenou. V případě, že máte dostatek času, je nejlepší vychutnat si část každé „z tváří“ ostrova – přitom jak jsme se sami přesvědčili, právě na jihu je záruka krásného počasí i v době, kdy ještě nevypukla ta pravá letní sezona.

Hory, hory, hory

Ačkoliv mnohé dovolenkové destinace zvládnou svým návštěvníkům nabídnout „jen“ sluníčko, pláž a all inclusive, na Gran Canarii si užijí i milovníci zeleně a hor. Nejvyšší vrchol ostrova, Pico de Las Nieves, poskytuje ohromující výhled do okolí a v případě ideálních podmínek si užijete i pohled na v údolí se válející mračna. Až na samotný vrchol navíc vede asfaltová silnice. Symbolem Gran Canaria je však druhý nejvyšší vrch ostrova – Roque Nublo. Tyčí se totiž v bezprostřední blízkosti kaňonu, který je nezřídka označován jako evropský Grand Canyon. Pokud na zdejší vyhlídku vyrazíte v brzkých ranních hodinách a bude vám štěstí přát, dohlédnete navíc až k dalšímu z Kanárských ostrovů, Tenerife.

V případě, že si dovolenou rádi zpestřujete také ochutnáváním lokálních specialit, minout byste neměli ani poutní městečko s poměrně neidylickým názvem Teror (nedaleko hlavního města Gran Canarie, Las Palmas).  Právě zde se údajně pastýřům kdysi zjevila panenka Marie, a tak jí postavili baziliku. Kromě toho tu však na každém kroku narazíte na zdejší specialitu – roztírací chorizo. Na zdejším trhu, který se koná každou neděli, navíc můžete vyzkoušet nespočet různých místních sladkostí. Zdatní turisté pak po degustaci mohou vyrazit na Cruz de la Hoya Alta. Ano, další „horu“, na níž se však jako největší atrakce tyčí velký kříž.

<Path> Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírodyZdroj: pivovarrozmberk.cz, IG pivovar_rozmberk

Maspalomas, ráj pro každého

Ačkoliv někteří o Maspalomas – jednom z nejoblíbenějších letovisek na „Kanárech“ – říkají, že se jedná o ráj německých seniorů, pravdou je, že právě zde si najde zábavu skutečně každý. Za vidění rozhodně stojí zdejší maják Faro Maspalomas (dojet k němu lze nejen taxíkem či autem, ale i autobusem), odkud už je to jen pár metrů ke slavným písečným dunám. Jen se připravte na to, že díky procházce po nich budete mít písek skutečně všude. Na druhou stranu – mezi dunami je ukryta i malá nudapláž (a dokonce i gay pláž ;-)), kde se můžete nejen zbavit nežádoucího písku, ale i osvěžit.

Nedaleko Maspalomas, ve městečku San Fernando, se pak každou středu a sobotu konají velké trhy, kde nakoupíte prakticky vše, na co si vzpomenete, a také to, co by vás ani nenapadlo – třeba listy aloe, které jsou (když je rozříznete a vymačkáte dužinu) mj. skvělé na zklidnění sluníčkem spálené kůže. Samozřejmě tu můžete pořídit i suvenýry a dárky pro blízké a přátele – třeba vyhlášený místní rum nebo třešňový likér guindilla.

Pár praktických rad

Na rozdíl od Fuerteventury je na Gran Canarii poměrně čilý turistický ruch – to se projevuje také na častých problémech s parkováním. S tím, že lidé nezřídka nechávají stát auta na skutečně neuvěřitelných místech, je třeba počítat. V případě výletu do hor pak platí, že v zatáčkách serpentýn, do nichž není vidět, řidiči troubí. Pokud byste si půjčením auta nechtěli komplikovat život, na Gran Canarii je docela propracovaný systém autobusové dopravy a autobusy vás dovezou téměř kamkoliv.

Tip na hotel na Gran Canarii: Abora Catarina by Lopesan

Děkujeme společnosti Canaria Travel za partnerství na této cestě.

Zdroj: Canaria Travel

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop