LUI TV: Glo, nebo IQOS? Který z nich lépe padne do ruky a vydrží déle bez nabíjení?

Kouření je nepříjemný zlozvyk, kterého je těžké se zbavit. Ale dnes už nejsou kuřáci odkázaní jen na náplasti a žvýkačky. Není to tak dávno, co vznikl mezistupeň – produkty fungující na principu nahřívaného tabáku. A dnes jsme se rozhodli zaměřit právě na ně.

Plná chuť tabáku a přitom žádný kouř. A bez kouře jsou podobné výrobky také daleko méně škodlivé než klasické cigarety. Prostě ideální pomůcka pro kuřáky, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a zároveň nesmrdět kouřem. Sympatické je i to, že na podobné produkty se nevztahuje zákaz kouření a leckteré podniky jejich užívání tolerují. Nebohý tvor, který si potřebuje dodat dávku nikotinu, tak nemusí běhat ven na mráz či do deště, tabákový produkt si může vychutnat u stolu s přáteli a třeba ještě s oblíbeným drinkem v ruce.

Nahlédněte do nádherného bungalovu známého kadeřníka Libora Šuly a jeho partnera Petera. Své štěstí našli ve Zlosyni8. 10. 2021

Na českém trhu jsou dnes hlavními značkami IQOS a glo. Právě ty jsme se dnes rozhodli porovnat zejména z uživatelského pohledu. Zajímala nás zejména jednoduchost užívání, design, ale i fakt, jestli za tabákovými sticky zůstane nějaká stopa v místnosti, zejména pak zápach.

Glo je oproti IQOSu mnohem jednodušším, jednokusovým přístrojem. Není třeba ho otevírat či nějak rozkládat, stick, tedy tabákový produkt nahrazující cigaretu, můžete zastrčit přímo do „krabičky“ jménem glo. IQOS je komplikovanější. Pouzdro slouží jako nabíječka na samotný přístroj pro nahřívaný tabák, což zároveň mírně komplikuje momenty, kdy jeden stick prostě nestačí.

Tady slaví vítězství jednoduchý design glo. Oproti IQOSu má tu výhodu, že ho nemusíte mezi jednotlivými sticky nabíjet. Glo je vlastně jednou velkou nabíječkou, odpadá tak z IQOSu dobře známá čtyřminutová pauza mezi jednotlivými využitími.  Glo stačí zapnout, nechat asi čtyřicet vteřin zahřát a pak už můžete potahovat, jak se vám zalíbí. Limituje vás snad jedině kapacita plic a to, kolik krabiček sticků si nakoupíte.

Když už řešíme užívání a jeho frekvenci, měli bychom se také zmínit o jednom faktu, který asi uživatelé dobře znají. Po opakovaném užívání má IQOS tendenci zanášet se jemným „popelem“ a je třeba ho vyčistit. To u glo nehrozí, přístroj není třeba čistit ani po intenzivním používání.

U výrobků zahřívajících tabák se také hodně řeší zápach, respektive otázka, jestli nějaký zanechávají. I když není „vůně“ IQOSu zdaleka tak agresivní a nepříjemná jako u klasického tabákového kouře, jeho vůně „spálené slámy“ také nevyhovuje zdaleka každému. Zato i když používáte glo v uzavřené místnosti, žádný nežádoucí zápach se nehromadí. Ani jeden z výrobků po sobě naštěstí nezanechává stopy na zdech či v závěsech, tady se můžeme na sliby výrobců zcela spolehnout.

Co se týče designu, tady se vzdáváme práva hlasovat. Jak IQOS, tak glo jsou designově opravdu hezké a elegantní kousky. Snad jedině glo je trochu menší, skladnější a lépe padne do ruky. Ale zde jsou rozdíly zcela minimální, záleží tedy jen na vašem vkusu.

Slyšeli jste o Právence latnaté? Její vlastnosti jsou hitem v celém světě!14. 10. 2021

Nakonec ještě přijde vhod porovnat ceny. Glo dnes můžete zakoupit ve „starter packu“ s kartonem sticků za 1200 Kč. IQOS vás vyjde dráž, startovní balíček pro nové uživatele stojí 2790 korun. V náplních pak není rozdíl, v obou případech seženete krabičku okolo 100 Kč.

Každopádně oba produkty rozhodně škodí vašemu zdraví méně než klasické cigarety, odpadá také problém s kouřem, který obtěžuje a tráví ostatní. Pokud se chcete svého zlozvyku zbavit, jistě se vyplatí vyzkoušet některý z přístrojů pro nahřívání tabáku. K vyzkoušení jsou k zapůjčení na mnoha místech v Praze, zejména v trafikách a prodejnách tabáku. Glo pak nedávno otevřelo svůj lounge ve Vnitroblocku v pražských Holešovicích.

Zdroj: JS; Oliver Cuadra