Vítejte v Thébách: Osud neexistuje, jen touha ho změnit

23. 11. 2018 07:00 Vánoční tipy 2018
Vítejte v Thébách: Osud neexistuje, jen touha ho změnit

Současná hra o současnosti s antickými figurami. To je inscenace Vítejte v Thébách britské dramatičky Moiry Buffiniové, kterou ve Stavovském divadle uvádí Činohra Národního divadla.

14. 11. 2018Být dneska chlap není zrovna jednoduché. Víte, co je na tom nejtěžší podle samotných mužů?

Občanskou válkou zdevastované Théby se pokouší pozvednout na nohy prezidentka Eurydika (Jana Stryková). Ženu v čele státu přichází „poučit“ athénský vládce Théseus (David Matásek). V jednom textu se potkává dnešní Evropa a antické Řecko. Ironický přístup k minulosti i současnosti se týká všech: všichni přece věříme, že politická změna je možná.

Buffiniová proplétá antickou minulost a současnost skrze známé postavy. Vítejte v Thébách je hra tří linií: antické – politické – vztahové. Ta první propojuje známá rodinná dramata Eurydiky, Antigony, Ismény, Haimóna, zpřítomňuje vztahové veletoče Thésea a Faidry či připomíná osudovost prokletí těchto postav. Nejde o doslovné citace, spíš o inspiraci – autorka osudy pozměňuje, vybírá si z nich.

Těžký je úděl ženy političky

Politická linie Théb nabízí paralelu s fungováním velmocí. Nám, Evropanům, klade nepříjemné otázky a zároveň ukazuje, jak snadné je postavit někoho na piedestal jen proto, že byl ostrakizován. Máme tendenci věřit, že takový člověk je morálně čistší, dokonalejší, že je předurčen k politické kariéře. Jenže neprobouzí utrpení spíš touhu po pomstě? Není bláhové předpokládat, že nás bolest a ztráty činí lepšími? Vždyť na místo Eurydiky, desetiletí trápené v domácím vězení, si můžeme dosadit předobrazy i z politické současnosti.

6. 12. 2018Je pití piva opravdu zdravé? V čem nám tento nápoj může pomáhat?

Nejzajímavější linií je ta vztahová. V soudobé maskulinní společnosti si málokdo klade otázky po nárocích na ženy v řídicích funkcích. Buffiniová se naopak ptá, s čím musí žena bojovat, rozhodne-li se vládnout. Opravdu je třeba rezignovat na city i osobní život? A nemůže vést ekonomická či politická závislost k sexuálnímu vydírání?

Zdroj: Národní Divadlo
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop