
Velké vlakové putování zimním Švýcarskem: Vzhůru za agentem 007, do míst, kde se psaly kulturní dějiny, i na legendární h/Horu
Lucern pro každého
Nasedat, je na čase vydat se na cestu, kterou započneme v největším švýcarském městě Curychu. Do Curychu samotného se můžete dostat hned několika způsoby – autem, autobusem, přímým lůžkovým vlakem ČD nebo 4x denně letecky se SWISS. Na první etapu putování se vydáme podél Curyšského jezera hodinovou jízdou vlakem do Lucernu, který patří mezi nejkrásnější města Švýcarska (i dle Švýcarů samotných). A hned v Lucernu je určitě namístě udělat si alespoň dvoudenní zastávku. Proč?
První den lze věnovat výstupu (či spíš výjezdu) na dračí vrchol Pilatus tyčící se nad Lucernem. Na vrcholu si zaručeně užijete nádherné výhledy, pochutnáte na místní specialitě Luzerner Chügelipastete (dutý kužel z listového těsta plněný ragú z telecího nebo vepřového masa podávaný s rýží nebo hranolky a omáčkou se žampiony, rozinkami a kapkou koňaku) a z mezistanice lanovky na Fräkmünteggu při cestě zpět se spustíte do Kriens na saních. Romantici by neměli vynechat možnost přespání na vrcholu samotném a užít si zde opravdu jedinečné západy slunce a klid po odjezdu poslední lanovky do údolí.
Druhý den se pak hodí k prozkoumání Lucernu samotného – kdo by nechtěl na vlastní oči spatřit ikonický Kapličkový most nebo si vychutnat výlet lodí po Lucernském jezeře? A pokud vás Pilatus nenasytí výhledy, vypravit se můžete nejstarší zubačkou Evropy z Vitznau na vrchol Rigi, který v zimních měsících nabízí hned několik panoramatický pěších tras vhodných pro turisty se sněžnicemi. Pro dobití baterek po aktivně stráveném dni jsou pak ideální minerální lázně v mezistanici zubačky Rigi Kaltbad First, jenž navrhl slavný švýcarský architekt Mario Botta.
Vzhůru za agentem 007
Po lucernských zážitcích je na čase nabrat nový směr a vydat se panoramatickým vlakem Luzern-Interlaken Express do Interlakenu, města ležícího mezi Brienzským a Thunským jezerem. Z Interlakenu si užijete hned na dva ikonické železniční výlety – každý vám zabere skoro celý den, proto je dobré si v Interlakenu zajistit ubytování. Začít můžete hned top atrakcí Švýcarska, výjezdem na nejvyšší železniční stanici Evropy, Jungfraujoch – Top of Europe (3 455 m n. m.). Krom panoramatických výhledů, ledovcové jeskyně, restaurace a dalších atrakcí si zde v zimních měsících užijete také trochu adrenalinu v podobě sjezdu na nafukovacích pneumatikách či zipline v místním areálu Snow Fun Park.
Fandové agenta 007 se následující den mohou vypravit na Schilthorn (mimochodem, i cesta sem je zážitkem, obdivovat lze totiž světový unikát – nově zprovozněnou nejstrmější lanovku světa se sklonem jízdy neuvěřitelných 159,4 %!), hlavní dějiště bondovky V tajných službách Jejího Veličenstva. Na vrcholu Schilthorn – Piz Gloria pak nelze odolat brunchi v první otáčecí restauraci na světě. Ta se během 45 minut otočí kolem své osy, takže vedle skvělých pokrmů si každý může vychutnávat i nezapomenutelné výhledy na okolní alpské vrcholy a slavnou trojici Eiger, Mönch a Jungfrau. Ve vrcholové stanici se nachází také interaktivní muzeum Bond World, což je pro každého fandu legendárního agenta 007 jednoduše must-see.
Za kulturou do Montreux
Další úsek našeho putování směřuje z Interlakenu přes Zweisimmen a Gstaad až do „uměleckého“ Montreux na břehu Ženevského jezera, to vše rovnou na palubě panoramatického vlaku GoldenPass Express, který patří mezi světové unikáty. Jedná se o první vlak světa, který za jízdy změní rozchod svého podvozku a odpadne tak přestup ve Zweisimmenu. Ve vlaku je možné volit mezi 1. a 2. třídou anebo si rovnou dopřát extra prémiovou Prestige Class.
Město Montreux nepochybně znají milovníci jazzu díky světově známému Montreux Jazz Festivalu, obdivovatelé literatury a historie si jej zase spojují se středověkým hradem Chillon ze 13. století, jenž inspiroval básníka Byrona k napsání básně „Vězeň chillonský“. Za návštěvu ale stojí i Queen Studio Experience Montreux, nahrávací studio, kde složila skupina Queen několik svých hitů. I proto se zde, na pobřeží Ženevského jezera, nachází také socha Freddieho Mercuryho, jejíž autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká. Montreux je jednoduše plné překvapení a zajímavých kulturních souvislostí, mimochodem, také se traduje, že díky kouři, který se jednoho dne linul nad jezerem, zde kapela Deep Purple složila svůj hit Smoke on the Water…
Nahoru na h/Horu
Po návštěvě města skoro až se středozemní atmosférou je načase se vrátit do hor, a to přímo k největší ikoně Švýcarska, hoře Matterhorn, kterou místní familiárně označují jako „Horu“. Cesta vlakem z Montreux zabere dvě a půl hodiny a po cestě si každý užije jak výhledy na místní vinice, tak i strmá stoupání po ozubnicové koleji v poslední etapě z Vispu do Zermattu.
Pro pobyt v Zermattu si rezervujte minimálně dva dny. První totiž určitě musíte vyjet nejvýše položenou lanovkou Evropy na Malý Matterhorn – Matterhorn Glacier Paradise. Panoramatická vyhlídková plošina, ledovcová jeskyně, ale i horské kino vytesané ve stanici lanovky – to jsou zdejší atrakce, na které jen tak nezapomenete. Druhý den by byl skoro až hřích nevyužít k lyžování s tou nejhezčí kulisou – výhledem na Matterhorn při lyžařském ski-safari.
Nejpomalejší rychlík světa
Jelikož naše cesta je ale o vlakovém putování, nesmí samozřejmě scházet ani cesta nejslavnějším a nejpomalejším rychlíkem světa, Ledovcovým expresem (i v tomto případě lze volit mezi 1. a 2. třídou a ultra luxusní Excellence Class). Po celé trase z Zermattu do Sv. Mořice, během níž si díky panoramatickým oknům všichni cestující mohou vychutnat nespočet fantastických výhledů, vlak překoná 291 mostů a 91 tunelů, my ovšem naše putování přerušíme již v Churu, nejstarším městě Švýcarska. Město samotné totiž stojí také za návštěvu – vyjet si zde můžete lanovkou na místní vrchol Brambrüesch a odtud zpět do Churu na saních.
Na skok do Itálie
Z Churu se poté vydáme dalším panoramatickým vlakem Bernina Express Rhétských drah do italského Tirana. Tato UNESCO trať Albula a Bernina prochází přes ikonický 65 metrů vysoký a 142 dlouhý viadukt Landwasser vedoucí přímo do skály, vede kolem ledovců Morteratsch a Diavolezza a pokračuje přes točitý viadukt u Brusia až do cílové stanice (časově vše vychází tak akorát na pravou italskou pizzu k obědu).
Cesta přes Itálii pak vede do švýcarského města Lugano, které se nachází v kantonu Ticino. Téměř povinností je dát si zde jednu z místních specialit – šafránové rizoto s hříbky a víno od místních vinařů. Tuto výbornou večeři si nejlépe vychutnáte v některé z útulných grotto restaurací – uměle vytvořených jeskyní (dnes restaurací), které se dříve využívaly k uskladnění vína a potravin.
Světlo na konci tunelu
Cestu z Lugana si v letních měsících užijete na palubě panoramatického vlaku Gotthard Panorama Express, v zimních měsících ovšem stojí za to dopřát si další světový unikát – jízdu nejdelším železničním tunelem světa, Gotthardským úpatním tunelem s délkou 57 km, vlakem Treno Gottardo. Tunel začíná v Ticinu a světlo světa opět uvidíte až po 20 minutách jízdy u Lucernského jezera. Ve Flüelenu je možné přesednout na dvou a půlhodinovou plavbu parníkem po jezeře do Lucernu. Během plavby vás čeká cesta historií – proplujete totiž kolem kaple Viléma Tella a louky Rütli, kde bylo 1. srpna 1291 založeno Švýcarsko podepsáním spříseženstva mezi kantony Uri, Schwyz a Unterwalden.
Z Lucernu směrem do výchozího i konečného Curychu pak následují poslední dvě vlakové etapy našeho putování – nejprve cesta vlakem Voralpen Express do St. Gallenu a poté vlakem kolem Rýnských vodopádů, jež jsou mimochodem největšími v Evropě. Když budete v St. Gallenu, zajděte si do některé z místních restaurací na lokální specialitu, klobásu Cervelat, a navštivte také místní klášter v centru města zapsaný na světovém seznamu památek UNESCO.