
Plánujete dovolenou? Trendem jsou coolcations: vyhnete se vedru a davům na plážích a zažijete třeba krásu polární záře
Coolcations pro ty, kteří nemají rádi vedro
Coolcations je taková dovolená, kdy se vyhneme žhnoucímu slunci a horku. Může to být proto nejen letní dovolená na severu, ale i dovolená na jihu mimo sezónu. V posledních letech lámou v létě teploty rekordy a loňský rok byl vůbec nejteplejším v dějinách měření. Čtyřicet stupňů ve stínu už proto v létě na jihu Evropy není nic výjimečného a ne každému jsou takové teploty příjemné. Coolcations se začaly objevovat v roce 2023, loni už začalo být jasné, že zájem o dovolenou v chladnějších destinacích nebude jen náhoda. A letos coolcations nechybí v žádném žebříčku turistických trendů.
Objevte díky coolcations krásy Finska, Norska i Grónska
Seznamu nejvyhledávanějších destinací kralují země severní Evropy. Hitem se stává Finsko, které láká na krásnou přírodu, polární záři i vesnici Santy Clause (Finsko je oficiálně domovem tohoto červeného mužíčka). Největším tahákem je Laponsko v čele s hlavním městem Rovaniemi. To ostatně turismus podpořilo mimo jiné třinácti novými přímými leteckými spoji s Evropou. Pokud si chcete krásy Finska vychutnat v klidu, je ale načase si pospíšit. Počet turistů mířících do Laponska totiž prudce roste – v roce 2023 město s 60 tisíci obyvateli přivítalo 1,2 milionu přenocujících návštěvníků. Letos to bude ještě víc a některé hotely hlásí obsazeno dokonce i na příští sezónu. A obyvatelé Rovaniemi už začínají mít obavy z nadměrného turismu: sehnat bydlení je čím dál těžší, řada bytů slouží jen ke krátkodobým pronájmům a ceny bydlení rostou...
Velkým lákadlem Skandinávie je polární záře a jedním z nejlepších míst, kde ji spatřit, je Abisko. Malá vesnička na severu Švédska zve návštěvníky na nezapomenutelný zážitek a spolu s městy Luleå a Piteå patří k dosud neobjeveným pokladům Švédska. V módě je pak samozřejmě stále i Norsko s jeho úchvatnými fjordy, rybářskými vesničkami, horami i ledovci. Kdo ale touží po skutečně čisté přírodě ještě nezasažené turismem, ten by měl zamířit do Grónska.
Ostrov patřící Dánsku ležel až dosud na okraji zájmu, protože je prostě daleko. Navíc v metropoli Nuuku chyběla na letišti ranvej, na které by mohla přistávat větší letadla. To se ale změnilo koncem listopadu loňského roku, kdy se otevřela nejen nová ranvej, ale i letištní budova. Nuuk se tím otevřel světu a Grónsko doufá, že tím podpoří turismus. „Jsme přesvědčení, že to bude mít obrovský dopad. Jsem si jistý, že sem začne jezdit hodně turistů,“ těší se Jens Lauridsen, výkonný ředitel Grónských letišť. Příští rok se další mezinárodní letiště otevře v Ilullisatu, které je známé plovoucími ledovci. A třetí letiště se otevře v Qaqartoqu, největším městě na jihu ostrova. Je tak nejvyšší čas objevit Grónsko v jeho divoké podobě, dokud sem nemíří davy turistů. A na co se na tomto ostrově můžete těšit? Je to hlavně skutečná divočina, kde celé dny nemusíte potkat ani živáčka. Je to i skvělé místo pro plavbu mezi ledovci a odpočinek od ruchu velkoměst.
Kdo touží po dálkách, ten může na coolcations vyrazit na Aljašku s národním parkem Denali a slavným Anchorage a také do Kanady. Tam je cestovatelským hitem město Banff. Z něj můžete objevovat krásy Rocky Mountains, jezero Louise a milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet skijoring, tedy jízdu se psem nebo koněm na běžkách.
Coolcations jako trend, který změní cestování? Možná je to jen móda
Ačkoli zájem o severské destinace stoupá, zatím rozhodně nejde říct, že by coolcations vytlačily plážové dovolené. Třeba Němci loni podnikli 65 milionů dovolených a jen 3,6 milionu z nich patřilo severským destinacím. Nejžádanějším zůstalo Španělsko, Itálie, Řecko, Chorvatsko a Turecko. Peter Zellmann, ředitel vídeňského Institutu pro výzkum odpočinku a turismu, je přesvědčený, že coolcations není nic jiného, než marketingový vynález.
„K této myšlence vedlo přání, aby to tak bylo,“ tvrdí Zellmann. Zatím podle něj nemáme žádný důkaz, že by coolcations byly skutečně trendem. Severní Evropa nebo alpské regiony mohou být podle něj alternativou, pokud podnebí na jihu Evropy začne být nesnesitelně horké. „Je možné, že v budoucnosti bude toto téma opravdu důležité, ale zatím jsme od toho ještě hodně daleko,“ dodává Zellmann. To, zda se cestování promění v důsledku klimatických změn, se podle něj potvrdí až za desítky let. Ti, kteří raději než norské fjordy a polární záři objevují malé vesničky na jihu Evropy a pak si odpočinou ve vyhřátém písku na pláži, tak mohou s klidem dál plánovat svou vysněnou dovolenou.
Noční turismus, delší dovolené i romantické pobyty na vzestupu: to jsou další trendy letošního roku
Cestování se ale letos nebude točit jen kolem coolcations, ostatně ne každý chce před horkem utíkat. Do módy se vracejí romantické dovolené. Důvod je jednoduchý: například studie Forbes Health uvádí, že 79 procent generace Z už má dost seznamování a vztahů, které by nevznikly nebo nefungovaly bez digitálních technologií. Roste proto zájem o dovolené, kde se lidé seznamují a potkávají s dalšími lidmi pěkně postaru.
Kde naopak zájem o digitální technologie roste, to je plánování dovolené – a to zejména pomocí umělé inteligence (AI). Nadnárodní společnost Amadeus, která poskytuje software pro globální cestovní ruch, v průzkumu zjistila, že polovina jejích zákazníků chce využít AI při tvorbě itineráře cesty, vyhledání nejefektivnějšího leteckého spojení i ubytování.
Další trend letošního roku souvisí s nadměrným turismem. Benátky, Barcelona, Santorini, Mallorca – to jsou nejznámější příklady destinací, kde místním přerostl turismus přes hlavu. A tak zatímco obyvatelé Mallorky nejčastěji zmiňují problémy s předraženým bydlením, hlukem, neukázněným chováním turistů i odpadky, třeba Santorini už přestává být příjemné i pro samotné turisty. Už dávno tu v sezóně nezažijete romantickou procházku romantickými uličkami. Teď se musíte prodírat davy lidí. A sledovat západ slunce na jedné z teras? Pokud jste rádi obklopeni stovkami dalších nadšenců, budete spokojení. Pokud byste si rádi vychutnali západ slunce v klidu, Santorini není v sezóně dobrá volba. A tak je jedním z trendů letošního roku také obrat k méně známým destinacím. BBC radí třeba Uzbekistán, Zanzibar nebo Madagaskar.
A vynechat nemůžeme takzvaný noční turismus neboli noctourism. Tento pojem v sobě neskrývá nic jiného než pozdní návštěvy muzeí, bioluminiscentních pláží i pozorování polární záře.