
Na kole bezpečně a moderně: helmy, jež zavolají pomoc a lze je nafouknout a složit, LED vesty, cyklo-airbagy a další vychytávky
Nafukovací helma nepřekáží a sedí každému
V dnešní době popularita cyklistiky roste. A to nejen v rovině výletů na kole. Mnozí v zájmu ochrany životního prostředí (ale i vyšší efektivity pohybu) volí kolo třeba i na cesty do práce či školy apod. V hustém provozu může být ale jízda na kole svého druhu hazardem. Alfou a omegou cyklistiky je proto helma. Sednout na kolo bez ní je ruská ruleta, která může skončit smrtí. Ostatně čísla hovoří sama ze sebe. Na českých silnicích každý rok umírá několik desítek cyklistů. Až 75 procent smrtelných úrazů je způsobeno zraněním hlavy, kterému lze jednoduše předejít tím, že si vezmeme helmu. Ta dokáže zabránit 85 procentům případů poranění hlavy a téměř 90 procentům poranění mozku. Naopak pokud helmu nemáme, podstupujeme při jízdě na kole dvacetkrát vyšší riziko smrti.
Helma by tak pro nás měla být absolutní samozřejmostí. Zároveň je to ale asi nejkomplikovanější cyklistické příslušenství, protože někomu na hlavě prostě „nesedí“. Navíc přestane být užitečná přesně ve chvíli, kdy z kola sesedneme. To většinou začne překážet. Na řadu pak mnohdy přichází otázka: kam s ní? Řešení je až geniálně jednoduché: britská firma Ventete vyvinula nafukovací helmu designově inspirovanou japonským uměním origami. Co to v praxi znamená? Je neuvěřitelně skladná.
Díky speciální pumpičce se helma nafoukne za pouhých 30 sekund. Jakmile ji nepotřebujete, stačí ji vyfouknout, složit a dát do kabelky nebo batohu (zmenší se na pouhých 10 procent velikosti v nafouknutém stavu) – ve složeném stavu je menší než laptop. To ocení zejména ti, kteří na kole jezdí do práce. Praktičnost ale rozhodně není na úkor bezpečnosti. Helma totiž pohlcuje náraz a také snižuje riziko prasknutí. Že navíc i skvěle vypadá, dokládá fakt, že získala ocenění Red Dot Design. Běžného uživatele ale bude zajímat spíše komfort při nošení, v tomto ohledu platí, že se helma přizpůsobí tvaru hlavy. Kromě toho výrobce při navrhování myslel i na ventilaci vzduchu, nežádoucí pocení tedy nehrozí.
Zatímco zmiňovaná nafukovací helma je na trhu nováčkem, mnozí cyklisté už moc dobře vědí, že chytré dnes nejsou jen telefony, ale také helmy. Ty v sobě mají zabudovaná světla (což platí např. pro hi-tech helmu Lumos), aby cyklisté byli v silničním provozu dobře vidět. Některé už dokonce mají i blinkr, aby ostatní řidiči věděli, že cyklista odbočuje. A velmi užitečný může být také detektor nárazu, který v případě nehody okamžitě pošle varování nouzovým kontaktům i záchranným složkám spolu s údaji o poloze, kde k nehodě došlo. Detektory pádu se prodávají i samostatně, a ty se pak upevňují na kolo.
Nejen helmy zachraňují životy
Většina technologických vychytávek pro cyklisty má jediný cíl: zvýšit jejich bezpečnost. Kolo se díky nim začíná tak trochu podobat autu. Výčet může začít zpětnými zrcátky: ta si sice můžete na řídítka namontovat, ale většině milovníků designu to trhá srdce. Se zpětným radarem už to není potřeba. Malá krabička se zabudovaným světlem, díky kterému je cyklista vidět na vzdálenost přesahující kilometr, upozorní na auta blížící se zezadu prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo cyklopočítače.
Ani airbagy nemusí být jen výsadou aut. K dostání je airbag chránící krk a trup. Funguje stejně jako airbagy v autě: v případě nárazu se nafoukne, a to skutečně velmi rychle. V minulosti byl k dostání také airbag na hlavu, který si cyklista ve složeném stavu připnul na krk. Přestože nápad vzbudil velký ohlas, ekonomicky nefungoval. Výrobce zkrachoval a zatím se nenašel nikdo, kdo by ve výrobě pokračoval.
Nebojte se na kole zazářit a být vidět. Reflexní prvky jsou jen začátek
A stejně jako v autě, i na kole platí: kdo svítí, je vidět. A kdo je vidět, ten snižuje riziko kolize. Mít přední i zadní světlo by měla být samozřejmost stejně jako reflexní prvky na oblečení, ale protože na kole platí čím víc, tím líp, k mání jsou již nejen helmy se zabudovanými světly, ale také vesty. Ty jsou obvykle vybaveny LED žárovkami různých barev, které cyklistu osvětlují na zádech i na hrudi a podle potřeby je možné zvolit různé režimy svícení – od svícení až po blikání. A ani tím ale nemusíte skončit.
Svítící kola nejsou jen pro děti! Když si do každého kola vpletete speciální LED pásky, budete jezdit stylově osvíceni barvou podle svého přání, takže budete nepřehlédnutelní – a to ve všech ohledech. A na kole se opravdu vyplatí být v centru pozornosti. LED osvětlení kolo rozzáří tak, že je vidět ze všech stran.
A zejména pro ty, kteří na kole jezdí hlavně po městě, máme ještě jeden tip: zvonek. Ano, čtete dobře. Mezi ostatními tipy je to sice technologický dinosaurus, na jeho užitečnosti to ale nic nemění. Bez cinknutí zvonku se ti před vámi nemají jak dozvědět, že je potřebujete nebo chcete objet. Takže i když to není výdobytek 21. století, až budete na jaře kontrolovat výbavu kola, myslete nejen na sebe, ale i na ostatní.