Je možná budoucnost bez tabáku? Na radikální snížení počtu „oldschool“ kuřáků máme už jen 16 let!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Freepik

Je možná budoucnost bez tabáku? Na radikální snížení počtu „oldschool“ kuřáků máme už jen 16 let!

Evropská unie si stanovila ambiciózní cíl: snížit do roku 2040 počet kuřáků klasických cigaret na méně než 5 % populace. Tato iniciativa reflektuje rostoucí obavy z negativních dopadů kouření na veřejné zdraví. Švédsko, které tento milník splní nejspíše již tento rok, ukazuje, že cíl rozhodně není nedosažitelný, a to díky oblibě alternativ jako snus či nikotinové sáčky​​​​. Podaří se to do stanoveného roku i nám?
Michal Černý Autor
19. 3. 2024

Švédsko – severský oheň bez kouře

Ve Švédsku, kde kouření klasických cigaret výrazně pokleslo, se dlouhodobě těší popularitě snus. To je forma tabáku, která se neužívá kouřením, ale umístěním pod ret. V posledních letech se zde rovněž rozšířily nikotinové sáčky, které neobsahují tabák a považují se díky výzkumům za ještě méně rizikové. Oba produkty se staly celkem důležitou součástí strategie snižování škod spojených s kouřením, přičemž některé studie uvádějí, že obsahují až o 99 % méně škodlivin než cigarety. I díky tomu Švédsko vede v EU nejen s nejnižším počtem kuřáků, ale i nejnižší mírou výskytu rakoviny plic​​.

Přístup k nikotinovým sáčkům a podobným artiklům se ale v různých členských státech EU liší. Například v Nizozemsku byl prodej nikotinových sáčků zakázán, a dokonce existují diskuse o možném rozšíření tohoto zákazu na celou unii. Zároveň se plánují daňové změny, které by zahrnovaly zdanění méně rizikových alternativ, kromě sáčků by se to týkalo třeba i elektronických cigaret. Tyto kroky však zatím brzdí nejrůznější odborníci, kteří varují, že podobně striktní regulace mohou naopak nadělat více škody než užitku.

Proč k takovým úvahám vůbec dochází? Nemělo by snad být dobře, že se lidé odklání od tabáku a volí méně závadné alternativy? Odpověď bude nejspíše v obavách, že příliš dostupné náhrady tabáku vyvolají, zejména mezi mladými lidmi, závislost na nikotinu.

Velká generační aktualizace

Evropská unie se díky trendu odklonu od klasických cigaret zavázala k vytvoření tzv. „beztabákové generace“, oficiálně se projekt jmenuje „Výzva k dosažení prostředí bez tabáku a první evropské generace bez tabáku“. Cílem této evropské občanské iniciativy je postupné vyřazení tabáku ze všech členských států EU za účelem zlepšení veřejného zdraví, přičemž spolupracuje s 37 organizacemi z 19 zemí.

Ambicí je žít po roce 2040 v prostředí, kde nové generace již vyrůstají bez závislosti na tabákových výrobcích. Tento záměr zahrnuje široké spektrum opatření, od vzdělávání a prevence v mladém věku, přes regulaci reklamy a prodeje tabákových výrobků, až po podporu jejich alternativ. V tomto kontextu se nikotinové sáčky a jiné bezdýmné produkty jeví jako obrovsky klíčové nástroje.

Za účelem dosažení takového cíle je nezbytné pokračovat ve výzkumu a monitorování dopadů nikotinových sáčků a alternativních produktů na zdraví. V tomto směru je důležitá transparentní a nezávislá vědecká práce, která zajistí, že se politici budou rozhodovat na základě těch nejmodernějších důkazů a zjištění.

<Path> Sexy Daniel Bederov rád kouří! Přesvědčte se o tom sami ve fotogalerii!Zdroj:

Mezinárodní perspektiva

Evropská unie není jedinou, která se snaží omezit škody spojené s tabákem. Mnoho zemí po celém světě přijímá podobné strategie, ať už prostřednictvím regulace, daní či omezení rekamy.

Cesta k dosažení cíle EU bude vyžadovat koordinované úsilí na všech úrovních – od lokálních komunit přes národní vlády, až po nejrůznější mezinárodní organizace. Nikotinové sáčky a podobně inovativní produkty hrají v této strategii klíčovou roli, ale je důležité, aby byly správně regulovány a podporovány v kontextu širší strategie veřejného zdraví, která zahrnuje prevenci a vzdělávání.

Tipy redakce

Určitě vás také ještě zajímá, jak jsme na tom my. A pokud s nadšením čekáte, že se brzy přiblížíme Švédsku, pak nejspíše přijde zklamání. Procento klasických kuřáků se u nás pohybuje dlouhodobě stabilně okolo 25 % populace, z čehož vyplývá, že rok 2040 je pro nás ještě docela dobře uchopitelná doba.

Co tomu může výrazně pomoct? Když sami tabákoví giganti budou postupně transformovat výrobu. Což se samozřejmě děje. Příkladem budiž rovnou jeden z těch nejznámějších – British American Tobacco (BAT).


BAT, jako jedna z vedoucích společností na trhu s tabákovými výrobky, se v posledních letech zaměřila na rozvoj a výrobu nikotinových sáčků. Jejich produktová řada VELO je uživatelům sáčků velmi dobře známá. Tento strategický krok odráží snahu firmy reagovat na rostoucí trend hledání alternativ k tradičnímu kouření.

Sáčky, které se umisťují pod ret, jsou navrženy tak, aby nabídly různé úrovně intenzity a příchutě, což spotřebitelům umožňuje najít produkt, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám a preferencím.

Strategie BAT je také samozřejmě reakcí na rostoucí veřejné tlaky, které požadují snižování počtu kuřáků a zlepšení veřejného zdraví. Kromě toho, že nikotinové sáčky nabízejí alternativní způsob konzumace nikotinu, otevírají také diskuzi o tzv. „harm reduction“, tedy snižování škod spojených s užíváním návykových látek.

Sáčky obsahují pouze vysoce kvalitní suroviny, jako je derivovaný nikotin, voda, dřevitá vlákna (celulóza) eukalyptus, borovice, aromatické látky a náhradní sladidla
Foto: BAT / Se svolením

V kontextu těchto debat a výzev se BAT a podobné společnosti snaží samy sebe ukázat jako přední hráče v oblasti inovací a vývoje produktů, které by mohly přinést pozitivní změny v oblasti veřejného zdraví a konzumace nikotinových výrobků. Tím pádem je dobrá konkurence a začíná vznikat opravdu pestrá paleta možností.

Modernizovaná řada VELO přichází s novým brandingem, který má usnadnit uživatelům orientaci v takto širokém portfoliu produktů. Výrazné a signifikantní barvy, nová jména evokující konkrétní příchutě a jasné označení intenzity ve variantách Mellow, Original a Intense jsou třeba klíčové prvky této inovace. Bezpečnostní mechanismus „V-lock“ je další novinkou, jehož cílem je zabránit snadnému otevření produktu dětmi.

<Path> Zdravotní sestra ukazuje na plících kuřáka, co se stane, když se do nich napumpuje vzduch. Po zhlédnutí virálního hitu si už nezapálíteZdroj: independent.co.uk

S příchodem čtyř nových variant s příchutěmi máty, eukalyptu, skořice a pomeranče rozšiřuje BAT možnosti pro nadšené hledače alternativ. Kompletní řada 10 různých variant nikotinových sáčků VELO bude dostupná prostřednictvím e-shopu batstore.cz a v síti vybraných trafik a čerpacích stanic od dubna 2024.

Na konec je důležité zdůraznit, že stejně jako všechny nikotinové produkty, i tyto alternativy jsou určeny výhradně dospělým uživatelům.

 

 

Zdroj: batstore.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop