Jak zlepšit kvalitu života vašich mazlíčků? Zkuste hmyzí proteiny!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Unsplash / Noémi Macavei-Katócz

Jak zlepšit kvalitu života vašich mazlíčků? Zkuste hmyzí proteiny!

Máte doma psího kamaráda, který je neúnavným zdrojem energie, nebo kočičího přítele, jehož elegance a grácie vás neustále ohromují? Zajímalo vás někdy, co stojí za jejich nekonečnou vitalitou a radostí ze života? Je to jen díky společně stráveným chvílím a nekonečným hrám, nebo bychom měli hledat odpověď také v jejich miskách? Možná je tajemstvím jejich zdraví a elánu kvalitně vybalancovaná strava. Ale jak se v tom všem orientovat a vybrat to opravdu nejlepší pro naše čtyřnohé členy rodiny?
Michal Černý Autor
22. 4. 2024

Správná výživa je základním kamenem zdravého a spokojeného života našich čtyřnohých přátel. Stejně jako u nás může nevhodně zvolená dieta u zvířat přivodit celou řadu zdravotních potíží – od obezity až po srdeční nemoci či diabetes. Proto je výběr kvalitního krmiva, které zohledňuje jedinečné potřeby každého mazlíčka v různých etapách jeho života, naprosto klíčový.

Co do misky našich miláčků přidáváme, by mělo být plné výživných složek, podporujících nejen silný imunitní systém a krásnou srst, ale i celkovou vitalitu a energii. To vyžaduje najít tu správnou rovnováhu mezi bílkovinami, tuky, vitamíny a minerály, přičemž je třeba zohlednit individuální potřeby každého jedince – ať už je to živé štěně plné energie, dospělý pes s klidnou povahou nebo senior, který si zaslouží obzvláště pečlivou péči.

Ale jak se v dnešní době neustálých inovací a nových poznatků v oblasti výživy orientovat? Věda každou chvíli hledá cesty, jak posunout kvalitu krmiv na novou úroveň tak, aby podpořila dlouhověkost a zdraví našich mazlíčků, a tak to může být chvílemi docela matoucí. 

Jako první si představme jednu z variant, která získává na čím dál větší oblibě – hmyzí potravu.

Hmyz jako revoluční zdroj proteinu

Hmyz jako zdroj proteinu představuje revoluční trend ve výživě, který se zakládá na hledání udržitelnějších a ekologicky šetrnějších způsobů, jak pokrýt jejich nutriční potřeby. V posledních letech se zvýšil zájem o alternativní zdroje proteinů, a hmyz se ukázal být jednou z nejvíce slibných možností. Tato změna má potenciál nejen zlepšit zdraví našich domácích kamarádů, ale také snížit ekologickou stopu spojenou s produkcí jejich krmiva.

Hmyz je vysokým zdrojem kvalitního proteinu, který je bohatý na esenciální aminokyseliny, nutné pro zdravý růst a udržení dobré kondice. Kromě toho obsahuje hmyzí protein vitamíny, minerály a je zdrojem zdravých tuků, včetně omega-3 mastných kyselin, které jsou klíčové pro zdravou srst a podporu imunitního systému.

Chov hmyzu je též mnohem méně náročný na přírodní zdroje než tradiční zemědělství. Hmyz vyžaduje méně vody, méně půdy a produkuje méně skleníkových plynů. To činí hmyzí protein nejen výživově bohatým, ale také ekologicky udržitelným zdrojem.

Tato integrace do krmiv pro domácí mazlíčky signalizuje posun k inovativním a udržitelným postupům v průmyslu. Výrobci krmiv, kteří přijímají tento trend, nejen že reagují na rostoucí poptávku spotřebitelů po ekologicky šetrnějších produktech, ale také přispívají k ochraně životního prostředí tím, že snižují závislost na tradičních zdrojích proteinu.

<Path> Vypijte každý večer před spaním sklenici tohoto nápoje a hubněte v průběhu noci bez námahy!Zdroj: Pinterest

Přestože hmyz jako zdroj proteinu nabízí mnoho výhod, existují i určité výzvy. Jednou z nich je překonání kulturních bariér a předsudků spojených s konzumací hmyzu, byť se zde jedná o zvířata. Co si budeme povídat, mnoho lidí by nedalo svému miláčkovi nic, čemu sami nevěří nebo to rovnou odsuzují. Vzdělávání spotřebitelů o výhodách hmyzího proteinu a jeho pozitivním dopadu na životní prostředí může pomoci změnit vnímání a podpořit širší přijetí. 

Jedním z takových předsudků je například obecně šířená informace, že chitin, obsažený v hmyzu, je pro zvířata nestravitelný, neboť nejsou hmyzožravci. K tomu se pro Bezednou misku stručně a jasně vyjádřil v podcastu výživový poradce Martin Kváš:

Chitin má výrazné probiotické účinky a má vynikající vlivy na zdraví střevní mikroflóry, která ovlivňuje zdraví trávicího traktu“.

Další výzvou je zajištění, aby byly metody chovu hmyzu a zpracování proteinu etické a udržitelné, a aby kvalita a bezpečnost hmyzího proteinu splňovala všechny regulační požadavky pro krmivo domácích zvířat.

Tipy redakce

Jedním z průlomových trendů je začlenění alternativních zdrojů bílkovin, jako je kupříkladu hmyz, který se pyšní řadou výživových benefitů. Tyto inovativní produkty nejen, že poskytují vyváženou stravu, ale zároveň reflektují naše hlubší pochopení potřeb našich čtyřnohých přátel a jejich dopadu na planetu. O tom ale za chvilku. 

Jak tedy vybrat to nejlepší pro naše miláčky? Klíčem je neustálé vzdělávání se a pochopení složení krmiv, abychom dokázali rozpoznat, co přispívá k jejich zdraví a co by jim naopak mohlo škodit.

Evoluce ve světě krmiv

Krmivo pro naše domácí mazlíčky se vyvíjí s každým novým vědeckým objevem a inovací, což ukazuje, jak hluboce se staráme o jejich zdraví a štěstí.

Už od prvního komerčního krmiva pro psy, vytvořeného v roce 1860, jsme také urazili dlouhou cestu k rozvoji speciálně přizpůsobených diet, které odpovídají jedinečným nutričním potřebám našich mazlíčků. Ty podporují nejen jejich zdraví a pohodu, ale také zohledňují specifické výživové požadavky, které se liší podle věku, velikosti, rasy a zdravotního stavu jednotlivých zvířat.

Pojďme se tedy na tyto diety podívat hlouběji.

<Path> Jak si užívat jídlo a zároveň dostat svoje tělo do formy? Yes Krabičky vám splní obě přání!Zdroj: yeskrabicky.cz, FB: YES Krabičky

Dieta, nejlepší přítel zvířat i lidí

V posledních letech došlo ve vývoji krmiv pro domácí zvířata ke značnému pokroku, přičemž se zvláštní pozornost věnuje tvorbě veterinárních diet určených pro mazlíčky s konkrétními zdravotními potřebami. Tyto diety jsou pečlivě formulovány, aby podporovaly léčbu a prevenci široké škály zdravotních problémů, od chronických onemocnění ledvin, přes trávicí potíže, obezitu, až po alergie. Díky specializovanému složení, které zahrnuje pečlivě vybrané ingredience a nutriční profily, mají potenciál významně zlepšit kvalitu života našich čtyřnohých přátel.

Onemocnění ledvindiety pro mazlíčky s renálními problémy obvykle obsahují snížený obsah fosforu a bílkovin, ale zároveň jsou obohaceny o esenciální omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, které pomáhají snižovat záněty a podporují funkci ledvin.

Trávicí potížekrmiva určená pro zvířata s gastrointestinálními problémy jsou formulována tak, aby byla snadno stravitelná a zároveň podporovala zdravou mikroflóru ve střevech. Často obsahují prebiotika, probiotika a specifické zdroje vlákniny.

<Path> Co všechno si můžete dopřát, když hubnete, abyste dietu „nezabili“ jednou provždy?Zdroj:

Obezita – diety pro řízení hmotnosti obvykle obsahují nižší energetickou hodnotu, ale jsou navrženy tak, aby uspokojily chuť k jídlu mazlíčků a zároveň jim poskytovaly všechny nutné živiny. Často využívají složky s vysokým obsahem vlákniny, které přispívají k pocitu sytosti.

Alergie hypoalergenní diety jsou vyvinuty tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí. Mohou využívat alternativní zdroje proteinů, jako je hmyz, nebo hydrolyzované bílkoviny, které jsou rozloženy na tak malé fragmenty, že nevyvolávají imunitní odpověď.

Jaké jsou výhody veterinárních diet?

  • Přizpůsobení individuálním potřebám – umožňují přesné nutriční řešení pro specifické zdravotní stavu.
  • Podpora léčby – mohou sloužit jako doplněk k lékařské terapii, podporují rekonvalescenci a pomáhají v prevenci návratu problémů.
  • Zlepšení kvality života – pomáhají mazlíčkům cítit se lépe, zlepšují jejich celkové zdraví a mohou vést k delšímu a šťastnějšímu životu.

A teď si jistě říkáte, že to je vše krásné, ale poměrně složité. Existuje vůbec jedno místo, kde jednoduše najít konkrétní vhodné krmivo, kvalitní informace a taky někoho, kdo vám poradí? Ano, existuje!

<Path> Jste krásnější, než si myslíte! Nevěříte? Zkuste se na sebe podívat s odstupem a uvědomit si, jak funguje sebekritika. Jak na to?Zdroj: hackspirit.com

Bezedná miska

Bezedná Miska je český online obchod, který se specializuje na krmiva a doplňky pro domácí mazlíčky. Nabízí široký sortiment produktů pro psy, kočky a další zvířata, včetně kvalitních krmiv, pamlsků, hraček, oblečení a dalších potřeb. Společnost klade důraz na kvalitu a zdraví svých produktů a zároveň se snaží poskytovat pohodlný a snadný způsob nákupu pro zákazníky.

V rámci nabídky Bezedné misky najdete široký sortiment krmiv Brit CareCalibra, která jsou přizpůsobena různým potřebám a přáním vašich domácích mazlíčků. Od specializovaných diet pro zdraví kloubů až po inovativní krmiva s hmyzím proteinem, Bezedná miska nabízí pohodlné řešení pro zajištění toho nejlepšího pro vaše mazlíčky.

Jedním z inovativních produktů je řada Brit Care Sustainable, která představuje přelom v oblasti krmiv pro domácí mazlíčky. Tyto krmiva kladou důraz na kombinaci udržitelnosti a zdraví, přičemž využívají hmyz jako klíčový zdroj proteinů. Hmyzí protein je chutný, vysoce stravitelný a bezpečný pro psy s alergiemi nebo trávicími problémy. Další významnou surovinou v těchto krmivech je kuřecí maso, které je lehké, jemné a plné vitamínů. Receptura Sustainable je obohacena probiotiky a je vhodná pro všechny psy.

Na stránkách Bezedné Misky můžete také nalézt veterinární diety Calibra, které jsou speciálně navrženy tak, aby podporovaly zdraví mazlíčků s konkrétními zdravotními potřebami. Tyto diety reagují na individuální potřeby zvířat a reflektují rostoucí trend udržitelnosti ve výrobě krmiv. 

 

Zdroj: bezednamiska.cz

Populární
články

E-Shop