Moderní schodiště z oceli oživí váš pracovní i domácí interiér
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Atreon/Se svolením

Moderní schodiště z oceli oživí váš pracovní i domácí interiér

Schodiště z oceli nebo hliníku může mít mnoho podob. Záleží na velikosti i vzhledu celého prostoru a také na tom, jestli se má stát dominantním prvkem nebo spíše nenápadným doplňkem. Můžete se rozhodovat mezi lehkostí a minimalismem v neutrálních barvách nebo robustními schody v kontrastních tónech, kterých si všimne opravdu každý. Ocelové schodiště si můžete zkrátka nechat vyrobit přesně na míru konkrétnímu prostoru. 
Redakce Redakce Autor
12. 4. 2024

Modulové (segmentové) se dokážou dokonale přizpůsobit prostoru 

Pokud schodiště tvoří jednotlivé díly, nazývá se buď segmentové nebo modulové. Jeho výhody spočívají hlavně ve variabilitě a dokonalém přizpůsobení se okolnímu prostoru. „Vybírat můžete z přímého i lomeného provedení, nebo dokonce ze schodišť ve tvaru U. A zároveň nejste omezeni barevnou kombinací nebo konstrukční výškou, pokud je tedy v souladu s bezpečnostními normami,“ doporučuje Patrik Duda, zakladatel společnosti Atreon, která se zaměřuje na prodej hutního materiálu pro firmy i kutily.

Točité se hodí i do malých prostor 

Velmi efektně vypadá také točité schodiště, které se schová i do malých prostor, ale zároveň na sebe dokáže upozornit uprostřed areálu, haly nebo chodby. Pokud je vyrobené z kovu, tvoří ho zpravidla středový sloup a zakroužené schodnice. Uvnitř jsou ale oblíbené i kombinace se dřevem nebo sklem. Jen pozor na větší výrobní nároky spojené s vyšší cenou!

Patrik Duda, zakladatel společnosti
Foto: Atreon/Se svolením

Bočnicové schody jsou ideální pro strmější provedení 

Do menších domů nebo loftů se skvěle hodí moderní schodiště s bočnicemi, které do interiéru krásně zapadne a nezabere mnoho místa. Nášlapné plochy mohou být jak ze dřeva, tak z nerezu či hliníku. A velmi praktické je u bočnicového ocelového schodiště to, že snese i strmější provedení, a přesto se dá pohodlně využívat. 

Třmenové působí vzdušně a stylově 

Další možností jsou třmenové ocelové schody, kdy nášlapy z jedné strany připojíte přímo ke stěně. Spojované jsou pak pomocí třmenů a sloupků zábradlí. Celek tak působí vzdušně a stylově. Tento typ schodiště z oceli se hodí hlavně do moderních interiérů. 

Povrchová úprava pro vysokou odolnost a dokonalý vzhled 

Vnitřní ocelové schodiště se zpravidla upravuje lakováním, aby dobře vypadalo a zároveň se na něm neusazovaly nečistoty. Lze ho natřít, ideálně práškovat, jakoukoliv libovolnou barvou. Do exteriéru je vhodnější ošetření žárovým zinkováním nebo vypalovacími laky, které účinně chrání před působením UV záření, změnami teplot i náročnými povětrnostními podmínkami. Nášlapné plochy venkovních schodišť je zároveň nutné opatřit protiskluzovými prvky. Jde zejména o speciální fólie, lišty nebo hrany. 

<Path> Jak vycházet s životním partnerem, když spolu chodíte do práceZdroj:

Co říkají předpisy? 

Pamatujte na to, že každé ocelové schodiště musí splňovat technické požadavky, které stanovuje norma ČSN ISO 6707–1 (730000). Ta definuje jednotlivé prvky, tedy například schodišťové stupně či jejich spojnice (schodišťová ramena) a dále i nosné součásti, jako jsou schodnice nebo nosné sloupy. „Dále určuje rozměry schodiště, výšku stupňů a také zábradlí. A samozřejmě zohledňuje i pravidla požární bezpečnosti, mechanickou odolnost nebo stabilitu schodiště,“ dále upozorňuje Patrik Duda.

Tipy redakce

Zábradlí jako bezpečností i designový prvek 

Podle zákonných norem je nutné zábradlí ke schodišti instalovat vždy, když je více než třístupňové. Ve většině případů se mu tedy nevyhnete. Podle čeho vybírat?

Platí zde podobná pravidla jako pro schodiště. Do exteriéru se doporučuje ocel, která je odolná a má dlouhou životnost, kdežto v interiéru krásně vypadá dřevo, které místnost příjemně zútulní. A vzdávat se nemusíte ani efektního skla nebo kombinace oceli s těmito materiály. „Jen nezapomeňte dodržet předepsanou výšku, která závisí na velikosti volného prostoru vedle schodiště – legislativní normy jsou stanoveny i pro tyčové a skleněné výplně a další prvky,“ doplňuje pan Duda.

Jednoduchá údržba a dlouhotrvající odolnost 

Ocelová schodiště vás potěší nejen vysokou a dlouhotrvající odolností vůči opotřebení a povětrnostním vlivům, tak snadným mytím a čištěním. Doma si vystačíte s běžnými úklidových prostředky – mopem a šetrným detergentem, na zahradě můžete využít i vysokotlaký čistič (vapku).

Pískování nebo čištění vodní párou či suchým ledem vyžadují pouze výrazně znečištěné schody v průmyslových podnicích a výrobních halách. Jednou z mála negativních vlastností ocelového schodiště je nízká odolnost proti požáru. A pokud nejsou provedeny příslušné povrchové úpravy, může být kluzké a hlučné. Tomu se ale snadno vyhnete díky protiskluzovým lištám či fóliím a za pomoci tlumících obkladů. 

Jaká schodiště se vám nejvíce líbí? Chodíte často po schodech, anebo jste si už plně zvykli na ta jezdící?

 

Zdroj: atreon.cz

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop