Moderní schodiště z oceli oživí váš pracovní i domácí interiér
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Atreon/Se svolením

Moderní schodiště z oceli oživí váš pracovní i domácí interiér

Schodiště z oceli nebo hliníku může mít mnoho podob. Záleží na velikosti i vzhledu celého prostoru a také na tom, jestli se má stát dominantním prvkem nebo spíše nenápadným doplňkem. Můžete se rozhodovat mezi lehkostí a minimalismem v neutrálních barvách nebo robustními schody v kontrastních tónech, kterých si všimne opravdu každý. Ocelové schodiště si můžete zkrátka nechat vyrobit přesně na míru konkrétnímu prostoru. 
Redakce Redakce Autor
12. 4. 2024

Modulové (segmentové) se dokážou dokonale přizpůsobit prostoru 

Pokud schodiště tvoří jednotlivé díly, nazývá se buď segmentové nebo modulové. Jeho výhody spočívají hlavně ve variabilitě a dokonalém přizpůsobení se okolnímu prostoru. „Vybírat můžete z přímého i lomeného provedení, nebo dokonce ze schodišť ve tvaru U. A zároveň nejste omezeni barevnou kombinací nebo konstrukční výškou, pokud je tedy v souladu s bezpečnostními normami,“ doporučuje Patrik Duda, zakladatel společnosti Atreon, která se zaměřuje na prodej hutního materiálu pro firmy i kutily.

Točité se hodí i do malých prostor 

Velmi efektně vypadá také točité schodiště, které se schová i do malých prostor, ale zároveň na sebe dokáže upozornit uprostřed areálu, haly nebo chodby. Pokud je vyrobené z kovu, tvoří ho zpravidla středový sloup a zakroužené schodnice. Uvnitř jsou ale oblíbené i kombinace se dřevem nebo sklem. Jen pozor na větší výrobní nároky spojené s vyšší cenou!

Patrik Duda, zakladatel společnosti
Foto: Atreon/Se svolením

Bočnicové schody jsou ideální pro strmější provedení 

Do menších domů nebo loftů se skvěle hodí moderní schodiště s bočnicemi, které do interiéru krásně zapadne a nezabere mnoho místa. Nášlapné plochy mohou být jak ze dřeva, tak z nerezu či hliníku. A velmi praktické je u bočnicového ocelového schodiště to, že snese i strmější provedení, a přesto se dá pohodlně využívat. 

Třmenové působí vzdušně a stylově 

Další možností jsou třmenové ocelové schody, kdy nášlapy z jedné strany připojíte přímo ke stěně. Spojované jsou pak pomocí třmenů a sloupků zábradlí. Celek tak působí vzdušně a stylově. Tento typ schodiště z oceli se hodí hlavně do moderních interiérů. 

Povrchová úprava pro vysokou odolnost a dokonalý vzhled 

Vnitřní ocelové schodiště se zpravidla upravuje lakováním, aby dobře vypadalo a zároveň se na něm neusazovaly nečistoty. Lze ho natřít, ideálně práškovat, jakoukoliv libovolnou barvou. Do exteriéru je vhodnější ošetření žárovým zinkováním nebo vypalovacími laky, které účinně chrání před působením UV záření, změnami teplot i náročnými povětrnostními podmínkami. Nášlapné plochy venkovních schodišť je zároveň nutné opatřit protiskluzovými prvky. Jde zejména o speciální fólie, lišty nebo hrany. 

<Path> Vyhrajte stylové lounge křeslo Butterfly v hodnotě 10 700 Kč!Zdroj:

Co říkají předpisy? 

Pamatujte na to, že každé ocelové schodiště musí splňovat technické požadavky, které stanovuje norma ČSN ISO 6707–1 (730000). Ta definuje jednotlivé prvky, tedy například schodišťové stupně či jejich spojnice (schodišťová ramena) a dále i nosné součásti, jako jsou schodnice nebo nosné sloupy. „Dále určuje rozměry schodiště, výšku stupňů a také zábradlí. A samozřejmě zohledňuje i pravidla požární bezpečnosti, mechanickou odolnost nebo stabilitu schodiště,“ dále upozorňuje Patrik Duda.

Tipy redakce

Zábradlí jako bezpečností i designový prvek 

Podle zákonných norem je nutné zábradlí ke schodišti instalovat vždy, když je více než třístupňové. Ve většině případů se mu tedy nevyhnete. Podle čeho vybírat?

Platí zde podobná pravidla jako pro schodiště. Do exteriéru se doporučuje ocel, která je odolná a má dlouhou životnost, kdežto v interiéru krásně vypadá dřevo, které místnost příjemně zútulní. A vzdávat se nemusíte ani efektního skla nebo kombinace oceli s těmito materiály. „Jen nezapomeňte dodržet předepsanou výšku, která závisí na velikosti volného prostoru vedle schodiště – legislativní normy jsou stanoveny i pro tyčové a skleněné výplně a další prvky,“ doplňuje pan Duda.

Jednoduchá údržba a dlouhotrvající odolnost 

Ocelová schodiště vás potěší nejen vysokou a dlouhotrvající odolností vůči opotřebení a povětrnostním vlivům, tak snadným mytím a čištěním. Doma si vystačíte s běžnými úklidových prostředky – mopem a šetrným detergentem, na zahradě můžete využít i vysokotlaký čistič (vapku).

Pískování nebo čištění vodní párou či suchým ledem vyžadují pouze výrazně znečištěné schody v průmyslových podnicích a výrobních halách. Jednou z mála negativních vlastností ocelového schodiště je nízká odolnost proti požáru. A pokud nejsou provedeny příslušné povrchové úpravy, může být kluzké a hlučné. Tomu se ale snadno vyhnete díky protiskluzovým lištám či fóliím a za pomoci tlumících obkladů. 

Jaká schodiště se vám nejvíce líbí? Chodíte často po schodech, anebo jste si už plně zvykli na ta jezdící?

 

Zdroj: atreon.cz

Populární
články

Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý
Nová díl Výměny manželek ukazuje život studentů v polyamorním vztahu a ukazuje, že i když se na první pohled zdá všechno růžové, realita je často jinde
LIDÉ

Žijí v polyamorním vztahu, aby se měl kdo starat o zvířata. Nový díl Výměny manželek je zajímavou sondou do života moderní mládeže

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Cestovat jen s batohem se vyplatí
SUMMER VIBES

„Nejlepší věci na cestách jsou ty, které jsou zadarmo,“ říká autorka blogu Cestuji za kačku. Zkusíte její tipy na levné cestování?

Autor: Michal Černý
Penis slouží jako detektor zdraví
TĚLO & MYSL

Varovné signály o zdravotním stavu, které vysílá penis. Jaká onemocnění může mužská chlouba prozradit?

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
Ochrana před sluníčkem je třeba nejen u moře
TĚLO & MYSL

Co sledovat na etiketě opalovacího krému a kdy se mazat? Aneb jak krém vybrat a užít, aby chránil pleť před stárnutím i rakovinou

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop