Minimalismus je out. Rok 2024 vítá útulno s nádechem nevyzpytatelnosti a rozmarů
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Minimalismus je out. Rok 2024 vítá útulno s nádechem nevyzpytatelnosti a rozmarů

Kam se ubírají interiérové trendy v následujícím roce? Vymalujte na zeleno a lamino potáhněte manšestrem. Design obrací o 180° a na scénu přichází bydlení plné romantiky a krásných věcí.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
15. 2. 2024

Podobně jako v módě, i interiérový design v letošním roce ustoupí od minimalistického ladění a na scénu přijde plný výraz, eklektické míchání a romantika. Dost už totiž bylo luxusního bydlení, které vypadá jako reklama na omyvatelné lamino, v kurzu je krása, která nenudí.

Upřímně, minimalismus je krásný. Někdy a někde, když je provedený citlivě, s elegancí, rozmyslem a v rámci systematického konceptu. Pak vypadá dobře. Stejně tak životní minimalismus, kdy si vystačíte s málem, nehromadíte zbytečné krámy a nekupujete každou hovadinu, kterou potkáte na laciném e-shopu, je v dnešní konzumní společnosti užitečný. Jenže pak je tu taky „minimalismus“ šedé hranaté sedačky z IKEA a kuchyňských skříněk v bílém lesku, protože „tmavá kuchyň bude jako jeskyně“. Jenže spíš než sofistikovaný minimalismus je to katalogová uniformita. Je ale škoda bydlet v nezajímavém interiéru.

Samozřejmě, že byty na fotkách v realitních katalozích budou vybavené světlým neutrálním nábytkem, ta obrovská okna nebudou zakrytá závěsy a uprostřed obřího mramorového stolu bude stát jediná mísa limetek, ale v praxi nikomu, kdo v prostoru opravdu bydlí a není obsesivně posedlý neustálým úklidem, takový obyvák moc dlouho nevydrží. A tak radostně vítáme změnu kurzu a ústup od neinvenční nudy k interiérům, ze kterých čiší osobnost, zážitky a taky jedinečná povaha jejich obyvatel.

Koberec patří na stěnu

Jinými slovy budou nejvíc trendy interiéry zařízené v duchu lehčího romantického maximalismu. Nemusíte byt ověsit brokátovými závěsy a křišťálovými lustry, ale bez směsi textur, materiálů a klidně také vybavení různých stylů to letos nepůjde. Pokud smutníte, že nemáte všechen nábytek ze stejné kolekce, nebo že polštářky na pohovce neodpovídají barvou potahům, utřete lzy a začněte se radovat – základ k eklektickému míchání máte skvěle položený.

Použití textilií je vůbec vynikající způsob, jak dosáhnout požadované útulnosti. Nebojte se potahů, závěsů ani koberců. Ty navíc klidně můžete „plácnout“ i na stěnu – tapiserie sice nejsou pro každého, ale vypadají neuvěřitelně honosně. Přesně v maximalistickém duchu letošního roku. Nejste-li si jistí, zvolte jednoduchý grafický vzor s výraznou texturou tkaniny.

Ložnicím pak opulentní nádech dodá originální povlečení. Vyhněte se ale kýči. Koťátka, obří vlčí máky nebo motivy nočních měst nechte lidem, kterým na vkusu nesejde, vy raději zvolte kvalitní textil a design, který nebude stárnout, například umělecké kreace naší přední návrhářky Blanky Matragi na bavlněném saténu povlečení Matějovský. Doplnit ho pak můžete třeba závěsy ve stejných barevných odstínech. Odkud budou, je jedno, klidně zvolte i vlastní tvorbu, jste-li textilně nadaní nebo máte třeba tvořivě zapálené kamarády. Osobitost se počítá a plusové body jdou těm, kdo recyklují. Jestli vás ale osloví doplňky v „Háemku“ nebo cestou kolem domácích potřeb, sáhněte po nich.

<Path> Trendy v bytovém designu. Jaké barvy a materiály dominují v roce 2017?Zdroj:

Závěsy a záclony jsou skvělá cesta jak vdechnout interiéru romantickou duši. Ano, chytají prach, ale také rámují okna a při správném pověšení je umí opticky zvětšit. Podobně jako plédy, deky a přehozy „nakopnou“ i onu méně atraktivní sedací soupravu. Trendem ovšem budou spíš sezení v retro stylu. Anglické pohovky na nožkách, budoárové lenošky nebo pitoreskní křesílka. Čím divnější a extravagantnější, tím lepší, rozhodně ale pohodlné. Nábytku, který vypadá skvěle na fotce, ale v praxi je to spíš „Záhořovo lože“, máme už plné zuby. Pro kultivovanou sedačku, co má styl, ovšem nemusíte do butiku. Koupit ji můžete i v nábytkovém marketu jako je XXXLutz.

Pokladnice barev

Šedá je decentní. Šedá je neutrální. Šedá je cudná. A nudná. Naopak barvy jsou živé, dynamické, veselé a impozantní. A v kurzu jsou všechny jejich odstíny. Chcete-li jít přísně s dobou, nesmí vám letos v interiéru chybět nic světle broskvového, protože Pantone barvou roku je Peach Fuzz, odstín, který podle výkonné ředitelky institutu barev Pantone Leatrice Eiseman „vyzařuje teplo a moderní eleganci“. Podle pravidel barevné teorie ho snadno doplníte modrozelenými odstíny – mentolovou, tyrkysovou nebo petrolejovou.

Zdroj: Giphy

V kurzu jsou ovšem barvy obecně, ideálně syté tóny drahokamů. Spíš než na primární odstíny, ale vsaďte na něco osobitějšího. Vínová, smaragdová, hořčicová… Barvy nepatří ovšem jen na textil, ale také na stěny. Proč byste nemohli mít koupelnu námořnicky modrou nebo jedlově zelenou akcentovou stěnu v jídelně? Dokonale honosný a stylový prvek na zdech udělají samozřejmě také tapety. Vůbec se přitom nemusíte bát komplikovaných vzorů nebo tmavých barev.

Rozkvetlé bohatství textur

Kromě barev jsou v kurzu také textury a ruku v ruce s nimi jdoucí vzory. Je přitom celkem jedno, o jaké půjde. Nekonečně věčné proužky, hravé puntíky nebo honosný kašmírový vzor. A klidně vyšívaný zlatem či stříbrem, in je totiž také všechno kovové. Výjimečného efektu tak dosáhnete třeba kontrastem zrcadlového chromu a náročné rustikální tkaniny. Čímž jsme se dostali k texturám. Míchat je nejen povoleno, ale také doporučeno. Samet doplněný hedvábím, dřevěné obložení, přírodní kámen, keramika… Nebojte se vrstvit, ale zůstaňte nohama na zemi. I když chceme vykouzlit romantické mysteriózno, nesmíme interiér udusit.

Tipy redakce

Dokonale romantickým prvkem jsou pak květiny. Na potazích, na závěsech, tapetách, povlečení, přehozech, jako potisk a samozřejmě i ty opravdové. Živé dodají styl i nenápadným koutům vašeho obydlí, jako trvalou dekoraci ale můžete použít klidně květy sušené či jiné přírodní dekorace. Vázy, ve kterých je necháte vyniknout, zvolte s citem na danou vazbu. Bohaté květy růží nebo pivoněk doplňte jednoduchým tvarem a barvou, minimalistickým vazbám bude zase slušet třeba barevné sklo. Jako doplněk interiéru ovšem může sloužit i sklo samotné, třeba to luxusní z legendárního ateliéru Moser. Český křišťál je světovým pojmem a vašemu domovu dodá punc absolutní výjimečnosti. Výjimečnost a jedinečnost je totiž to, o co tu jde.

Zdroj: harpersbazaar.com, architecturaldigest.com, business.pinterest.com, pantone.com, Martin Lyko

Populární
články

Užívání testosteronu ovlivňuje i psychiku
TĚLO & MYSL

„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop