Křiklavá smrt tichého luxusu: Vytáhněte poklady divokého mládí, rok 2024 je ve znamení eklektické nadsázky a retra z přelomu tisíciletí
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Křiklavá smrt tichého luxusu: Vytáhněte poklady divokého mládí, rok 2024 je ve znamení eklektické nadsázky a retra z přelomu tisíciletí

Dost bylo nudného a drahého minimalismu ve stylu quiet luxury, na scénu přichází promyšlený zmatek barev, tvarů a potisků. Mladá generace sahá po retro stylu, kdo chce jít s dobou, musí být „eklektický dědeček“.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
1. 3. 2024

Takzvaný tichý luxus (quiet luxury) si svého zákazníka najde vždy. Jenže čeho je moc, toho je příliš, nebo spíš čeho je málo, to nám chybí. A tak máme radost, že po loňském módním minimalismu, který dominoval na přehlídkových molech, v regálech obchodů i na internetu, se do světa pánské módy v roce 2024 vrátí barvy, vzory a hlavně zábava.

Tichá móda, nebo také old money (staré peníze) je (nejen) módní styl spočívající v tom, že nosíte nebo používáte luxusní a super prémiové zboží, na kterém to ovšem vůbec není poznat. Tedy ne na první pohled nezkušeného oka. Jeho cenu totiž do světa nekřičí žádná viditelná značka ani obrovské logo. Naopak jde o kousky velmi klasické, ovšem v jistém smyslu také dokonalé. Z nejexkluzivnějších materiálu a skvěle padnoucí. A hlavně nenápadné, podle mota, že „máte tolik peněz, že ani nemusíte nikomu ukazovat, jak moc peněz máte“.

Pochopitelně ale loni všichni z ničeho nic absurdně nezbohatli. Trend tichého luxusu se do módy promítl prostě jenom svou estetikou. A všechno tak nějak vyčpělo. Příjemnou změnou sice bylo, že se lidé začali zaměřovat na nadčasovost, udržitelnost, dlouhodobou kvalitu a řemeslnou poctivost (které jsou v tak krásném protikladu k fenoménu fast fashion), jenže ve snaze vypadat nenápadně a jako, že vám na značkách nezáleží, taky upustili od barev, zábavných tvarů a vlastně čehokoliv zajímavého. Ne nadarmo si proto quiet luxury vysloužilo ironické označení „borecore“ („nudostyl“). Vypadá to ale, že mu odzvonilo.

Ahoj nové milénium, nebo teda staré

Pamatujete si, jaká móda se nosila, když se lámalo tisíciletí a svět se loučil s tím starým a pak oslavoval to nové? Tak to budete mít letos držení kroku s trendy snadné. Devadesátky, ale i nultá léta (začátek 2000) slaví comeback a všechno, co nám ještě nedávno přišlo jako nemožné retro, je letos nezbytné retro. Jestli máte na dně skříně zahrabané památeční rifle s cool nášivkami, které jste sice roky nevzali na sebe, ale nedokážete se s nimi rozloučit, máte štěstí! Už jsou totiž zase in. Džíny s vyšším pasem a rovnými nohavicemi, které nejsou upnuté, nesmí v roce 2024 chybět. Pro ultimátní devadesátkový look je pak samozřejmě nezapomeňte doplnit ledvinkou. Třeba tou v retro odstínech růžové, zelené, modré a žluté od Peak Performance.

Najet ale můžete také na streetovou notu a nahodit outfit postavený na volných kapsáčích, 00’s style! V portfoliu je teď má třeba i Karl Lagerfeld. Pokud nefandíte volným kalhotám, můžete obléct volného cokoliv jiného. Baggy trend začal už během covidu, kdy jsme pochopili, že mít na sobě celý den tepláky a mikinu přináší nekonečné pohodlí, a generace Z jede v prostorných oděvech už nějakou tu dobu. Vzdát se upnutých džínů tak je nejen způsob, jak jít s dobou, ale taky způsob, jak působit mladistvěji. To, že vy jste na rozdíl od Gen Z v devadesátkách už dávno nebyli „na houbách“, neznamená, že byste se museli oblíkat jako děda (byť milionář).

Míchejte jako dědeček

Anebo se právě jako děda oblíkejte! Dalším velkým trendem letošního roku totiž bude „grandpacore“. Minimálně to na základě analýzy uživatelských aktivit a zájmů předpovídá Pinterest ve své analýze Pinterest Predicts. „V roce 2024 si Gen Z a Boomers osvojí grandpacore a ve svých skříních přivítají expresivní a excentrické kousky. Představte si retro streetovou módu, šik kardigany a oděvy upravené podle vlastních představ,“ píše Pinterest.

<Path> Móda z Matrixu je znovu hitem a je odpovědí na zoufalý stav dnešního světa, myslí si kostýmní návrhářkaZdroj: fashionisto.com, theguardian.com, glamour.com

Pletenina bude rozhodně in. Přes léto sice svetry logicky ustoupí ve prospěch třeba kouzelných polo triček ve vintage střihu s širokými lemy nebo volným košilím, v chladné sezóně se ale opět vrátí. Svetr, co vypadá, jako by ho pletla babička? Vynikající! Opravdu ho pletla babička? Dokonalost!

To myslíme vážně. oblečení a doplňkům upraveným na míru nebo dokonce vlastnoručně vyrobeným navíc nahrává i dlouhodobý trend (nebo spíš nutnost?) udržitelnosti. Pokud tedy tzv. upcyklujete něco, co by jinak skončilo v koši, je to dvojnásobě dobře.

Medúzy a broskve

Dalším trendem, možná paradoxně protikladným k tomu předchozímu, budou medúzy. I ty totiž aktuálně „jedou“, jak vysledovali analytici z Pinterestu. Medúzový styl ovšem není nutně o motivech mořských žahavců, ale o „hraní si“ na ně. Anglicky se tyhle potvory jmenují jelly fish a přesně všechno průhledné, gumové, želé a taky v patřičných vodních odstínech bude in. Nemusíte sice jít tak daleko jako Timothée Chalamet ve svém fialovém latexovém outfitu Prada na premiéře Wonky v Tokiu, ale jako ukázka medúzové inspirace poslouží dokonale.

Barvy vůbec jsou dalším trendem, který se po zemitém tichém luxusu hlásí o slovo. A můžou být popravdě jakékoliv, od sytých po pastelové. Jen žádnou béžovou, pískovou nebo velbloudí. Pokud se bojíte vyzývavých tónů retro růžové a tyrkysové z let devadesátých, přijde vám nejspíš vhod barva úplně aktuální. Pantone barvou roku 2024 vyhlásil odstín Peach Fuzz, tedy „broskvové chmýří“, jemnou tlumenou narůžověle ovocně oranžovou. „Vybrali jsme barvu, která vyzařuje teplo a moderní eleganci. Odstín, který rezonuje se soucitem, nabízí hmatatelné objetí a snadno spojuje mladistvé s nadčasovým,“ popsala Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka barevného institutu Pantone.

Tipy redakce

Broskvovou, nebo jiné odstíny lomené oranžové, můžete obléct na celé tělo, třeba formou originálně prošívané mikiny Diesel, ale taky ji zapracovat formou doplňků. Sportovní broskvová kšiltovka Camel Active sluší všem a dokazuje, že barvy, stejně jako styl, nehledí na gender ani věk. Což vlastně funguje pro celou módu následujícího roku. Nebojte se spojit mladistvé s nadčasovým. Klasické oděvy budou v kurzu pořád, neváhejte si ale zavzpomínat na mládí, divoké devadesátky a trochu si pohrát.

Zdroj: lui.cz, stylist.co.uk, vermont.cz, voguebusiness.com, business.pinterest.com, pantone.com

Populární
články

E-Shop