Na světě je každý rok diagnostikováno 370 milionů nových případů pohlavně přenosných nemocí. Co dalšího vás přesvědčí, abyste šli na testy?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Na světě je každý rok diagnostikováno 370 milionů nových případů pohlavně přenosných nemocí. Co dalšího vás přesvědčí, abyste šli na testy?

I když je zřejmé, že lidský život se prodlužuje, zároveň lidstvo také ve vyšší míře trápí různé typy závažných nemocí. Samostatnou kapitolou jsou pak nemoci označované jako „civilizační“. Faktem ale je, že mnohým lze předcházet, příp. alespoň díky pravidelné lékařské prevenci zachytit jejich počátek – díky tomu se pak zvyšují šance na úspěšné vyléčení. A platí to skutečně pro drtivou většinu nemocí, od těch, které se týkají kardiovaskulárního systému, přes nádorová onemocnění až po různé virové nákazy jako HPV či HIV, jež mohou být také život ohrožující (nemluvě o tom, že je člověk navíc nevědomky může šířit dál). Jednoduše řečeno, zanedbávat své zdraví se dnes člověku může ošklivě vymstít. Proto by součástí běžné prevence mělo být také pravidelné testování na pohlavně přenosné choroby…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
11. 3. 2024

Zanedbávaná prevence

Zejména lidé v produktivním věku dnes čelí skutečné vysokému riziku vzniku civilizačních chorob. Nezdravý životní styl, sedavá zaměstnání, ale i nedostatek spánku a přemíra stresu jsou faktory, které mohou vést ke vzniku řady zdravotních potíží – od těch drobných až po ty závažné. I proto mají preventivní lékařské prohlídky větší smysl než kdy dříve – pravidelné podstupování testů na cukrovku, hladinu cholesterolu, ale také měření krevního tlaku či vyšetření srdce tak člověka může do budoucna ušetřit spoustě potíží. Problémem však je, že mnozí i tato skutečně základní vyšetření zanedbávají. Takže není divu, že jakékoliv další testování je zcela mimo hledáček jejich zájmu. Je přitom velmi krátkozraké ignorovat rizika, která se pojí k aktivitě tak přirozené, jako je sex. Ale – ruku na srdce – nechali jste se sami někdy testovat na pohlavně přenosné nemoci? HPV? Nebo HIV?

Zodpovědnost k sobě i druhým

Možná, že si teď říkáte, proč chodit na jakékoliv testy, když váš sexuální život není nijak nezřízený. Zdravotníci by s takovým stanoviskem ale úplně nesouhlasili – a doporučují rutinní screening na pohlavně přenosné choroby (ať už ty, které jsou bakteriální – chlamydie, kapavka, syfilis, tak i ty virové – HPV a HIV) všem, kteří jsou v různých typech rizikových skupin. A rizikovou skupinou jsou např. všichni sexuálně aktivní lidé do věku 25 let nebo lidé, kteří měli v posledním roce více než jednoho sexuálního partnera. Některé testy na pohlavně přenosné nemoci jsou dokonce rutinně doporučovány i těhotným ženám. Důvod je ve všech případech jasný: ne vždy se nákaza projeví, takže pokud se člověk nenechá otestovat, vlastně vůbec nemusí vědět, že má nějaký zdravotní problém. Přitom pokud se některé infekce neléčí včas, mohou vést k nepříjemně závažným potížím (o dalším šíření ani nemluvě) – to platí např. i pro nákazu HPV, která se může zvrtnout až v nádorové onemocnění.

Proč znát svůj HIV status?

Jednou věcí je samozřejmě testování na pohlavně přenosné nemoci, druhou pak přímo na HIV. I v tomto případě si většina lidí řekne, že HIV se jich jednoduše netýká. Inu, možná ne. Ostatně v Česku jsou počty HIV pozitivních relativně nízké. Na druhou stranu, pokud člověk vystrčí nos i dál než za humna, měl by myslet na to, že na celém světě žije téměř 40 milionů lidí s HIV a čtvrtina o tom, že tento virus v těle má, vůbec neví. A k nákaze stačí „málo“ – třeba pár neopatrných žhavých chvilek s prázdninovou známostí na pláži. Nebo jednorázový úlet v baru. Člověk může být sebevíc opatrný, ale stát se může cokoliv. Podstoupení testu na HIV je pak to nejmenší, co pro sebe, ale i pro druhé lze udělat. Ať už totiž výsledek bude jakýkoliv, neznamená konec světa. Ba naopak. I v případě, že test vyjde pozitivně, lze co nejrychleji zahájit léčbu a důsledky nemoci snížit na naprosté minimum (a zároveň tak minimalizovat také rizika pro druhé).

<Path> Další tabu padlo: lékařům se podařila historicky první transplantace ledviny mezi dvěma žijícími HIV pozitivnímiZdroj: iflscience.com, cnn.com, attitude.co.uk

Je to snadné!

Testů na nejčastější sexuálně přenosné nemoci (syfilis, kapavka, chlamydie) a ani HIV se není třeba bát – a měl by je ideálně absolvovat skutečně každý (a ne jen ten, kdo častěji střídá sexuální partnery). Konkrétně na syfilis a HIV (stejně jako na dva typy žloutenky) se lze nechat otestovat anonymně a bezplatně např. na HIV CheckPointech České společnosti AIDS pomoc (a také v jejích mobilních CheckPointech).

Samotnému testování pak předchází předtestový pohovor nebo vyplnění online dotazníku. Na základě poskytnutých informací jsou vyhodnocena rizika a posouzeno, zda je namístě test provést. Testy na chlamydie a kapavku (jsou hrazeny ze zdravotního pojištění) pak poskytuje např. venerologická ambulance Domu světla, ale lze je podstoupit také kdekoliv na venerologii, urologii (a v případě žen u gynekologa, což platí i pro HPV).

Tipy redakce

Hlavně nic nepodcenit

Zlehčovat rizika pojící se k nákaze pohlavně přenosnými nemocemi se skutečně nemusí vyplatit. Mimochodem, jejich výskyt je nejspíš mnohem častější, než byste tušili – a každoročně je diagnostikováno více než 370 milionů nových případů (přičemž toto číslo nezahrnuje ty, kteří již nějakou z těchto chorob trpí). Navzdory tomu se však testovat nechává jen zlomek populace – často i proto, že nákaza probíhá bezpříznakově. Navíc v některých případech je možné nakazit se jen kontaktem kůže (HPV, syfilis, herpes). Člověk tedy skutečně nemusí střídat sexuální partnery jako na běžícím pásu, aby se dostal do zdravotních potíží.

Poměrně dobrým důvodem, proč se nechat otestovat, je pak (vedle zájmu o vlastní zdraví) také upřímnost a otevřenost při navázání nového vztahu – protože protějšek si nepochybně zaslouží vědět, zda mu při sexu nehrozí nečekaná rizika a nebezpečí. Průběžné testování ale přispívá i k budování důvěry ve vztazích monogamních a stručně řečeno, bez ohledu na to, jak konkrétně vypadá váš sexuální život, díky testům nad ním sami budete moci převzít zodpovědně plnou kontrolu.

Zdroj: apollodiagnostics.in, myhealth.alberta.ca, unaids.org, hiv-testovani.cz, chciprep.cz, who.int, apexmedicalprofessionals.com

Populární
články

E-Shop