Jak poznat kvalitní ložní prádlo? Buďte chytří jako Matěj(ovský)!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Matějovský/ Se svolením

Jak poznat kvalitní ložní prádlo? Buďte chytří jako Matěj(ovský)!

Je to jeden z nejlepších pocitů a okamžiků na světě – zavrtat se po dlouhém, chladném dni večer pod teplou peřinu! A potom jíst, meditovat, milovat… to už záleží na každém. Málokdo si ale uvědomí, že za tímto neskonale báječným okamžikem stojí mnoho důležitých drobností, jež nejsou (většinou) na první pohled či dotek patrné. A dneska si povíme, které to jsou.
Michal Černý Autor
7. 3. 2024

Jak vybrat kvalitní a pro sebe to správné povlečení je otázka stará jako lidstvo samo. Nebo aspoň od té doby, co si začalo povlékat peřiny. Bylo by na dlouho, a asi zbytečné, se tu rozplývat nad historií výroby, určitě je ale dobré zmínit zajímavý fakt, že po technologické revoluci v 19. a 20. století, kdy se začala mechanizovat kdysi ruční výroba, a též se začaly vyrábět umělé produkty, se současné trendy spíše zaměřují na staré dobré zvyklosti a výrobci se opět hojně navrací k přírodním a přírodě či tělu nezávadným materiálům jako organická bavlna, len a bambus.

Tipy redakce

I přes tento návrat ke kořenům ale nikde není psáno, že kamkoliv vstoupíte a vezmete první, co uvidíte, bude to přesně ono. Nezáleží totiž jen jednoduše na prvním dojmu, ale na samotném materiálu či technice zpracování. Přeci jen, naše tělo je tím přikryté několik hodin v kuse a asi nikdo nechce, aby nám naše vlastní povlečení ničilo třeba kůži. Takže ačkoliv je trh doslova přesycen ložním prádlem a může se zdát, že snadnější to být nemůže, realita je někde úplně jinde.

Jehla v kupce sena

Jedním z hlavních problémů je přebytek výrobků nízké kvality, které jsou na první pohled lákavé svou cenou nebo i vcelku atraktivním designem, které dnes není vůbec žádný problém vygenerovat pomocí umělé inteligence. Tyto produkty však mohou již po několika použitích rychle ztratit svůj lesk, barvu a formu. Není už frustrující, když nově koupené povlečení vybledne, smrští se nebo začne pošívání povolovat již po prvním praní? Podobné zkušenosti vedou nejen ke ztrátě důvěry v danou značku, ale hlavně k pocitu, že hledání kvalitního povlečení je jako hledání jehly v kupce sena.

Je tu však jiná, pro mnoho lidí dnes nepřekročitelná bariéra.

Jak už jsme si naznačili v úvodu, zákazníci (a tím pádem i výrobci) dnes čím dál více dbají na udržitelnost a etickou výrobu, jenže informace o tom, odkud povlečení pochází a jak bylo vyrobeno, nejsou vždy tak snadno dostupné. Nedostatek transparentnosti ohledně původu materiálů a výrobních procesů představuje výzvu pro ty, kteří se snaží podporovat produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a vyráběny za spravedlivých pracovních podmínek.

Riziko tzv. greenwashingu, kdy značky nepravdivě tvrdí, že jejich produkty jsou „zelené“ nebo „udržitelné“, bez skutečného důkazu nebo certifikace, ztěžuje zákazníkům rozhodování na základě pravdivých informací. Spotřebitelé hledají ujištění, že jejich ložní povlečení nejen vypadá dobře a je pohodlné, ale také že jeho výroba nepřispívá k negativním dopadům na planetu a společnost jako takovou.

<Path> Chcete vidět opravdový bizár? Tenhle Albánec neskutečně miluje značku Versace!Zdroj: Facebook. The Sun

Klíčem k informovanému rozhodování je hledání důvěryhodných certifikací, jako je GOTS (Global Organic Textile Standard), Oeko-Tex Standard 100, nebo Fair Trade, které poskytují pečeť kvality a zodpovědnosti, potvrzující, že produkty splňují určité environmentální a sociální standardy. Tyto certifikace zákazníkům umožňují snadno identifikovat povlečení vyrobené z udržitelných materiálů, jako je organická bavlna nebo recyklované vlákno, které minimalizuje spotřebu vody, pesticidů a energie. Výběrem takových produktů můžeme nejen zlepšit kvalitu svého spánku, ale také přispět k ochraně životního prostředí a podpoře etických pracovních praktik, což z ložního povlečení nakonec dělá i prostředek k vyjádření osobních hodnot.

No a když už jsme u samotného materiálu, potíž může nastat i díky velmi širokému výběru. Od bavlny přes satén až po mikrovlákno – každý materiál má své specifické vlastnosti a ne všechny mohou vyhovovat jedinečným potřebám každého zákazníka. Výběr toho správného povlečení se tak může někdy stát velmi odborným pátráním, na které nemusí být ani chuť, čas nebo trpělivost. Naštěstí ale stačí znát jen pár detailů, na které se při výběru zaměřit, a s těmi se seznámíme skrze společnost Matějovský, předního českého výrobce (nejen) ložního prádla.

Matějovský totiž představuje zářný příklad toho, jak by mělo vypadat opravdové spojení tradice, kvality a inovace v oblasti ložního povlečení, ale také jaká by měla být komunikace se zákazníky.

Společnost si klade za cíl vyřešit všechny běžné problémy spojené s výběrem a používáním ložního povlečení, přičemž se vymyká celkem běžné praxi na trhu tím, že poskytuje detailní informace o původu svých materiálů a výrobních procesech. Což je věc, která nás momentálně zajímá, a proto si pojďme vypůjčit znalosti přímo od ní a detailněji se podívat na to, jak se nenechat zmást. 

Ložní povlečení Nobilis nadchne na první pohled svým květinovým motivem a kouzlem hebkého mako saténu ze 100% bavlny
Foto: Matějovský/ Se svolením

Příze a hustota vláken

Klíčem k rozpoznání opravdové kvality ložního povlečení je porozumění významu kvality příze a hustoty vláken. Zatímco běžné výrobky na trhu mohou být lákavé svou vysokou gramáží, (lidé často považují povlečení s vysokou gramáží za kvalitnější, protože vysoká gramáž může být vnímána jako ukazatel hustšího, silnějšího a odolnějšího materiálu. Toto vnímání pramení z představy, že těžší tkanina poskytuje lepší pokrytí a pohodlí, a může být také chápáno jako znak bohatšího a luxusnějšího výrobku) faktem je, že pravá kvalita není o hmotnosti, ale o pevnosti a trvanlivosti materiálu. Vysokou hustotu tkaní, a tím pádem i odolnost povlečení proti opotřebení, zajišťují dlouhá a tenká vlákna. Krátká a silná vlákna mají tedy sice větší gramáž, ale nízkou hustotu, a tak se brzy třepí a nedrží pohromadě.

Pro příklad, Matějovský používá pro bavlnu a krep deluxe přízi v kvalitě 30 NE (jednotka jemnosti vlákna, čím vyšší, tím delší a tenčí vlákna), pro bavlněný satén 40 NE a v případě švýcarského prémiového saténu 60 NE. Nutno dodat, že většina povlečení na českém trhu je vyrobena z příze okolo kvality 10 NE.

<Path> Dva Italové si pořídili ruinu českého zámku. Dnes je to výkladní skříň designu a pořádají se zde svatby, trhy, nebo tu můžete i přespatZdroj: Ondřej Kubáček

Reaktivní barvy

Dalším rozhodujícím faktorem, který odlišuje kvalitní ložní povlečení od zbytku, je použití reaktivních barev. Oproti běžně používaným pigmentovým barvám, které obarvují látku jen na povrchu, reaktivní barvy pronikají hluboko do vlákna, zajišťujíce lepší spojení mezi barvivem a látkou. Tento proces nejen zlepšuje estetické vlastnosti povlečení, ale také přispívá k jeho ekologičtější výrobě.

Matějovský využívá tuto technologii k dosažení sytých a odolných barev, které zůstávají živé i po opakovaném praní.

Materiály a jejich zpracování

Při výběru materiálu pro ložní povlečení je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které ovlivňují komfort, odolnost a snadnost údržby. Bavlna je tradiční a oblíbenou volbou pro mnoho lidí díky své prodyšnosti, měkkosti a schopnosti absorbovat vlhkost, což zajišťuje příjemný spánek v teplých i chladných nocích. Organická bavlna nabízí navíc ekologickou výhodu, protože je pěstována bez použití syntetických pesticidů a hnojiv. Pro ty, kteří hledají extra luxus a hladkost, je ideální volbou satén nebo hedvábí, které poskytují jedinečný pocit jemnosti na kůži a jsou vynikající pro citlivou pokožku, avšak mohou na druhé straně vyžadovat pečlivější údržbu.

Tipy redakce

Kromě materiálu je důležité zvážit i typ tkaní, jako je perkal nebo krep, který může ovlivnit pocit z povlečení. Perkal, známý svou pevností a matným vzhledem, nabízí chladivý a svěží pocit, zatímco krep, s jeho lehce zmačkanou texturou, je ideální pro ty, kteří preferují neformální vzhled bez nutnosti žehlení. Nakonec, při výběru materiálu je klíčové zvážit veškeré osobní preference a životní styl, včetně alergií na určité materiály a četnost praní, aby vaše ložní povlečení bylo nejen co nejdéle krásné, ale i praktické a funkční pro každodenní použití.

Matějovský klade velký důraz na výběr těch nejlepších dostupných přízí, jakými jsou kupříkladu již zmíněné bavlna deluxe a švýcarský prémiový satén. Je jich ale mnohem, mnohem více a jejich přehled naleznete ZDE

Zkušenost a tradice

Zkušenost a tradice hrají v procesu výroby ložního povlečení klíčovou roli, neboť jsou zárukou kvality, inovace a spolehlivosti. Dlouholeté působení na trhu umožňuje výrobcům nabídnout produkty, které jsou výsledkem generací zdokonalovaných technik a hlubokých znalostí o materiálech a jejich zpracování. Tyto zkušenosti zajišťují, že každý kus povlečení splňuje vysoké standardy pohodlí, odolnosti a estetiky. Kromě toho, tradice přináší s sebou důraz na udržitelnost a etickou výrobu. V kombinaci s inovativním přístupem tak zkušenost a tradice nejenže zvyšují celkovou hodnotu ložního povlečení pro spotřebitele, ale také podporují kontinuální vylepšování a adaptaci na současné potřeby a trendy.

Tipy redakce

Za více než tři desetiletí na trhu s ložním povlečením si Matějovský vybudoval pověst synonyma pro kvalitu, tradici a inovaci. Tato česká značka, oceněná mnoha prestižními cenami, se může pochlubit nejen širokým sortimentem produktů, ale také zárukou kvality, potvrzenou mnoha certifikacemi a pravidelnými kontrolami.

 

Tělo máme jen jedno, tak proč ho trápit nekvalitní dekou či přikrývkou i v posteli? Snad vám výše uvedené informace aspoň trochu pomohly se v problematice zorientovat, a až příště vyrazíte na nákup, už budete vědět, na co se zaměřit a na co se ptát prodavačů. Pár otázek navíc, ale výsledek může být nedocenitelný.  

Zdroj: matejovsky-povleceni.cz, IG povlecenimatejovsky, decodoma.cz

Populární
články

Užívání testosteronu ovlivňuje i psychiku
TĚLO & MYSL

„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop