„Modrou barvu zahradních bazénů nahrazuje módní bílá, chlor vystřídala slaná voda,“ popisuje dnešní trendy Daniel Bareš z firmy ALBIXON
Venku je ještě zima. Není příliš brzo začít už teď uvažovat o bazénu?
Úvahy o koupi zahradního bazénu v lidech obvykle nějakou dobu zrají. Samotná instalace je pak s naší technologií ztraceného bednění rychlá a relativně jednoduchá. Ale před samotným usazením bazénu je potřeba zajistit veškeré přípravné práce jako výkop a vylití základové desky včetně drenáže. To je závislé na kapacitách stavebních firem, které je potřeba si včas objednat. Jestli si chci užít léto ve vlastním bazénu, tak dnes je ta správná doba pro nákup.
Co všechno je potřeba udělat, než si budu moci poprvé skočit šipku do vlastního bazénu?
V první řadě musíte našim specialistům sdělit vaši představu. Oni už vás provedou celým výběrem vhodného typu bazénu – zda bude přelivový, skimmerový, jaký bude mít rozměr, barvu, typ schodů a jejich umístění, osvětlení, technologii úpravy vody a ideálně i zastřešení.
Jakmile si bazén vyberete, následuje výběr místa na zahradě, přípravné stavební práce, vlastní uložení bazénu a kompletní technologická montáž. Závěrem už jen upravíte okolí bazénu. Pak už vám nic nebrání užívat si vodní radovánky na vlastní zahradě.
Jaký typ bazénů je v současné době nejvíc trendy?
Tradičně nejoblíbenějším tvarem je obdélník. Trendem jsou v poslední době přelivové bazény, kdy voda sahá až po samotný okraj a hladina je v jedné rovině s okolním terénem. Barva, která je stále populárnější, je bílá.
Většina našich zákazníků také volí zastřešení. Tím si prodlouží koupací sezonu až o několik měsíců, protože voda vydrží déle teplá, a zastřešení zamezí také znečištění bazénu z okolí, sníží přirozený odpar vody, takže se ušetří náklady na vodu a její údržbu, a pomáhá chránit životní prostředí. Pod některými typy zastřešení se lze i koupat, a nemusíte se tak vůbec ohlížet na počasí. V neposlední řadě zastřešení chrání před nechtěným pádem do bazénu, což ocení asi nejvíce rodiny s dětmi nebo domácími mazlíčky. Aktuálním trendem jsou minimalistická nízká zastřešení, jako třeba naše modely SYDNEY nebo CASABLANCA INFINITY.
Kromě samotného bazénu je jistě dobré pořídit si další příslušenství. Co všechno zahrnuje?
K bazénu si můžete pořídit širokou škálu doplňků, které vám zpříjemní užívání nebo zjednoduší údržbu. Například velmi populární je plně automatizovaný bazénový vysavač AQUAVAC, který sám čistí dno i stěny bazénu, zatímco se můžete v klidu věnovat něčemu jinému. Ovládat ho můžete pomocí aplikace v chytrém telefonu, stejně jako i kompletní technologii bazénu.
Z dalšího příslušenství mohu jmenovat například chrliče nebo protiproud. Díky protiproudu můžete i v menším bazénu trénovat plaveckou vytrvalost a neustále se zlepšovat.
Neznamená vlastní bazén příliš starostí?
Většina starostí se dá dnes přenést na technologii. Pokud využíváte naši solničku OXILIFE nebo HIDROLIFE, máte prakticky postaráno o pravidelnou filtraci a dezinfekci vody. Již zmíněný vysavač se zase postará o čištění dna a stěn bazénu. Jediné, co zbyde na vás, je alespoň jednou do měsíce věnovat pár minut praní filtru a kontrolovat kvalitu vody testerem.
K solničkám si navíc můžete pořídit internetové připojení a na dálku odkudkoliv řídit filtraci, vypínat a zapínat osvětlení nebo regulovat teplotu tepelným čerpadlem. Pokud se o svůj bazén budete starat pravidelně, zabere vám týdenní péče jen několik málo minut.
Není bazén příliš náročný pro životní prostředí? Na zimu se musí celý vypouštět…
Pokud se rozhodnete pro bazén řady BENEFIT, vodu na zimu vypouštět nemusíte. Bazén tak má spotřebu vody minimální. Jednou vodu napustíte, a pak už jen dopouštíte několik jednotek litrů spotřebovaných na praní filtru a odparem. Ten navíc můžete výrazně snížit díky instalovanému zastřešení.
Pokud máte bazén se slanou vodou, stačí jen minimum chemie a skoro celé udržování hygienicky čisté vody probíhá na přírodní bázi. Navíc je to výrazně ekonomičtější varianta údržby.
Koupání ve slané vodě může být některým lidem nepříjemné. Máte jiné alternativy?
Moře je asi šestkrát slanější, než je běžné v bazénu se slanou úpravou vody. Hlavní výhodou totiž není samotná slanost. To zajímavé na tomto řešení je, že zajistí průzračně křišťálovou vodu jako v moři tropických rájů, a přitom funguje velmi jednoduše a ekologicky. Bazénovou vodu chrání před řasami a bakteriemi pomocí reakce mezi solí, vodou a elektrickou energií. Výhodou jsou i nízké provozní náklady a čistá voda bez chlorového zápachu.
Pro zákazníky, kteří slanou úpravu vody nechtějí, připravujeme pro letošní rok alternativu v podobě tradiční úpravy chlorem.
Je dobrý nápad pořídit si vlastní bazén, když mám citlivou pokožku?
Právě pro takové lidi je mírně slaná úprava vody skvělým řešením. Nejenže slaná voda pokožku nevysušuje, ale má také antiseptické účinky. Nejšetrnější, a tedy nejvhodnější pro citlivou pokožku, je technologie OXILIFE, která pracuje s menší slaností vody a ošetřuje ji hlavně produkcí kyslíkových a vodíkových iontů.
Není koupě vlastního bazénu zbytečná, když jej můžu využívat jen během pár letních měsíců?
Záleží na úhlu pohledu. Kvalitní zastřešení v kombinaci s vyhříváním tepelným čerpadlem prodlouží za minimální náklady koupací sezónu až na sedm měsíců. V zimě pak bazén stále více zákazníků využívá k otužování. Zapuštěný zahradní bazén může být parťákem všech členů rodiny v průběhu celého roku, nejen v letních měsících. Navíc investice do bazénu zvyšuje hodnotu nemovitosti, může být tedy i rozumným způsobem, jak uložit peníze.