
Kam letos vyrazit? Toto je pět trendy LGBTQ+ destinací pro rok 2022

Foto: iStock
Mexiko
Původní obyvatelé Mexika neměli s queer identitou žádný problém. Nebinární, trans nebo homosexuální lidé byli součástí komunity a nikoho nenapadlo pohlížet na ně skrze prsty. Tomu učinili až evropští kolonizátoři šířící pod pohrůžkou násilí katolickou víru. Ta je sice v Mexiku stále silně zakořeněná, ale místní obyvatelé se stále více vrací ke zvykům svých předků a proto je země opět považována za velmi tolerantní, což odráží i legislativní úpravy z posledních let.
Aktuálně je populární mexickou gay destinací přímořské město Puerto Vallarta, které se přezdívá „Mexické San Francisco“ a kde najdete čtvrť Zona Romántica. V této městské části s krásným názvem najdete nejvíce gay barů a queer podniků a luxusních hotelů, z nichž některé pořádají i večírky, kde je oblečení pouze volitelnou záležitostí a nahota vítaná. Výbornou pověst mezi LGBTQ+ cestovateli má nyní i metropole Mexico City se svou čtvrtí Zona Rosa, kde sídlí další queer bary, kavárny a galerie. Také se zde prý skvěle nakupuje!

Foto: iStock
Španělsko
Tento jihozápadní evropský stát je na seznamu nejpopulárnějších gay destinací již stálicí! Důvodů je pro to celá řada – přátelskost a otevřenost místních obyvatel, úžasná gastronomie, nádherné pláže a bohatý kulturní život. Vyrazit můžete za divokými nikdy nekončícími večírky na ostrově Ibiza, kde se místní vesele druží s turisty. Na tomto ostrově ve stejnojmenném městě Ibiza najdete i čtvrť Calle de la Virgen, kterou by si neměl nechat ujít žádný queer turista. V místních ulicích najdete restaurace se zahrádkami a bary, kde se snadno seznámíte a kde můžete zažít spoustu zábavy – jistě chápete, co tím myslíme!
Přehlížet bychom ale neměli ani Madrid a Barcelonu, dvě španělská osobitá města, která historicky platí za rivaly. Jejich spory ale řešit nemusíte, takže si v klidu můžete vychutnat nejen místní kulturu a architektonické skvosty, ke kterým patří královský palác v Madridu nebo úžasný Gaudího chrám Sagrada Familia, ale také bohatý noční život. Zapomenout nasmíme ani na Kanárské ostrovy, které jsou populární gay destinací řadu let. Ať už ve Španělsku vyrazíte kamkoliv, nemůžete udělat chybu – řadu tipů pro LGBTQ+ turisty najdete i na oficiálním španělském webu pro turismus.

Foto: iStock
Portugalsko
Menší ze dvou států na Pyrenejském poloostrově si rozhodně nezaslouží být ve stínu Španělska. Přesto bývá přehlížen a rok 2022 je rozhodně rokem, kdy je na čase to změnit. Ačkoli je Portugalsko silně katolické, má zároveň práva LGBTQ+ lidí zakotvená i v ústavě, což je pozoruhodně progresivní počin, o kterém si řada států včetně České republiky může nechat jen zdát. A podobné je to i s místním nočním gay životem, který ale nehledejte jinde, než v Lisabonu a Portu. Lisabonské čtvrti Bairro Alto s malinkými bary a hospůdkami, Príncipe Real s četnými queer podniky a Cais do Sodre se svou slavnou růžovou ulicí nabízí nesčetné možnosti nočního vyžití.
Pozornost ale věnujte i ostrovu Madeira, kde sice není tak bohatý na queer noční život, ale i tak zde narazíte na řadu gay-friendly barů a restaurací. Ostrov spíš berte jako místo, kde se můžete cítit bezpečně a zároveň si zde můžete užít poměrně dobrodružnou dovolenou a navštívit nádherné přírodní scenérie. I to přece stojí za to!

Foto: iStock
Malta
Souostroví Malta nedaleko Sicílie je dalším příkladem evropské silně katolické země, která uznává již několik let umožňuje uzavírání stejnopohlavních svazků. Díky své pozici mezi Evropou a Afrikou sloužila Malta nejen jako překladiště zboží putujícího z jednoho kontinentu na druhý, ale také jako hub kultur, které se vzájemně ovlivňovaly, což se projevilo například v místní kuchyni kombinující středomořské pokrmy s těmi severoafrickými. A rozmanité kulturní vyžití zde najdete i dnes.
Zatímco španělská Ibiza je divokou queer destinací, Malta je vhodnější spíše pro ty, kteří si chtějí užít poklidnou dovolenou prosycenou kulturou a gastronomií. To ovšem neznamená, že byste zde nezažily i divočejší dny a noci. V září se na Maltě koná festival Pride a za zmínku stojí také klub Maori. Ten sice není výlučně LGBTQ+ místem, ale každý měsíc zde pořádají party pro queer ženy – Malta tak není výlučně gay destinací. Vzhledem ke své poloze se navíc může souostroví pyšnit celoročně příjemným počasím a také přírodními krásami.

Foto: iStock
Švédsko
Ze skandinávských států, které jsou obecně považovány za rozvinuté tolerantní země, historicky nejzářivěji vystupuje Švédsko. To se mimo jiné chlubí tím, že zde byla homosexualita dekriminalizována už v roce 1944 – tedy v době, kdy se většina Evropy zmítala ve válečném konfliktu a kdy byla nacistickým Německem homosexualita tvrdě trestána nejen pobyty v koncentračních táborech. Švédsko také již 30 let pořádá Pride a v počtu pride událostí na počet obyvatel je první na světě.
Gay destinace tak nemusí být jen místa s party na plážích a nekonečnými možnostmi opalování. I severské Švédsko si toto označení nepochybně zaslouží. Samotné hlavní město nabízí nekonečné kulturní vyžití a švédská příroda si vás také získá okamžitě.
Ať už v roce 2022 vyrazíte kamkoliv, přejeme vám hlavně bezpečné cestování a spoustu nových a zajímavých zážitků!