Udržitelnost není jen záležitostí módy: Cestujte s nízkou uhlíkovou stopou!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Udržitelnost není jen záležitostí módy: Cestujte s nízkou uhlíkovou stopou!

To, že trendy ovlivňují v našem životě mnoho rozhodnutí, není žádným velkým tajemstvím. Hodnotíme, zda je naše oblečení podle posledních módních trendů, chodíme do trendy restaurací, vaříme dle receptů, které jsou zrovna v kurzu, nakupujeme v obchodech, o nichž se hodně mluví. A možná si to hned neuvědomujeme, ale i naše cestování se řídí trendy. Jedním z nich je i cestování s nízkou uhlíkovou stopou.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
20. 2. 2022

Trendů v cestování je celá řada – cestujeme na místa, kde se natáčely naše oblíbené filmy, do míst spojených se životem významných osobností, na místa kudy chodily postavy z našeho oblíbeného románu, ale také za gastronomií, wellness pobyty a adrenalinovými zážitky. A popularita těchto druhů cestování často závisí právě na jejich trendovosti. V současné době ale existuje trend, který by se měl stát spíše zásadou, neboť i na něm závisí životnost naší planety. A tím je udržitelnost – nebudeme-li se totiž chovat udržitelně, nebudeme mít kde žít a kam cestovat! Jak ale cestovat udržitelně? Stačí dodržovat několik zásad!

<Path> Jaké módní šperky budou následovat po perlách?Zdroj: ALO, Goldtime.cz, Hublot.com, Adobe Stock, Instagram

Snižování uhlíkové stopy při cestování je nejvýraznější už při samotné cestě do konkrétní destinace. Je sice velmi pohodlné nastoupit do letadla a během pár hodin být v cílové destinaci, jsou tu ale i důvody, proč necestovat podle dvou všeobecně známých klišé. Jedním z nich je, že i cesta je cíl, a to druhé praví, že cesta tam je polovinou zábavy. Mimochodem právě klišé o cestě a zábavě v minulosti paradoxně využily v reklamní kampani i některé aerolinky. Oproti letadlům totiž při cestování vlakem nebo autobusem můžete snížit svou uhlíkovou stopu klidně i o 50 a více procent! A teď si představte ty výhledy, které se vám naskytnou, když pojedete vlakem třeba do Itálie přes Alpy. Nebo nasedněte na noční vlak, jehož kolébání a šumění pražců vás během chvilky uspí a probudíte se už na místě. Ano, víme, že každý vlak není Orient Express, ale na zaplivané vagony lokálek už také narazíte jen zřídka.

S omezením letecké dopravy při cestování se samozřejmě pojí jedna důležitá věc – do exotických destinací v zámoří se vlakem dostanete asi jen s velkými obtížemi. Zajímavé destinace ale přeci nemusíme hledat jen mimo Evropu. Ba právě naopak! I státy našich sousedů a jejich sousedů přece stojí za objevování. Díky široké nabídce mezinárodních evropských jízdenek tak můžete pár dní objevovat krásy Rakouska, pak nasednout do vlaku a projet se třeba do Švýcarska, Itálie nebo ještě dál do Španělska a Portugalska. Možností je tolik, kolik je po Evropě železnic.

Nízká uhlíková stopa se ale netýká jen samotné cesty. Udržitelné chování při cestách se týká mnoha dalších aspektů cestování. Zvolit si můžete například pobyty v eco-friendly hotelech, které neplýtvají ani energiemi, ani čisticími prostředky – mají například v koupelnách velké zásobníky na šampony a mýdla namísto těch malých roztomilých lahviček, které jednou použijete a pak je často i se zbytkem obsahu vyhodíte. Svou zátěž na prostředí lze ale snížit ještě o kousek. V hotelu si rádi dopřáváme pohodlí a luxusu, mezi které patří naplno běžící klimatizace, rozsvícené všechny lampičky a lampy nebo dlouhé sprchy. Ruku na srdce – chováme se tak i doma?

<Path> Nahlédněte do netradičního mezonetového bydlení vítěze českého MasterChefa Romana Staši!Zdroj: Jan Witek, Juan Calderón

Můžeme sice namítnout, že cestování je přece opakem toho, být doma. Jenže dlouhá sprcha v hotelu nám moc zážitků nepřinese. Raději se jen rychle opláchněte a vyrazte do ulic objevovat místní kavárny, poznat nové lidi a ochutnávat nové pokrmy. To je přece mnohem lepší, než varhánky na prstech z nekonečného cachtání v hotelové koupelně. Dalším krokem je třeba i vlastní lahev na vodu nebo kelímek na kávu. Pitný režim je třeba dodržovat, ale to neznamená, že vždy potřebujeme balenou vodu. Jsou sice místa, kde je pití vody z veřejného vodovodu nežádoucí, ale jinde si můžete natočit „kohoutkovou“ bez zbytečného stresu. A kávu si dejte buď u stolečku v kavárně pěkně do porcelánu, nebo do vlastního cestovního hrnečku. Obecně jde vlastně o zásady, které bychom měli dodržovat denně.

V hotelu také zvažte, zda potřebujete, aby pokojová služba navštěvovala váš pokoj každý den. V některých hotelech totiž považují za nutnost měnit například ručníky každý den, což způsobuje, že se opět zbytečně použije velké množství chemikálií a vody na jejich praní. Některé hotely sice už mění ručníky podle zásady, kdy se ty na zemi mění, a ty pověšené ne, ale pro jistotu můžete prostě na dveře pověsit onu magickou cedulku „Nerušit!“

Ať už tedy vyrazíte kamkoliv, zkuste se vždy zamyslet nad tím, zda nějakou malou změnou ve svém chování nemůžete přispět k blahu lidstva. Jak už jsme totiž řekli na začátku – když se nepolepšíme, nejenže nebudeme mít kam se jet podívat, ale také nebudeme mít kde bydlet!

Zdroj: Redakce, TerraPass.com, SustainableTravel.com, SBB.CH, InterRail.eu, Tourism FilmDestinations.com, OurWorldInData.org,

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop