„Studium MBA je vhodné pro každého, komu záleží na osobním i profesním rozvoji,“ myslí si ředitel institutu CEMI, Štěpán Mika
Rozhovor
Zdroj: CEMI/Se souhlasem Štěpána Miky
<Path>

„Studium MBA je vhodné pro každého, komu záleží na osobním i profesním rozvoji,“ myslí si ředitel institutu CEMI, Štěpán Mika

Vzdělání je klíčovým aspektem, který významně ovlivňuje náš život a kariéru. Ačkoliv tou nejběžnější formou jeho získání je zapojení se do klasického vzdělávacího systému, tedy veřejného školství, samozřejmě existuje i celá řada dalších možností, jak na sobě zapracovat. Jednou z nich je i studium tam, kde je možné získat tituly, jež jsou všeobecně známé po celém světě a zároveň jsou jistou „známkou“ specializované profesní zdatnosti – kdybychom měli být konkrétní, jedná se např. o studium zaměřené na manažerskou praxi a ukončené získáním titulu MBA. Pro koho je toto studium vhodné, jaký význam má pro absolventy získaný titul a mnoho dalšího vysvětluje Mgr. Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI, který je ve vzdělávání v rámci programů MBA i LLM jedničkou na českém i slovenském trhu.
Jakub Starý Jakub Starý Autor
2. 2. 2022

Stěžejní otázkou, kterou si mohou zájemci o studium MBA klást, je, co konkrétně jim získání tohoto titulu může přinést. Disponujete nějakými daty, která by mohla být jasnou odpovědí?

Ano, skutečný přínos MBA studia je totiž jednou z hlavních věcí, která uchazeče o studium zajímá. Proto ho pravidelně zjišťujeme mezi absolventy formou nezávislého průzkumu agentury STEM/MARK.  Zajímavé je např. to, že díky absolvování MBA studia na CEMI si již naši absolventi dohromady vydělali 269 milionů Kč navíc. Nejenže se tedy jedná o investici do sebe a vzdělání, ale zároveň lze říci, že tato investice se následně zúročí. To zároveň dokládá i zmiňovaný průzkum mezi našimi absolventy – dle názoru 91 % z nich se jim studium MBA skutečně vyplatilo, a to nejen z hlediska finančního, ale i v rovině zlepšení profesního postavení.

Co vše může v kariéře změnit MBA studium? Sami absolventi se podělili o vlastní zkušenosti15. 1. 2022

MBA je studijní program, jenž se zaměřuje na získání či zdokonalení manažerských dovedností – jaké jsou ale nejčastější charakteristiky zájemců o studium na CEMI?

Typickým zájemcem je muž ve věku 40-50 let, vysokoškolák, působící ve středním či vyšším managementu. Pozorujeme ale kontinuálně rostoucí zájem také u mladších lidí ve věku kolem 30 let. Studium ale není nijak věkově omezeno, například našemu nejstaršímu absolventovi bylo v době promoce rovných 80 let! A ačkoliv dominantně je studium MBA určeno absolventům vysokých škol, přijímáme do našich řad i zkušené profesionály s ukončeným středoškolským vzděláním – těch u nás studuje v průměru čtvrtina z celkového počtu.

Jaké podmínky tedy zájemci o studium MBA musí splňovat a jaké jsou předpoklady pro přijetí?

Podmínkou přijetí k MBA studiu je ukončené vysokoškolské (minimálně bakalářské) vzdělání, příp. – jak jsem již naznačil – středoškolské vzdělání s maturitou. Tehdy je však třeba doložit profesní praxi. Ačkoliv u nás samozřejmě mohou studovat i čerství absolventi vysoké školy, kteří nechtějí vypadnout ze studijního tempa a zároveň chtějí získat konkurenční výhodu na trhu práce, osobně si myslím, že studium MBA přinese více těm, kteří již mají nějakou praxi v oboru. V takovém případě lze totiž mnoho věcí z výuky MBA rovnou aplikovat ve své práci anebo porovnat nové přístupy lektorů MBA s tím, jak byl člověk zvyklý řešit věci dříve.

Po splnění nutných podmínek pro přijetí je ale studium MBA vhodné pro všechny ambiciózní lidi, kteří si uvědomují důležitost celoživotního vzdělávání a kterým záleží na jejich osobním i profesním rozvoji.

Pokud byste vyšel z vašich zkušeností – kde lze titul MBA nejvíce využít a zhodnotit? V korporacích, vlastním byznysu, nebo ve státní správě?

Obecně lze říct, že české akademické tituly jsou pro nadnárodní korporace často nepřehledné a nebývají zárukou požadovaných (zejména praktických) dovedností, naopak u MBA zahraniční firmy přesně vědí, co mají od držitelů těchto titulů očekávat, a proto je titul MBA standardem na manažerských pozicích. Pravdou ale je, že stále častěji u nás studují i zaměstnanci či přímo majitelé českých a slovenských menších a středních podniků, a to je myslím pozitivní trend. Naopak ve státní správě nikdy nebyl zájem velký a má spíše klesající tendenci.

Já osobně jsem ale přesvědčen, že počet firem, které budou MBA vyžadovat, v budoucnu poroste, a to i proto, že česká ekonomika se dříve nebo později bude muset přeorientovat z montoven na obory s vyšší přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovanějších pracovníků.

Pokud se rozhodnete pro MBA, studujte nejlépe v angličtině. Co studium oboru Marketing Management and International Business obnáší a co mi přineslo?20. 1. 2022

Vzhledem k tomu, že prozatím nachází lidé s MBA největší uplatnění v nadnárodních korporacích, mohou zároveň volit studium v angličtině. Jakou úroveň anglického jazyka by tito zájemci měli (minimálně) mít?

Čím vyšší, tím lepší, ale doporučujeme znalost angličtiny alespoň na úrovni B2. Lektoři našich anglických MBA oborů jsou totiž zahraniční odborníci (z USA, UK, Francie, Brazílie, Irska, Španělska, Itálie atd.) a česky se s nimi prostě nedomluvíte. V tom se naše MBA studium liší od ostatních institucí v ČR, kde v anglických oborech často pouze anglicky vyučují čeští lektoři.

Lze titul MBA z CEMI uplatnit i v zahraničí? A máte např. informace o tom, zda vaši absolventi nabyté znalosti mimo Česko aktivně využívají?

Ačkoli našimi nejčastějšími studenty jsou Češi a Slováci, studium u nás už absolvovali lidé více než 20 různých národností ze všech kontinentů kromě Antarktidy a nabytý titul MBA i znalosti aktivně využívají i v zahraničí. Uznání MBA studia na CEMI v zahraničí pomáhá i prestižní britská akreditace ASIC Premier Institution, kterou jsme obdrželi jako první instituce ve střední Evropě.

Já osobně jsem na CEMI studoval obor Marketing Management and International Business, jak si tento obor stojí v žebříčku oblíbenosti mezi vašimi studenty?

Tento obor je oblíbený právě především mezi našimi zahraničními studenty, případně mezi českými a slovenskými studenty pracujícími v globálních firmách, kde je běžná častá komunikace se zahraničím a kde mají na starost například marketing více zemí. Vysokou přidanou hodnotou tohoto oboru jsou právě konzultace se zahraničími lektory – odborníky, kteří do problému vnesou často zcela jinou perspektivu díky svým mezinárodním zkušenostem.

Z hlediska oblíbenosti však v čele našeho pomyslného žebříčku stojí obor Executive MBA, který obsahuje průřez všemi důležitými disciplínami, jež ve své praxi potřebuje každý úspěšný manažer či manažerka bez ohledu na obor, v němž působí.

Reagujete v rámci nabízených studijních programů také na poptávku a programy dle ní upravujete či rozšiřujete?

Samozřejmě, že sledujeme trendy na trhu práce a na rozšiřování nabídky studijních programů tak pracujeme průběžně. V roce 2011 jsme začínali se čtyřmi specializacemi MBA studia, nyní jich nabízíme čtrnáct (se zaměřením například na zdravotnictví, bezpečnost a krizové řízení, marketing, HR atd.). Poptávku po manažerském vzdělávání nyní vidíme například v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti, což je možná další směr, kudy se bude ubírat rozšíření naší nabídky MBA oborů.

Titulu MBA nemusíte obětovat práci ani osobní život. Online studium na institutu CEMI je šité na míru vytíženým profesionálům10. 1. 2022

Nabídka studia, a to včetně MBA, je v Česku poměrně široká. Proč by si zájemci o MBA měli vybrat právě studium na CEMI?

O samochvále se neříká nic pěkného, takže nechám raději hovořit čísla – od roku 2011 se pro MBA či LLM studium u nás rozhodlo již 1971 lidí, což z nás dělá jedničku na trhu v Česku a Slovensku. Více než 220 z nich nám zároveň poskytlo osobní referenci, což je opravdu výjimečné číslo. Naši studenti mohou studovat výhradně online, po celou dobu studia navíc mají bezplatný přístup do online knihovny Bookport od nakladatelství Grada s více než 8500 odbornými tituly. Jak jsem již také zmiňoval, jsme držiteli prestižní mezinárodní akreditace ASIC Premier Institution a na výuce MBA a LLM se u nás podílí více než 30 lektorů 9 různých národností, s bohatou praxí i pedagogickými zkušenostmi.

A jelikož spokojenost našich zákazníků – studentů a absolventů – je pro nás absolutně klíčová, s výrazným proklientským přístupem se u nás setkáte po celou dobu studia. Stručně řečeno, naším cílem je spokojený a úspěšný absolvent, na vlastní kůži pociťující benefity z absolvování studia MBA na CEMI.

Zdroj: Štěpán Mika/CEMI/Spolupráce

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop