„Studium MBA je vhodné pro každého, komu záleží na osobním i profesním rozvoji,“ myslí si ředitel institutu CEMI, Štěpán Mika
Rozhovor
Zdroj: CEMI/Se souhlasem Štěpána Miky
<Path>

„Studium MBA je vhodné pro každého, komu záleží na osobním i profesním rozvoji,“ myslí si ředitel institutu CEMI, Štěpán Mika

Vzdělání je klíčovým aspektem, který významně ovlivňuje náš život a kariéru. Ačkoliv tou nejběžnější formou jeho získání je zapojení se do klasického vzdělávacího systému, tedy veřejného školství, samozřejmě existuje i celá řada dalších možností, jak na sobě zapracovat. Jednou z nich je i studium tam, kde je možné získat tituly, jež jsou všeobecně známé po celém světě a zároveň jsou jistou „známkou“ specializované profesní zdatnosti – kdybychom měli být konkrétní, jedná se např. o studium zaměřené na manažerskou praxi a ukončené získáním titulu MBA. Pro koho je toto studium vhodné, jaký význam má pro absolventy získaný titul a mnoho dalšího vysvětluje Mgr. Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI, který je ve vzdělávání v rámci programů MBA i LLM jedničkou na českém i slovenském trhu.
Jakub Starý Jakub Starý Autor
2. 2. 2022

Stěžejní otázkou, kterou si mohou zájemci o studium MBA klást, je, co konkrétně jim získání tohoto titulu může přinést. Disponujete nějakými daty, která by mohla být jasnou odpovědí?

Ano, skutečný přínos MBA studia je totiž jednou z hlavních věcí, která uchazeče o studium zajímá. Proto ho pravidelně zjišťujeme mezi absolventy formou nezávislého průzkumu agentury STEM/MARK.  Zajímavé je např. to, že díky absolvování MBA studia na CEMI si již naši absolventi dohromady vydělali 269 milionů Kč navíc. Nejenže se tedy jedná o investici do sebe a vzdělání, ale zároveň lze říci, že tato investice se následně zúročí. To zároveň dokládá i zmiňovaný průzkum mezi našimi absolventy – dle názoru 91 % z nich se jim studium MBA skutečně vyplatilo, a to nejen z hlediska finančního, ale i v rovině zlepšení profesního postavení.

Co vše může v kariéře změnit MBA studium? Sami absolventi se podělili o vlastní zkušenosti15. 1. 2022

MBA je studijní program, jenž se zaměřuje na získání či zdokonalení manažerských dovedností – jaké jsou ale nejčastější charakteristiky zájemců o studium na CEMI?

Typickým zájemcem je muž ve věku 40-50 let, vysokoškolák, působící ve středním či vyšším managementu. Pozorujeme ale kontinuálně rostoucí zájem také u mladších lidí ve věku kolem 30 let. Studium ale není nijak věkově omezeno, například našemu nejstaršímu absolventovi bylo v době promoce rovných 80 let! A ačkoliv dominantně je studium MBA určeno absolventům vysokých škol, přijímáme do našich řad i zkušené profesionály s ukončeným středoškolským vzděláním – těch u nás studuje v průměru čtvrtina z celkového počtu.

Jaké podmínky tedy zájemci o studium MBA musí splňovat a jaké jsou předpoklady pro přijetí?

Podmínkou přijetí k MBA studiu je ukončené vysokoškolské (minimálně bakalářské) vzdělání, příp. – jak jsem již naznačil – středoškolské vzdělání s maturitou. Tehdy je však třeba doložit profesní praxi. Ačkoliv u nás samozřejmě mohou studovat i čerství absolventi vysoké školy, kteří nechtějí vypadnout ze studijního tempa a zároveň chtějí získat konkurenční výhodu na trhu práce, osobně si myslím, že studium MBA přinese více těm, kteří již mají nějakou praxi v oboru. V takovém případě lze totiž mnoho věcí z výuky MBA rovnou aplikovat ve své práci anebo porovnat nové přístupy lektorů MBA s tím, jak byl člověk zvyklý řešit věci dříve.

Po splnění nutných podmínek pro přijetí je ale studium MBA vhodné pro všechny ambiciózní lidi, kteří si uvědomují důležitost celoživotního vzdělávání a kterým záleží na jejich osobním i profesním rozvoji.

Pokud byste vyšel z vašich zkušeností – kde lze titul MBA nejvíce využít a zhodnotit? V korporacích, vlastním byznysu, nebo ve státní správě?

Obecně lze říct, že české akademické tituly jsou pro nadnárodní korporace často nepřehledné a nebývají zárukou požadovaných (zejména praktických) dovedností, naopak u MBA zahraniční firmy přesně vědí, co mají od držitelů těchto titulů očekávat, a proto je titul MBA standardem na manažerských pozicích. Pravdou ale je, že stále častěji u nás studují i zaměstnanci či přímo majitelé českých a slovenských menších a středních podniků, a to je myslím pozitivní trend. Naopak ve státní správě nikdy nebyl zájem velký a má spíše klesající tendenci.

Já osobně jsem ale přesvědčen, že počet firem, které budou MBA vyžadovat, v budoucnu poroste, a to i proto, že česká ekonomika se dříve nebo později bude muset přeorientovat z montoven na obory s vyšší přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovanějších pracovníků.

Pokud se rozhodnete pro MBA, studujte nejlépe v angličtině. Co studium oboru Marketing Management and International Business obnáší a co mi přineslo?20. 1. 2022

Vzhledem k tomu, že prozatím nachází lidé s MBA největší uplatnění v nadnárodních korporacích, mohou zároveň volit studium v angličtině. Jakou úroveň anglického jazyka by tito zájemci měli (minimálně) mít?

Čím vyšší, tím lepší, ale doporučujeme znalost angličtiny alespoň na úrovni B2. Lektoři našich anglických MBA oborů jsou totiž zahraniční odborníci (z USA, UK, Francie, Brazílie, Irska, Španělska, Itálie atd.) a česky se s nimi prostě nedomluvíte. V tom se naše MBA studium liší od ostatních institucí v ČR, kde v anglických oborech často pouze anglicky vyučují čeští lektoři.

Lze titul MBA z CEMI uplatnit i v zahraničí? A máte např. informace o tom, zda vaši absolventi nabyté znalosti mimo Česko aktivně využívají?

Ačkoli našimi nejčastějšími studenty jsou Češi a Slováci, studium u nás už absolvovali lidé více než 20 různých národností ze všech kontinentů kromě Antarktidy a nabytý titul MBA i znalosti aktivně využívají i v zahraničí. Uznání MBA studia na CEMI v zahraničí pomáhá i prestižní britská akreditace ASIC Premier Institution, kterou jsme obdrželi jako první instituce ve střední Evropě.

Já osobně jsem na CEMI studoval obor Marketing Management and International Business, jak si tento obor stojí v žebříčku oblíbenosti mezi vašimi studenty?

Tento obor je oblíbený právě především mezi našimi zahraničními studenty, případně mezi českými a slovenskými studenty pracujícími v globálních firmách, kde je běžná častá komunikace se zahraničím a kde mají na starost například marketing více zemí. Vysokou přidanou hodnotou tohoto oboru jsou právě konzultace se zahraničími lektory – odborníky, kteří do problému vnesou často zcela jinou perspektivu díky svým mezinárodním zkušenostem.

Z hlediska oblíbenosti však v čele našeho pomyslného žebříčku stojí obor Executive MBA, který obsahuje průřez všemi důležitými disciplínami, jež ve své praxi potřebuje každý úspěšný manažer či manažerka bez ohledu na obor, v němž působí.

Reagujete v rámci nabízených studijních programů také na poptávku a programy dle ní upravujete či rozšiřujete?

Samozřejmě, že sledujeme trendy na trhu práce a na rozšiřování nabídky studijních programů tak pracujeme průběžně. V roce 2011 jsme začínali se čtyřmi specializacemi MBA studia, nyní jich nabízíme čtrnáct (se zaměřením například na zdravotnictví, bezpečnost a krizové řízení, marketing, HR atd.). Poptávku po manažerském vzdělávání nyní vidíme například v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti, což je možná další směr, kudy se bude ubírat rozšíření naší nabídky MBA oborů.

Titulu MBA nemusíte obětovat práci ani osobní život. Online studium na institutu CEMI je šité na míru vytíženým profesionálům10. 1. 2022

Nabídka studia, a to včetně MBA, je v Česku poměrně široká. Proč by si zájemci o MBA měli vybrat právě studium na CEMI?

O samochvále se neříká nic pěkného, takže nechám raději hovořit čísla – od roku 2011 se pro MBA či LLM studium u nás rozhodlo již 1971 lidí, což z nás dělá jedničku na trhu v Česku a Slovensku. Více než 220 z nich nám zároveň poskytlo osobní referenci, což je opravdu výjimečné číslo. Naši studenti mohou studovat výhradně online, po celou dobu studia navíc mají bezplatný přístup do online knihovny Bookport od nakladatelství Grada s více než 8500 odbornými tituly. Jak jsem již také zmiňoval, jsme držiteli prestižní mezinárodní akreditace ASIC Premier Institution a na výuce MBA a LLM se u nás podílí více než 30 lektorů 9 různých národností, s bohatou praxí i pedagogickými zkušenostmi.

A jelikož spokojenost našich zákazníků – studentů a absolventů – je pro nás absolutně klíčová, s výrazným proklientským přístupem se u nás setkáte po celou dobu studia. Stručně řečeno, naším cílem je spokojený a úspěšný absolvent, na vlastní kůži pociťující benefity z absolvování studia MBA na CEMI.

Zdroj: Štěpán Mika/CEMI/Spolupráce

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko

E-Shop