Odpověď na cenově nedostupné bydlení? Mikrobyty! Extrémně malý prostor může být výzvou, ale i inspirací
Straight friendly
Zdroj: iStock

Odpověď na cenově nedostupné bydlení? Mikrobyty! Extrémně malý prostor může být výzvou, ale i inspirací

Vlastní bydlení je v Čechách stále méně dostupné. Ceny letí nahoru jako splašené, ale platy? No… řekněme, že zas tolik ne. O tom, kde budou rodiny dlouhodobě žít, nyní rozhoduje spíše trh než vlastní volba, a tak se jako jediná „zaplatitelná“ možnost jeví prostory ryze malometrážní. I z nich lze však „vytřískat“ to nejlepší. Nechte se inspirovat těmi, kdo již našli řešení pro žití na malém prostoru.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
2. 2. 2022

Víte, jaká je průměrná cena vlastního bydlení v Čechách? To je poměrně složitá otázka a není fér ji zodpovídat komplexně. Existují obří rozdíly mezi cenou bytu na malém městě, na vsi, v krajském městě, anebo v Praze. Dokonce i kraj od kraje se liší, kolik si připlatíme za vlastní prostor. Jak to tedy je? Pojďme si uvést příklady cen bytůcen za metr čtvereční ve větších městech podle RealityMix.cz:

Byty (1/2022) Průměrná cena  Nárůst za 12 měsíců Průměrná cena za m² (Kč) Nárůst za 12 měsíců
Praha 9 504 132 15 % 124 726 17 %
České Budějovice 5 500 779 44 % 78 782 58 %
Brno 7 855 391 32 % 103 822 28 %
Karlovy Vary 4 514 554 19 % 56 342 26 %
Hradec Králové 5 749 059 38 % 76 376 52 %
Liberec 4 036 547 0 % 62 669 20 %
Ostrava 3 152 952 33 % 45 042 27 %
Olomouc 4 712 796 13 % 59 229 7 %
Pardubice 4 810 473 26 % 71 819 33 %
Plzeň 5 345 967 22 % 73 607 11 %
Ústí nad Labem 2 482 901 46 % 38 257 53 %
Jihlava 3 859 310 26 % 58 560 42 %
Zlín 4 884 470 19 % 69 426 22 %

 

<Path> „Když mi dal pusu a táhl mě do ložnice, nebránil jsem se a řekl jsem si, že to vydržím,“ trápí vzpomínky gaye z PříbramskaZdroj: Anonymní respondent, redakce

Proti cenám nemovitostí se lidé staví svými platy. Průměrný plat za poslední čtvrtletí byl 37 499 Kč v hrubém. Jak ale víme, průměr je citlivý na extrémní hodnoty.

Příklad:

Čtyři lidé vydělávají následující sumy: 15 000 Kč, 18 000 Kč, 20 000 Kč a 25 000 Kč měsíčně. To je průměrně 19 500 Kč. Zdá se to jako zajímavá informace? No dobře, jenže:

Jediný člověk s extrémně vysokým příjmem 200 000 Kč měsíčně vyšle průměrnou hodnotu až k 55 600 Kč, a to není zrovna relevantní informace pro žádného ze zúčastněných.

…a tak je fér uvést spíše medián, což je střední hodnota (tedy takový plat, který má nejvíce lidí). Ten je pro poslední čtvrtletí 32 979 Kč.

Aby si člověk, který vydělává mediánový plat, mohl dovolit z vlastního příjmu zaplatit například průměrný byt v Liberci, musel by vydělávat 122 měsíců (více jak 10 let), nedanit, nejíst, nepít, nebydlet, neplatit si žádné pojištění a… prostě nežít. A v našem hlavním městě by mu to za stejných podmínek trvalo 288 měsíců – tedy asi 24 let.

Pokud se lidé rozhodnou přeci jen investovat do vlastního, často narazí na fakt, že si nemohou dovolit extra drahý byt – tedy ne v centru, a především ne velký. Ovšem i malé byty mají svoje kouzlo a lze s nimi provádět úžasné věci. Přestože prostor nelze nafouknout a zázraky se v tomto ohledu nedějí, minimálně dobrý nápad a cit pro detail může pomoci s užitečností a designem.

Na problematiku nemožnosti pořídit si vlastní byt nenarazila jen Česká republika. V minulosti nastala (a i nadále trvá) krize bydlení třeba i v metropoli Hong Kong, kde jsou mikrobyty zcela běžné. Na prostoru jen několika málo metrů čtverečních se často tísní celé rodiny.

A rozdíly mezi luxusními verzemi a těmi chudými jsou opravdu obrovské.

<Path> „Záměrem jsou trendy kousky, které jsou udržitelné,“ říká majitel queer módní značky Mikuláš. Inspirací mu je i řecký Bůh ErosZdroj: Mikuláš Havránek, instagramový profil 00studioprg, redakce

Pokud i vy nyní žijete na menším prostoru, anebo o tom uvažujete, nenechte se vyděsit a otevřete svou mysl nápaditosti. Maličké byty jsou příležitostí ke kreativitě a inovativním řešením pro využití každého zákoutí. Takový tetris naživo.

Vyzkoušejte třeba následující rady a tipy

Jedním z nejdůležitějších požadavků, který je kladen na jakékoli obydlí, je možnost kvalitně si odpočinout. Na to je potřeba mít prostor pro postel. Využít můžete například vyklápěcí lůžka. Ta se mohou skrývat kupříkladu ve skříních. Některá mají dokonce pod sebou i úložný prostor, a to je rozhodně v extrémně malém bytě žádané. Existují ale i nápaditější a originálnější verze než postele ve skříních, které již všichni viděli. Co takhle postel umístit třeba za televizi?

Další možností jsou staré známé palandy, ale v novém kabátě. Takové, které prostor nehyzdí, ale naopak ozvláštňují a do interiéru se perfektně hodí jak materiálem, tak třeba barvou. Umístění je extrémně důležité, a proto nespěchejte s rozhodnutím. Raději si rozmyslete, jak palandu využít – přirazit ke zdi, anebo její pomocí rozdělit prostor?

Dobrou službu odvedou i platformy nebo „ostrůvky“ uprostřed bytu s úložným prostorem.

Nejspíš je vám jasné, že jestli je něco nutné, tak rozhodně eliminovat nepotřebné. Zmenšete kuchyni na minimum. I tak může být hezká a funkční.

Co je možné, zavěste do vzduchu – dekorace, potřebnosti, třeba i nábytek. Závěsná křesla jsou v kurzu. Stejně tak se stále na výsluní drží uměle vytvořená patra pod stropem. Schodiště k nim lze zvolit takové, které nabízí místo na drobnosti.

Vertikálně rozdělovat je navíc možné i na více úrovní než jen na dvě.

Pokud zápasíte s prostorem natolik, že se prostě nevejdete, zkuste věci na kolečkách. Co není potřeba, odsunete stranou bez námahy. To vám ušetří spoustu energie i času.

Zrcadlo, zrcadlo… Ano, odrazné plochy opticky zvětší každou místnost. Rozhodně popřemýšlejte i o tom, jak co nejvíce využít okno. Nezabedněte ho nesmysly. Raději nechte byt díky výhledu dýchat.

Barvy. Ty udělají hodně. Stejně jako černé oblečení zeštíhluje postavu, i tmavé prostředí se odrazí na tom, jak se budete cítit v interiéru. V extrémně malých prostorech volte raději světlé odstíny.

Pro odlišení například obývacího prostoru od jídelního využijte kontrasty. I jen barva podlahy nebo části stěny udělá dobrou službu při „porcování“ bydlení.

Oddělovat lze i paravány, skleněnými stěnami, závěsy, sítěmi, případně policovým systémem a jinými nápaditými a funkčními řešeními.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli styl a máte jakýkoli vkus, rozhodně mějte na paměti multifunkčnost a minimalismus. V mikrobytě není prostoru nazbyt, a tak volte nábytek s rafinovaným řešením, dvojím (či vícerým) využitím a ponechejte si jen ty věci, které potřebujete anebo vám dělají radost. Tím prospějete nejen vzdušnosti, ale také své peněžence, potažmo ekologii.

 

Zdroj: Instagram profily _interior58, baunetzid, designdunker, hannesschreckensberger_hscp, kodasema, ddemon_official, thebrowncurves, miesstudio.interior, whattoolsinside, ryantherealtortx, oakdecon, YouTube kanály Sky News a VOA News, reuters.com, interiorzine.com, home-designing.com, e15.cz, realitymix.cz, czso.cz

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop