Investovat mohou nejen milionáři. Zkuste appky na mikroinvestice nebo nákupy drobností, jejichž hodnota s časem roste
Straight friendly
Zdroj: iStock

Investovat mohou nejen milionáři. Zkuste appky na mikroinvestice nebo nákupy drobností, jejichž hodnota s časem roste

O prudce rostoucí inflaci se v posledních měsících mluví tolik, že o své finance začínají mít starost i lidé, kteří si dosud vystačili s běžným účtem v bance. Každý z nás si chce své úspory užít, a ne přihlížet tomu, jak mu samy mizí. A na našich kontech je co zachraňovat – Češi v prvním pandemickém roce začali spořit výrazně víc než v předchozích letech.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
23. 2. 2022

Rezervy si děláme pro nečekané situace a na stáří

Za posledních pět let se u nás podle průzkumu Erste Group zvýšila průměrná měsíční ušetřená částka o 43 %, což je opravdu slušný výsledek. Průměrný Čech si vloni měsíčně uspořil 2853 korun. Se škudlením nám samozřejmě pomohla pandemie, protože jsme zůstávali doma a přišli o řadu příležitostí, kdy peníze roztočit. Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, jehož cituje Česko v datech, sice chválí, že se u nás zlepšila finanční gramotnost obyvatel. Na druhou stranu ale dodává, že objemy prostředků uložených na běžných účtech jsou stále vysoké, protože řada lidí si ještě nezvykla se svými penězi nakládat tak, aby z nich měli další užitek.

Pokud se vám v minulých dvou letech podařilo něco našetřit, nacházíte se teď v nemilé situaci. Česká národní banka připouští brzký růst inflace až k 10 procentům. Co s tím? Ne všichni mají na účtu pár milionů, aby si koupili investiční byt.

Mikroinvestice vás naučí investovat s mikrorizikem

Do investování na finančních trzích se drobní čeští střadatelé moc nehrnou. Banky sice nabízejí osobní bankéře, můžete využít služeb finančního poradce. Ale pokud si ze školy nepamatujete ani křivku nabídky a poptávky, nemáte sebedůvěru se na finanční trhy pouštět. Není se čemu divit. „Vyrojila se spousta nabídek na investice, které jsou někdy velmi rizikové a někdy vysloveně podvodné. Především jsou ale neregulované. Od rizikových dluhopisů přes svěřenské fondy, správu aktiv pod paragrafem 15, tedy takzvané alternativní fondy, různé projekty na kryptoměny, tokeny a podobně až po zjevné podvody,“ popisuje generální ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. V takové situaci je pro běžného člověka těžké prolomit obavy a svěřit se do rukou poradci. Podle Borkovce je ale v Česku poradenský byznys hodně rozvinutý, narostla i kvalifikace poradců. Dřív u nás bylo okolo 150 tisíc registrovaných prodejců pojištění, dnes tu působí deset tisíc profesionálů.

Podle čerstvého průzkumu má kvůli inflaci 59 % Čechů a Češek větší zájem o investování. Zároveň si ale uvědomují, že mu vůbec nerozumí, navíc nemají obvykle k dispozici zrovna závratné částky. Právě pro ně jsou zajímavou možností mikroinvestice. Jednak jim mají pomoci zorientovat se ve finančním světě (a přestat se ho bát), a především umožňují začít i s pár stovkami měsíčně. Vloni přitáhl pozornost například startup Investown.cz s mikroinvesticemi do rezidenčních nemovitostí, nyní se rozjíždí spolupráce startupu Mallpay.cz na odložené platby s investiční appkou Indigo.cz.  

<Path> Hodinky se Spider-Manem nemusí být jen „hračka s vodotryskem“. Luxusní model, jenž osloví fandy Marvelu, byl vydražen za astronomickou částkuZdroj: hodinkee.com, hollywoodreporter.com, gq.com, chronomag.cz

Staré dobré ukládání peněz do věcí

Možná se vám bude zdát schůdnější variantou nákup investičních předmětů, jejichž cena v budoucnosti poroste. Můžete se přitom lépe spolehnout jen na svůj vlastní úsudek. Ale i zde existují rizika. „Někdo tvrdí, že zlato nebo nemovitosti nemohou nikdy ztratit na ceně, přestože se to v minulosti stalo. A zlato se pak vzpamatovávalo deset let. Četl jsem taky, že ceny nemovitostí nikdy klesat nemohou. V letech 2008 a 2009 klesly. Jakmile přijde pár signálů ochlazení trhu, může se to stát znovu,“ upozorňuje Petr Borkovec z Partners.

Jedním z chytrých způsobů uložení peněz, pro který nepotřebujete statisíce, je nákup sběratelských modelů hodinek. Společnost ELTON hodinářská – výrobce legendárních hodinek Prim – ročně vydává tři až pět limitovaných edic, každou o počtu 50 až 100 kusů. Zájemců je vždy víc než hodinek, jejichž cena po čase začíná stoupat. „Třeba na jaře 2017 jsme u příležitosti výročí atentátu na Heidricha vydali limitovanou edici PRIM Orlík Anthropoid. Tyto hodinky se prodávaly za 75 tisíc Kč, dnes je jejich hodnota téměř dvojnásobná,“ říká ředitelka společnosti Renata Červenák Nývltová.

Žlutý kov je nyní výnosný, ale stavebnice Lega ještě víc

Zlato je snad nejznámějším způsobem ukládání peněz – všichni ho znají, ale zlaté cihly má v bezpečnostní schránce jen málokdo. Správnou volbou určitě není nákup šperků ve zlatnictví. Zajímat by vás však mohly zlaté mince. Jsou vyrobeny z drahého kovu, navíc mají přidanou hodnotu uměleckého zpracování. Lze je pořizovat v tematických cyklech, ale v případě potřeby prodávat po jednotlivých kusech. Pokud si vyberete Zlaté spoření s Českou mincovnou, zvolíte si výši pravidelných úložek a produkty, do nichž chcete investovat. „Zlaté mince, které si prostřednictvím tohoto spoření zakoupíte, vám zdarma uložíme v našich sejfech,“ říká šéf marketingu České mincovny Jaroslav Černý.

<Path> „Nechci mít takové děti!“ děsí dědičnost ženu z Mostecka. Že je její bratr LGBT+, považuje za ohrožení pro další generaci rodinyZdroj: Anonymní respondenti "J" a "S", redakce

Investice do umění bude pro většinu lidí nejspíš stejná španělská vesnice jako finanční trhy. Úspěšný nákup umění vyžaduje informace, znalost prostředí a nejlépe i dávku intuice pro rozpoznání potenciálu umělce. Ceny v uměleckých galeriích a etablovaných aukčních domech jsou enormní, aukční přirážky tvoří až čtvrtinu hodnoty díla. Ovšem zajímavou příležitostí jsou charitativní aukce, na nichž si přijdou na své nejen začínající sběratelé hledající zaručenou investici, ale i ti zkušení, kteří se programově zaměřují na specifická umělecká díla. Nevěříte, že by se tímto způsobem dalo přijít k penězům? O dílo Krištofa Kintery Expert for problems dražené v roce 2014 v aukci Projektu Šance s vyvolávací cenou 40 tisíc korun téměř nebyl zájem. Později se Kintera stal uznávaným umělcem a dnes má toto dílo hodnotu až 200 tisíc korun.

Pokud vám myšlenka investování po menších částkách do věcí s rostoucí hodnotou připadá vzrušující, otevírá se vám celý nový svět. Možností je opravdu hodně přes investiční alkohol až po legendární stavebnici Lego. Nedávná studie ukázala, že cena dosud nerozbalených stavebnic starých pár desítek let roste meziročně o 11 %. S Legem z druhé ruky se čile obchoduje, fanoušci jsou za starší speciální edice ochotni bohatě zaplatit. Tím se Lego stává výhodnější investicí než některé drahé kovy nebo umění.

Zdroj: Ceskovdatech.cz, Partners.cz,Prim.cz, Ceskamincovna.cz

Populární
články

E-Shop