Chcete investovat, ale nevíte do čeho? Zkuste začít u sebe! Investování do sebe sama může zvednout sebevědomí i předejít vyhoření
Straight friendly
Zdroj: iStock

Chcete investovat, ale nevíte do čeho? Zkuste začít u sebe! Investování do sebe sama může zvednout sebevědomí i předejít vyhoření

Hodnota investičních klasik v podobě zlata, stříbra nebo třeba diamantů se obzvlášť v dnešní nevyzpytatelné době rychle mění. Jistotou, na kterou se ale můžete spolehnout během jakéhokoliv období, jste vy sami. Naspořené finance totiž nemusíte vkládat jen do předmětů – hitem letošního roku je především investování do sebe.
Redakce Redakce Autor
24. 2. 2022

Nejspíš každému z nás se někdy stalo, že později litoval unáhlené koupě – zejména v případě, že jste peníze utratili za něco ne zrovna nejlevnějšího. Když ale příště budete postupovat s větším rozmyslem a zkusíte zainvestovat sami do sebe, můžete si být jistí, že vyhozené peníze to rozhodně nebudou.

Pro někoho je možná překvapením, že investice do sebe sama patří mezi nejlepší způsoby zhodnocení peněz. Nejde ale o bezhlavý nákup například oblečení nebo bot, jak by někoho mohlo napadnout. Ačkoliv nám totiž pořízení těchto věcí může udělat krátkodobou radost, mentálně nás nikterak neobohatí. Alfou a omegou zmíněného specifického druhu investování je přitom právě seberozvoj

Proč do sebe investovat?

Říká se, že investování do sebe sama je určitým typem sebelásky. To je částečně pravda, protože například získání nových znalostí vám může zvýšit sebedůvěru. Díky investici do sebe se ale můžete cítit dobře i v jiných oblastech – klíčový je tedy také přínos pro profesní život. S každým absolvovaným kurzem si rozšíříte obzory, s každým workshopem zase potřebnou síť kontaktů. A pokud se sobě rozhodnete věnovat naplno a v dlouhodobějším horizontu, určitě neuděláte chybu. Postupně se ve vybrané sféře můžete zdokonalit natolik, že se z vás stane expert. A ti jsou žádaní vždycky. 

<Path> Naučte se fotit pánský akt od mistraZdroj:

Jak vlastně začít?

Prvním, nejdůležitějším, ale bohužel i nejtěžším krokem celého procesu je přijít na to, do jaké oblasti byste chtěli peníze vložit. Vůbec se ale nemusí jednat o váš obor, protože třeba zrovna zjišťujete, že vás původní zaměstnání už nebaví a nenaplňuje tak jako dřív. Zainvestovat proto s klidným svědomím můžete do vašeho koníčku, který byste dál rozvíjeli na vyšší úrovni.

Při rozhodování vám může být nápomocná i japonská metoda zvaná ikigai, která se volně překládá jako hledání smyslu života. Dobře se dá ale uplatnit také na pracovní sféru. Stačí si jenom položit otázky typu: Co mě baví, co mi jde, co mě uživí a co potřebuje svět. Jejich prostřednictvím snadněji přijdete na to, kde se pragmatismus a um překrývají s vášní a zábavou. 

Možností je nepřeberné množství 

V práci i v soukromí se vám bezpochyby budou hodit jazykové dovednosti. Možná víte, že angličtina nepatří mezi vaše silné stránky. Nebo už se dlouhá léta chcete naučit francouzsky, španělsky či německy. V takovém případě bude skvělou investicí jazykový kurz – a to jak ve formě běžné docházky, tak online. Mezi top jazykové instituce u nás se řadí třeba British Council, která se zaměřuje na výuku angličtinu od nejnižšího stupně až po úroveň rodilého mluvčího. Goethe-Institut vám zase pomůže s němčinou, Instituto Cervantes nabízí lekce španělštiny a Francouzský institut vás pak naučí francouzsky. Kromě jazykových kurzů tyto instituce nabízí jak zkoušky, po jejichž složení můžete získat certifikát, tak zajímavý doprovodný program v podobě různých festivalů, promítání filmů a setkávání. Každý kontakt navíc s cizím jazykem se totiž počítá.

Vyplatí se však investovat i do dalšího vzdělání, na které jste až doteď neměli čas. Například institut CEMI se specializuje na MBA studium. Skvělou cestou jsou i tematické semináře, workshopy nebo knihy. Chybu navíc neuděláte ani tehdy, kdy dáte průchod svojí kreativitě a zúčastníte se třeba kurzu tance nebo kreslení. Když totiž budete umět odpočívat a stanovíte si jasnou hranici mezi prací a volným časem, pravděpodobnost možného budoucího vyhoření se výrazně sníží. Dobrý pocit budete mít také v případě, že nějaké peníze vložíte i do prevence a péči o zdraví. 

<Path> Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?Zdroj: josefhoang.cz, legalinsurrection.com, osf.io, bigthink.com, researchgate.net, ceskenoviny.cz, static1.squarespace.com, gallup.com,

Investovat do sebe sama se v dnešní době ukazuje jako velmi praktická, spolehlivá i zábavná cesta zhodnocení financí. Získáte mnoho skvělých zážitků, cenných zkušeností i vědomí, že svůj život máte plně pod kontrolou, a že sny se mohou plnit. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak fakt, že vzdělání vám nikdo nikdy nevezme. A peníze vlastně taky ne – na buben totiž kvůli investici do sebe určitě nepřijdete. 

Zdroj: Moneycrashers.com, Huffpost.com, Lifehack.org, Forbes.com, Rismedia.com

Populární
články

E-Shop