Rakouské „knedlíčkové hory“ nabízí kromě „lyžovačky“ i řadu nevšedních zážitků. Objevte na sněžnicích zdejší přírodu i pohostinnost
Straight friendly
Zdroj: Archiv BRM © Mathias Prägant/se souhlasem

Rakouské „knedlíčkové hory“ nabízí kromě „lyžovačky“ i řadu nevšedních zážitků. Objevte na sněžnicích zdejší přírodu i pohostinnost

Kilometry fantasticky upravených sjezdovek, na nichž se aktuálně prohání jen pár lyžařů/snowboardistů, „knedlíčkové“ vrcholky hor, které je možné zdolat třeba na sněžnicích, ale také termální lázně se saunami všeho druhu – to vše najdete v lázeňském městečku Bad Kleinkirchheim v rakouských Korutanech. A s troškou štěstí třeba potkáte i zdejšího rodáka a legendu rakouského sjezdového lyžování Franze Klammera…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
10. 2. 2022

Bad Kleinkirchheim je sice skutečně „městečko“ (poslední dostupné údaje uvádí, že tu žije cca 2 000 lidí), zdejší možnosti volnočasového vyžití jsou ale i tak doslova nepřeberné. Tím, co právě sem, do malebného údolí, turisty láká, je především pohoří Nockberge, které jej obklopuje. Název „Nockberge“ pak ve volném překladu do češtiny odkazuje ke „knedlíčkům“ (a také nokům, bez ohledu na to, co by si o tom mysleli protagonisté filmu Pelíšky) – ne náhodou, zdejší hory jako by spíše než klasické špičaté vrcholy připomínaly vedle sebe usazené zakulacené knedlíčky. Možná i proto je tato oblast – která je, mimochodem, také součástí chráněné krajinné oblasti Nockberge – hojně vyhledávaná milovníky horských sportů, a to nejen klasickými lyžaři, ale i běžkaři, skialpinisty, ale také turisty či milovníky cyklistiky, kteří tuto „knedlíčkovitost“ oceňují… Rozhodně to ale neznamená, že by Nockberge byly nějaká „horská pohodička“.

<Path> Romský fotograf aktů Milan Junek prožil svůj nejúspěšnější rok. Zájem o něj byl v Čechách, Rakousku, ale i v Americe!Zdroj:

Kilometry sjezdovek s jednou legendou k tomu

Nejenže se v Bad Kleinkirchheim a okolí nachází hned několik lyžařských středisek, ale v podstatě ze středu městečka lze lanovkou vystoupat až do výšky 2055 m. n m. na vrcholek Kaiserburg. Ačkoliv v oblasti je dostupných celkem 103 kilometrů sjezdovek (ostatně, lyžařské středisko je tu v rámci Korutan druhé největší), jedna z nich přeci jen láká o něco více, i když je určena opravdu sjezdovým mistrům. Jedná se totiž o – příznačně černou barvou vyznačenou – sjezdovku, která je pojmenována po rodákovi z Bad Kleinkirchheim, žijící legendě alpského lyžování Franzi Klammerovi, jenž je zároveň olympijským vítězem ve sjezdu mužů z roku 1976.

A zatímco Yettiho a ani Ötziho pravděpodobně na vrcholcích „knedlíčkových hor“ nepotkáte, pokud budete mít trošku štěstí, možná narazíte právě na Franze Klammera. A vlastně ani nemusíte mít štěstí – lyžovačku s touto legendou sjezdového lyžování si totiž může dopřát opravdu každý (a nejen VIP osobnosti, které služeb Franze Klammera také hojně využívají), a to když si zajistí účast na „Ski vor 9 mit Franz Klammer“.

Pokud by vám to ale přeci jen s Franzem Klammerem nevyšlo, Bad Kleinkirchheim může nabídnout i další zkušené horské bardy. Jedním z nich je i Wolfgang Krainer, který přímo v centru lázeňského městečka provozuje vlastní lyžařskou školu Ski-&Sportschule Krainer. Zdejší instruktoři kromě výuky klasických zimních sportů ale mohou nabídnout mnohem víc – a to včetně organizovaných túr na sněžnicích, což je aktivita, kterou lze doporučit prakticky komukoliv.

Túra zasněženou přírodou, tam, kde první lidskou stopou bude právě ta vaše, je totiž naprosto ojedinělý zážitek. Wolfgang „Wolfi“ Krainer se navíc rád podělí o veškeré své zkušenosti a znalosti hor a přírody, takže budete moci třeba „stopovat“ kamzíky nebo objevovat místa, kde další obyvatelé zdejších lesů trávili noc. Kromě toho – a také fantastických výhledů na horské masivy – se navíc můžete těšit na sestup do malebného údolí, kde dodnes žijí místní farmáři. Ti se zaměřují na výrobu řady lokálních produktů – od mléka přes sýry až po vynikající špek (mnohé tyto delikatesy je pak možné zakoupit přímo v Bad Kleinkirchheim, sýry konkrétně pod označením KASLAB´N, farmářské kozí – ale i kravské a ovčí – produkty jsou pak k zakoupení i ve zdejším automatu, jenž provozuje farma Mallhof 24/7). A mimochodem – „sestup“ se může změnit přímo ve „sjezd“, ne však na lyžích, ale na sáňkách. Ano, na těch klasických, na kterých řada z nás řádila v dětství – a asi není třeba zdůrazňovat, že v horách v okolí Bad Kleinkirchheim to bude rozhodně jiný „sáňkosjezd“ než z protihlukového valu na sídlišti...

Po práci zábava a po sportu odpočinek

Jelikož i dle názvu je Bad Kleinkirchheim městečko lázeňské, je jasné, že ať už se vypravíte sportovat, relaxovat, nebo oboje, rozhodně si přijdete na své. Termální lázně (či wellness, chcete-li) čerpající vodu ze zdejších termálních pramenů navíc v Bad Kleinkirchheim naleznete hned dvoje. Konkrétně v Thermal Spa Römerbad si tak lze zaplavat nejen ve vodě příjemně teplé (bazény mají teplotu od 32 do 34 stupňů), ale vychutnat si tu lze i „venkovní koupel“. Využití termálního venkovního bazénu má samozřejmě větší kouzlo v zimě, kdy se z vody magicky zvedá pára a člověk si tak – třeba po celém dni na lyžích – může opravdu vychutnat relaxaci plnými doušky a třeba i sledovat rolbu v akci na přilehlé sjezdovce.  Tím, čím Termální lázně Römerbad ale lákají nejvíc, je jejich wellness část (či spíše saunový svět), v níž lze navštívit nespočet různých saun a také využít vířivku. Termální prameny ale v Bad Kleinkirchheim využívají i více rodinné „Lázně sv. Kateřiny“ (Therme St. Kathrein), které nabízejí i různé atrakce pro děti (či hravé dospělé).

Kromě lázní je tu ale i „varianta B“. Tedy, minimálně v teplejších měsících – oblast okolí Bad Kleinkirchheim je díky jezerům, jejichž voda dosahuje k teplotám až kolem 29 stupňů, totiž označována také jako „rakouská riviéra“. A kromě plavání se tu lze samozřejmě oddávat i celé řadě dalších vodních sportů.

<Path> Chatrče lásky, pojídání jablek s příchutí ženského podpaží a dalších pět zvláštních sexuálně laděných zvyklostí ze světaZdroj: timesofindia.indiatimes.com, psychologytoday.com, citaty.in, britannica.com, htoindia.com

O zábavu tedy bude v tomto korutanském ráji postaráno v podstatě v každém ročním období. Lokalita je hojně vyhledávána také cyklisty, pro které je tu připravena celá řada značených cyklostezek.  Přidá-li se ke všem těmto možným radovánkám ještě skvělé jídlo a pití (za ochutnání např. stojí pálenka z borovice limby – příp. rovnou z jejích šišek – německy Zirbenschnaps), kterého je tu z lokálních zdrojů opravdu spousta a také zdejší restaurace velmi dbají na to, aby pracovaly se surovinami od místních dodavatelů (jedním z mnoha příkladů může být i restaurace Trattlers Einkehr), vlastně není při výběru destinace pro fajn prodloužený víkend nebo i celou dovolenou moc co řešit. Tak nebuďte knedlíci a vzhůru směrem Nockberge!

Zdroj: Redakce/MD/autorský text, badkleinkirchheim.at, skischool-bkk.com, badkleinkirchheim.com, trattlerhof.at, kaslabn.at, mallhof.at, MNB Tourismusmanagement GmbH

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop